Aina samat tarjouksessa miksi?

same sh*t hela dagen

Oletteko huomanneet... Suomessa on aina samat oluet tarjouksessa... esim. 24-packeistä Olvi tai Karhua... esim. oletteko koskaan nähneet Sandelsia tarjouksessa? No ettepä ole. En ymmärrä... miksi esim. Nikolaita ei voida myydä isommissa satseissa tai tarjouksessa? Aina samat merkit... ärsyttää.

4

526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öllöllöö

      Jees, näin se on. Kai se on niin, että suomaalainen perusjuntti kun on päättänyt tykätä jostain tietystä merkistä niin sitä juodaan. Eli nämä muutamat suurimmat menee kaupaksi, Karhu, Olvi, Koff, Lapin Kulta... Jännä kyllä välillä nämä tarjoukset vaihtuukin. Esim. yksi kesä oli Prismassa aina Koff tarjouksessa 16,90 keissi, ah niitä aikoja. Välillä taas on joku Olvi. Kai se riippuu mille saavat neuvoteltua parhaimmat hinnat. Liekö ne sopimukset aina jotain muutaman kuukauden mittaisia.

    • stoutalelagerpils

      Ois rohkee ja ihailtava veto jos joku myisi hyvällä tarjouksella (esim. n. 20e/keissi) jotakin ei-kotimaista olutta, esim. New castle brown ale/Budějovický Budvar. Suomessa toimivat yhtiöthän (Hartwall, S-Koff) ovat em. merkkejä valmistavien suurpanimoiden Suomen sivukonttoreita joten samojen tahojen kanssa kauppa kuitenkin neuvottelee jo nyt edullisista sisäänostohinnoista ja kamppanioiden toteutuksesta.

      Toisinaan tarjouksessa oleva Carlsberg on hyvä avaus, jatkoa odottelen.

      • kotimaista

        Olvi on kotimainen erittäin hyvä olut, siksi ostan ainoastaan sitä, en koskaan keravan kusta enkä karhun kusta, puhumattakaan mistään virulaisista koiran kusista.


      • läppääkö vain
        kotimaista kirjoitti:

        Olvi on kotimainen erittäin hyvä olut, siksi ostan ainoastaan sitä, en koskaan keravan kusta enkä karhun kusta, puhumattakaan mistään virulaisista koiran kusista.

        Tosi rakentava puheenvuoro?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      234
      4641
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      448
      3333
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2288
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1942
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1243
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      27
      1090
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1063
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      996
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      936
    Aihe