Aina samat tarjouksessa miksi?

same sh*t hela dagen

Oletteko huomanneet... Suomessa on aina samat oluet tarjouksessa... esim. 24-packeistä Olvi tai Karhua... esim. oletteko koskaan nähneet Sandelsia tarjouksessa? No ettepä ole. En ymmärrä... miksi esim. Nikolaita ei voida myydä isommissa satseissa tai tarjouksessa? Aina samat merkit... ärsyttää.

4

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öllöllöö

      Jees, näin se on. Kai se on niin, että suomaalainen perusjuntti kun on päättänyt tykätä jostain tietystä merkistä niin sitä juodaan. Eli nämä muutamat suurimmat menee kaupaksi, Karhu, Olvi, Koff, Lapin Kulta... Jännä kyllä välillä nämä tarjoukset vaihtuukin. Esim. yksi kesä oli Prismassa aina Koff tarjouksessa 16,90 keissi, ah niitä aikoja. Välillä taas on joku Olvi. Kai se riippuu mille saavat neuvoteltua parhaimmat hinnat. Liekö ne sopimukset aina jotain muutaman kuukauden mittaisia.

    • stoutalelagerpils

      Ois rohkee ja ihailtava veto jos joku myisi hyvällä tarjouksella (esim. n. 20e/keissi) jotakin ei-kotimaista olutta, esim. New castle brown ale/Budějovický Budvar. Suomessa toimivat yhtiöthän (Hartwall, S-Koff) ovat em. merkkejä valmistavien suurpanimoiden Suomen sivukonttoreita joten samojen tahojen kanssa kauppa kuitenkin neuvottelee jo nyt edullisista sisäänostohinnoista ja kamppanioiden toteutuksesta.

      Toisinaan tarjouksessa oleva Carlsberg on hyvä avaus, jatkoa odottelen.

      • kotimaista

        Olvi on kotimainen erittäin hyvä olut, siksi ostan ainoastaan sitä, en koskaan keravan kusta enkä karhun kusta, puhumattakaan mistään virulaisista koiran kusista.


      • läppääkö vain
        kotimaista kirjoitti:

        Olvi on kotimainen erittäin hyvä olut, siksi ostan ainoastaan sitä, en koskaan keravan kusta enkä karhun kusta, puhumattakaan mistään virulaisista koiran kusista.

        Tosi rakentava puheenvuoro?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2236
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1298
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1226
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1171
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      884
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      769
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      572
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe