Varmasti jossain on jo keskusteltu tästäkin aiheesta, mutta en nyt viitsi käydä kaikkia keskusteluja läpi..joten: Olen muuttamassa viimeistään ensi syksynä (luultavasti muutan jo kevään/kesän aikana) Hyvinkäälle opintojen perässä ja tiedustelisinkin nyt, että millaisia; erityisesti vaateliikkeitä kaupungista löytyy? Eli onkos siellä näitä peruskauppoja, kuten H&M, VeroModa/Only, K-Kenkä tai Andiamo jne.? Outoa ettei miltään kaupungin esittelysivulta löydy näitä tietoja, ainoastaan jotain matkamuisto -ja lahjatavarakauppoja.
Ja sitten oikeastaan vielä tärkeämpi kysymys eli, jos en saakaan syystä tai toisesta opiskelija-asuntoa, niin mikä olisi sellainen keskustan tuntumassa oleva suht rauhallinen paikka asua?
Kiitokset etukäteen kaikille vastaajille! =)
Terkuin: kohta hyvinkääläinen
Hyvinkään shoppailumahdollisuudet ja hyvä asuinpaikka!
18
1795
Vastaukset
- äimistelijä
Oletko siis tulossa oikeasti opiskelemaan vai tärkeämpääkö on shoppailu.....jota nyt ei oikein Hyvinkäällä voi harrastaa.....
- Turha Tavara
Voisiko joku kertoa ystävällisesti, minkälaisia ne ovat? Että kaikki tulisi tehtyä varmasti oikein, eikä ainakaan tulisi mentyä vääriin kauppoihin itseään munaamaan.
- muahahaha
Oletko siis tulossa oikeasti opiskelemaan vai tärkeämpääkö on shoppailu.....jota nyt ei oikein Hyvinkäällä voi harrastaa.....
- dw3w
Turha Tavara kirjoitti:
Voisiko joku kertoa ystävällisesti, minkälaisia ne ovat? Että kaikki tulisi tehtyä varmasti oikein, eikä ainakaan tulisi mentyä vääriin kauppoihin itseään munaamaan.
No itsensä munaa jo ostamalla muotia. Ihme tyrävöitä ja kaiken maailman pullonpohjalaseja sitä nykyään pidetään, kun ovat muotia! Toista se oli enne. Pidettiin mitä saatiin eikä valitettu!
- lukimies
opiskeltua kun ei ole tuota shoppailumahdollisuutta, muutenkin se villi opiskelijaelämä jää täällä kovin vähäiseksi, kun ei ole paikkoja sitä harrastaa.
- ******
Ei ole outoa, jollei mainitsemiasi kauppoja löydy, kun niitä ei ole.Lindex ja Seppälä on, sekä Trendi kenkä.
Itse käyn Riihimäessä.Siellä edellä mainittujen lisäksi Kappahal.Canyon nuortenvaateliike on Hyvinkäällä.
Sanoisinko, että aika hyvin säästyy rahat täällä :). Aika rauhallista on joka puolella keskustan läheisyydessä asua.Kaupungin vuokra asunnot ehkä vähän levottomia. - Tsibu
Hyvinkäältä löytyy jotain ihan peruskauppoja, kuten Lindex, Seppälä ja Vero Moda. Laaksolla on ihan mukavasti Vilan vaatteita myynnissä. Onlyn vaatteita myydään Canyonissa. Kenkäkauppojen suhteen tarjonta on huono - täällä on ainoastaan kaksi kenkäkauppaa, Trendikenkä ja Kenkäexpertti, joista jälkimmäisen valikoima painottuu lähinnä keski-ikäisten turvakenkiin.
- perkeleenjussi
Shoppailu tuhoaa maailman! Jos olet yhtään ympäristövastuullinen et shoppaile vaan hankit, kun tarvitset, jos tarvitset. Että minä vihaan shoppaajia. Vielä joku päivä hekin saavat tuta luonnon tuhoamisensa. Perkeleen markkinakiskojen pyörittäjät! Eivät ne vaatteet perkele viisaammaksi tee. Sen takia olenkin alasti.
Ja minkä takia kaupungin sivuilla mainostettaisi muotiliikkeitä? Yhtä tyhmää kuin mainostaa, että "meilläpä on 5 leipomoa!"
Muuta Paavolaan. Siellä ainakin voit harrastaa kulttuuriantropologiaa.- james potkuauto
Syö lääkkeet tai mene hoitonn. Mene suoraan hoitoon kulkematta terveytarkastuksen kautta.
- annnihg-ll
Hihii! Hauskoja vastauksia täällä :D! Aika jännittävää tämä shoppailun vastustaminen! Muistakaa, että kaikki ei shoppaile vaan huvikseen vaan esimerkiksi, jos vaikka ainoat housut on jo kulutettu puhki. Silloin pitää luonnollisesti saada uudet housut, ettei tarvitsisi tosiaan kulkea alasti. Mitenköhän tämä maailman talouskin kaatuisi, jos kaikki lopettaisivat ostamisen?
Mutta ei kylla kannata turhaa soppailuakaan kannattaa, koska se tosiaan kuluttaa oman luontomme puhki! Kohtuus kaikessa! - Ei hyppyytettävissä
Ikäänkuin jengi ei haluaisi sinua tänne =) Heh, itse asunut vuoden ja todennut kaupukilaisten olevan ainakin tähän asti aika sisäänpäinkääntynyttä sakkia.
Ostosmahdollisuudet olemattomia, joten varaudu käymään Stadissa aika-ajoin. Hinnat myös kallimpia ihan perustarvikkeissakin ja mikäs pyytäessä, kun ei kilpailua ole. Että näin.- Kuten muuallakin
Kyllä paikkakunnalta kauppoja löytyy ja niissä myytävää normaaliin käyttöön.Löytyy maitotölkkiä,ulkotakkia ja vaikka moottorisahaa sekä kaikkea siltä väliltä.Hyvin vähän on sellaisia tuotteita mitä ei jostain kaupasta löydä.Helsinkiin pääsee kolmessa vartissa jos välttämättä jotain erikoista tarvitsee.Hyvinkäällä asuvat ovat aivan samanlaisia Suomalaisi kuin muutkin eteläisen Suomen alueella asuvat,paitsi jos ei mene Helsingin muutamaan slummiin.
- Rita Hayworthhhhh
Kuten muuallakin kirjoitti:
Kyllä paikkakunnalta kauppoja löytyy ja niissä myytävää normaaliin käyttöön.Löytyy maitotölkkiä,ulkotakkia ja vaikka moottorisahaa sekä kaikkea siltä väliltä.Hyvin vähän on sellaisia tuotteita mitä ei jostain kaupasta löydä.Helsinkiin pääsee kolmessa vartissa jos välttämättä jotain erikoista tarvitsee.Hyvinkäällä asuvat ovat aivan samanlaisia Suomalaisi kuin muutkin eteläisen Suomen alueella asuvat,paitsi jos ei mene Helsingin muutamaan slummiin.
niin löytyy jos ei tarvitse edustaa, Kyllä minä ainakin tykkään ostaa jotain muuta kuin sitä ainaista samaa. Hyvinkäällä ei ole valikoimaa ja se johtuu juuri sinunlaisistasi, ts. jos tarvitaan talvitakki ja yksi kauppa myy niitä, niin sittenhän meillä on mitä ostaa! Kilpailua pitää olla, jotta kaupunki ja etenkin sen asukkaat ovat tyytyväisiä. Tässä pahnakylässä liikkeitä pyörittävät harvat ja niistäkin suurin osa kaupungin viskaalien buddyjä, eikös vaan? :)
- Samat suuret kaksi
Rita Hayworthhhhh kirjoitti:
niin löytyy jos ei tarvitse edustaa, Kyllä minä ainakin tykkään ostaa jotain muuta kuin sitä ainaista samaa. Hyvinkäällä ei ole valikoimaa ja se johtuu juuri sinunlaisistasi, ts. jos tarvitaan talvitakki ja yksi kauppa myy niitä, niin sittenhän meillä on mitä ostaa! Kilpailua pitää olla, jotta kaupunki ja etenkin sen asukkaat ovat tyytyväisiä. Tässä pahnakylässä liikkeitä pyörittävät harvat ja niistäkin suurin osa kaupungin viskaalien buddyjä, eikös vaan? :)
kauppaketjua määräävät täälläkin niinkuin kaikkialla muuallakin Suomessa.Todellisia edustustilaisuuksia on vain harvoilla ja udustusasuja joutuu kylläkin hakemaan Helsingistä,jossa on muutama alaan keskittynyt liike.He huomioivat palvelunsa ja tuotteensa sitten hinnassa.Tavalliselle ihmiselle löytyy paikkakunnalta useampikin "rättiliike" normaaliin käyttötarpeeseen.
- soppelo shoppi
Niin se mitä löytyy, onkin sellainen juttu että, toiselle hieno, onkin taas toiselle huono.
Riippuu kriteereistä, iästä, elintavoista, ym.
Jos joillekin löytyy, niin hyvä niin, muut menee muualle shoppailemaan. - loveshopping
Tuleva kauppakeskus tuo uuden ulottuvuuden shoppailuun myös Hyvinkääläisille! Ja työ mahdollisuudet lisääntyvät
- guumottavaa!
kyllä täällä kohta on montakin eri liikettä, joista nuoriso voi käydä ostamassa pitkät kalsarinsa - varmaan vaikka viidestä kaupasta pikapuoliin!! Jokaisessa on taatusti UNIIKKEJA kalsareita! no tietenkin myös tissitoppeja on joka kaupassa!
Ootellaan, että vanhemmatkin daamit sitten oppivat ymmärtämään jotain muodin päälle ja pukeutuvat näihin mukaviin kalsareihin, kun valinnanvaraa alkaa olla eikä tarvitse enää mennä kalsariostoksille Hälssinkiin!- Miten niissä
kalsareissa saa sen tuotemerkin näkymään,koska sehän noissa vaatteissa yleensä se tärkein asia joillekin on?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117181Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista594777- 954731
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee493899- 513838
- 2173807
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san263383- 512741
- 382721
- 392317