2,95e

Kävin kaupassa ja ostin itselleni 3vrk ruuan....ostin: Jauhelihaa 400g, keittojuureksia, banaania ja kasvismargariinia, nämä maksoi 2,95euroa. Teen jauhelihakeiton jota syön sitten kolme päivää, leivän olen hakenut leipäjonosta. Kyllä sitä yksinäinen aika vähällä tulee toimeen....
17631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

kun ei vaadi paljoa, pärjäilee. Tsemppiä sinulle

Äänestä

Kuka asuu ja kuka ei. Poliitikot huimine palkkoineen ja etuineen ei näe suomen köyhyyttä, Täällä oman maan kansalaiset ovat leipäjonossa, kun pakolaiset asuvat ilmaiseksi ja nostaa 1277 e/kk elämiseen rahaa!

Heidänkin elämisen on työttömät ja köyhät maksaneet, ja työttömillä vero on 20 %! Niin me maksamme muiden maan kansalaiset elämisen omien lasten nälällä.

Tsemppiä sulle, ei meilläkään helppoa ole.

Äänestä
  • Kaltaisesi laiskat sekoilijat vievät koko maan vaikeuksiin.
    Mistä työttömyyskorvaus tulee, typerys? Työttömiltä vai, hölmö.

    Äänestä

  • haluaa kustantaa oman elämisensä olematta yhteiskunnan rasitteena ja eläisi osittain verovaroin pitäisi hänen maksaa veroja noin 1500 euroa kuukaudessa. Siihen ei työtön ja useimmat työssäkäyvät pysty. Hyvätuloiset ja rikkaat pystyvät siihen ja he yritysten lisäksi kustantavat meidän muitten eläämisen.

    Äänestä

  • Kallista elämää.. kirjoitti:

    haluaa kustantaa oman elämisensä olematta yhteiskunnan rasitteena ja eläisi osittain verovaroin pitäisi hänen maksaa veroja noin 1500 euroa kuukaudessa. Siihen ei työtön ja useimmat työssäkäyvät pysty. Hyvätuloiset ja rikkaat pystyvät siihen ja he yritysten lisäksi kustantavat meidän muitten eläämisen.

    Mietitäänpä taas hetki ihan kunnolla.

    Jos kerran palveluja on tietyllä rahalla ja niitä ei rahoiteta velalla (tosin juuri nyt niin tehdään), niin rahat tulevat tasan ja vain tuotannosta. Ei ne taivaasta ne rahat tule.

    Toisin sanoen, vaikka suurin osa palkansaajista ei maksa suoraan tulovaroina aivan niin paljoa kuin saa palveluja, ei se tarkoita, että hän olisi muiden elätti.

    Veroja menee mm. alvin ja muiden kulutusverojen myötä ja ovat siis hinnoissa. Lisäksi yritykset maksava paljon veroja ja vaikka miten päin sen kääntää, niin se on loppujen lopuksi suoraan omistajine JA työntekijöiden epäsuoraa veroa.

    Edelleen voidaan ajatella toisin: jos yritykset eivät maksaisi mitään veroja, veroja kerättäisiin siis muualta ja niitä vastaan taas työntekijät saisivat parempaa palkkaa. Yritysten marginaalit terveessä kilpailussa eivät juuri muuttuisi nykyisestä. Tällöin siis täysin samassa palvelutilanteessa työntekijän nimiin tulisi enemmän veroja. Tämänkin perusteella voidaan huoletta sanoa, että työntekijän "ansioiksi" voidaan siis myös laskea osa yritysten maksamista veroista ja maksuista.

    On totta, että rikkaiden kohdalla on jo ylikova verotaakka, mutta aivan takuulla myös normaalin työuran tekevä keskituloinen ja vielä normaalituloinenkin maksaa oman elämisensä.

    Toinen juttu on sitten tosiaan nämä suomn "köyhät", joille mikään ei ikinä ole tarpeeksi. Aina on muiden syy, kun ei ole töitä ja aina on muiden ahneutta, kun eivät haluaisi maksaa puolia tulositaan veroina ja aina on sikamaisia poliitikkoja, kun eivät korota koko ajan elättien tuloja. On todella harvinainen aikakausi menossa, että maailmassa on kolkkia, joissa voidaan saavuttaa teknologia-ajan peruselintaso tekemättä yhtään mitään. Se on ohimenevää. tämä lama tulee jo tuoemaan merkitävän käänteen tähän. Pian on jokaisen syytä varautua siihen, että jotain pitäisi itsekin tehdä. Jotain on pakko keksiä itsensä elättämiseksi. Eikä se ole loppujen lopuksi edleeenkään kuin tahdon asia, aivan kuten se on ollut 99 % ihmiskunnasta.

    Äänestä

Nostan hattua vielä enemmän sulle kuin sille joka osaa tehdä pirusti rahaa. Niukkuudella eläminen ja pärjääminen on huomattavasti vaikeampaa.

Äänestä
  • Oliskohan se vielä halvempaa?
    Jauheliha, yök, huonoa lihaa, osta papuja saat proteiinia kunnolla taikka hyvää geenimanipuloimatonta soijaa.
    2.34€pss ja saat varmasti ainakin 15 jauhelihamakaronilaatikkoa.
    Kunhan unohdat ne valkoiset makaronit.
    Banaani on hyvää, siinä on kaliumia jota elimistö tarvitsee.
    Mutta kasvisrasvaa se ei tarvitse, vaan parempi vaihtoehto on oliiviöly tai voi.

    Äänestä

  • Kuita ja prsotkua kirjoitti:

    Oliskohan se vielä halvempaa?
    Jauheliha, yök, huonoa lihaa, osta papuja saat proteiinia kunnolla taikka hyvää geenimanipuloimatonta soijaa.
    2.34€pss ja saat varmasti ainakin 15 jauhelihamakaronilaatikkoa.
    Kunhan unohdat ne valkoiset makaronit.
    Banaani on hyvää, siinä on kaliumia jota elimistö tarvitsee.
    Mutta kasvisrasvaa se ei tarvitse, vaan parempi vaihtoehto on oliiviöly tai voi.

    hyvää. Jos sinulla olisi nälkä ja saisit jauhelihaa edullisesti, takuulla sitä myös ostaisit. Ei tulisi mieleenkään silloin yökötellä, vaan olisit tosi iloinen siitä, että et nälkään kuole. Voihan sekin aika vielä tulla. Joka on tottunut lihaan, haluaa sitä mieluiten syödä. Jokaisella on se oma tottumuksensa, joten aloittaja on onniteltavassa asemassa, kun sai noin todella edullisesti ruokansa!!!

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    hyvää. Jos sinulla olisi nälkä ja saisit jauhelihaa edullisesti, takuulla sitä myös ostaisit. Ei tulisi mieleenkään silloin yökötellä, vaan olisit tosi iloinen siitä, että et nälkään kuole. Voihan sekin aika vielä tulla. Joka on tottunut lihaan, haluaa sitä mieluiten syödä. Jokaisella on se oma tottumuksensa, joten aloittaja on onniteltavassa asemassa, kun sai noin todella edullisesti ruokansa!!!

    Tuskin, vaikka elänkin työmarkkinatuella, en näe sellaista tilannetta että pystyn syömään minkäänlaista lihaa tai lihajalostetta.
    Katselen myös hiukan tulevaisuuteen oman terveyteni kannalta, tämän päivän halpa hampurilainen, jatkuva jauhelihan mässääminen tms. tuo kuitekin ehkä pillerit nenäsi eteen.
    En syö valkoista leipääkään. Mistä kuka tietää mitä antiobiootteja sekin lehmä on sisuksiinsa saanut, ilmastonmuutos jne.

    Äänestä

  • Kuita ja prsotkua kirjoitti:

    Oliskohan se vielä halvempaa?
    Jauheliha, yök, huonoa lihaa, osta papuja saat proteiinia kunnolla taikka hyvää geenimanipuloimatonta soijaa.
    2.34€pss ja saat varmasti ainakin 15 jauhelihamakaronilaatikkoa.
    Kunhan unohdat ne valkoiset makaronit.
    Banaani on hyvää, siinä on kaliumia jota elimistö tarvitsee.
    Mutta kasvisrasvaa se ei tarvitse, vaan parempi vaihtoehto on oliiviöly tai voi.

    eiköhän se tuo oliiviöljykin ole kasvisrasvaa?

    Äänestä

Näitä ohjeita olis ihan hyvä laittaa palstalle. Moni haluais tehdä useamman päivän eväät halvalla, mutta se tieto puuttuu. Leipäjonosta saa perusjuttuja, mutta muutaman eron lisällä saa sitten ihan kunnon ruokaa tehtyä. Laittakaa ihan rohkeesti tieto jakoon, vaikka joku ohjeista ottaakin herneen nenuun ja alkaa häiriköimään, mutta ne ei yritäkkään pärjätä sillä vähällä mitä on.

Äänestä
  • Kasvislisuke:

    silputtua kaalia sipulia porkkanaa.
    Kuullota oljyssä tai voissa ja lisää vettä liemikuutio. Keitä vesi haihduttamalla pois. Suurin osa vitamiineista jää jäljelle kun et heitä sitä keitinveden mukana pois.

    Valkosipuliperunat:
    Keitä perunat kuorineen lähes kypsiksi. Kuori ne ja silppua viipaleiksi. Kuumenna täysmaitoa 2-3dl riippuen perunoiden määrästä (mulla 1kg) leikkaa veitsellä valkosipuli pieneksi . Lämmitä maito ja lisää siihen lihaliemikuutio. Asettele vuokaan perunat ja silputtu valkosipuli kerroksittain. Päälle kuuma maito ja uuniin.
    200 astetta n puolituntia ja pienennä vähitellen uunin lämpöä. Ensin kannen kannen kanssa ja myöhemmin kansi pois niin saa "pintaa".
    Lisäksi paista esim pakaste seitä, tai lihaa. Mausta mielesi mukaan, pippurilla (kala kaipaa hiukan suolaa).

    Yksi annos tällaista ruokaa ei maksa paljoa, varsinkin jos viitsit nähdä vaivaa niin saat terveellistä ja maukasta ruokaa.

    Äänestä

  • tomaattimurskaa, syöt monta kertaa samasta pussista. Tai tee näin: Ruskista jauheliha, lisää muutama desi vettä ja pari desiä makaroonia sekä pasta-ainespussi (ja tietenkin vesi joka lisätään pasta-ainesten sekaan). Saat monta annosta ruokaa yhdestä pussista. Spagettikastike-aineksiin kun lisäät tomaattimurskaa niin kastike tuplaantuu. Jos joskus on liian laihaa soosia, oli se mitä hyvänsä niin pari lusikallista Maizenaa suurustaa niin keiton kuin kastikkeenkin. Edullista, säilyy kauan. Perunasipulisekoituspussi, vaikka pizzasuikaleita, purkki ruokakermaa tai kasvisrasvasekoitetta (joka kestää kuumennuksen), suolaa, kaikki sekaisin ja uuniin. Keitettyjä pottuja ja keitettyä kananmunaa viipaleina sekä ruokakermaa tai muuta kuumennuksen kestävää (ranskankerma, kasvisrasvasekoite tai munamaito) kerroksittain vuokaan, ja makkaraa, pizzasuikaleita,pekonia jauhelihaa, tonnikalaa, kanasuikaleita... mitä tahansa jämiä ja juustoa jos on kuivahtanut niin voi raastaa tai silputa päälle. Uunissa n.20 min, kaikki ainekset ovat kypsiä joten lämmitys läpikuumaksi riittää. Vuoasta riippuen 20-30 min.
    Eilispäivän keitetty pottu pannussa makkaranpalasten kanssa, vähän vaikka keittojuureksia sekaan niin hyvä tulee. Jos on pakastelokero niin esim. kasvispussista ei tarvitse käyttää kaikkea kerralla. Tosin nyt on porkkana ym juurekset tosi halpoja.
    Kerran lämmitin edellispäivän makaroonin jämät paistinpannussa ja laitoin sekaan vähän jauhelihaa ja lorauksen kasvisrasvasekoitetta, tyttö joka "ei syö paistettua makaroonia" söi hyvällä ruokahalulla. Kerrottiin vasta myöhemmin mitä olin tehnyt.
    Lisää vinkkejä pienen budjetin ja jämistä tehtäviin ruokaan saa jos haluaa...

    Äänestä

Tollanen henkseleillä paukuttelu on aivan turhaa, että mulla meni kauppaan niin ja niin vähän...
Ei mullakaan mennyt kuin 0,92 e, kun hain maitoa purkin. Tosin minulla on kaapit täynnä ruokaa, kuten varmaan sinullakin.
Minulla on jemmattuna kahvia, jauhoja, margariinia, öljyä, soijarouhetta, sokeria, erilaisia puurohiutaleita jne. Pakastimessa on piirakoita, laatikoita, kakku, kalapihvejä ym. Kylmäkaapissa on punajuuria ja porkkanoita.
Jos sinä nyt sillä leveilet, että päivää kohti tulee noin euron meno, ei se pidemmällä aikavälillä tule pitämään kutiaan. Ihmisen on mm. johonkin perseensäkin pyyhittävä ja silloin on ostettava paperia. Samoin on ostettava pesuaineita, lääkkeitä ym.
Vaikka olet olevinasi hyvänä esimerkkinä, et sitä ole köyhyyttä ajatellen. Juuri tällaisista kirjoituksista kuin sinäkin kirjoitat, tulee rikkaille ja hyvin toimeentuleville tunne, että paskaaks ne köyhät sitt valittaa. Täytyyhän kaikkien pärjätä eurolla päivä, jos yks pärjää. Näin ei ole. Kyllä minäkin voin yhden päivän (joskus olen ollut tasan 2 viikkoa) olla syömättä mitään, jos ei ole mitä syödä. Pidemmän päälle se ei käy, koska siinä sairastuu. Minunkin kahden viikon nälkäkuurista tuli mahahaava. Leveile siinä sitten!!
Kaikki ei ole sitä miltä näyttää!

Äänestä
  • Lontoossa sijaitseva "Kansainvälinen investointi ja talous koulu"
    Alat opskelemaan etänä rahan käyttöä,säästöä ja miten sitä tienataan.
    Ensimmäiset 5 opiskelu pätkää ilmaisia (muuten 29 USD)
    jatkossa opiskelu maksaa noin 3,5 dollaria päivä eli ei oikeestaan mitään....rahan saa takaisin nopeasti kunhan tajuaa itse sen että todellakin haluaa oppia ymmärtämään sen mitä raha OIKEASTI on ja miten sitä saa aikaiseksi pienelläkin starttikapitaalilla, eli suoraan sanoen miten saa rahavirran toimimaan.

    Todella kiinnostava homma ei tarvii myydä mitään jauhoja eikä pulvereita sun muita shamppoita tai geelejä....eikä GNLDn tuotteita =) olen itsekin GNLDssä ollut eikä siitä tullut mitään...täällä opetetaan tekemään rahaa, tienaamaan sitä mitä olet vailla...mitä ihmisiä pitää olla ympärillä jotta tavoitteet toteutuvat ja niin edelleen.

    eivät ole sivut vielä suomenkielisiä, mutta kuulin että kun tulee 50 ihmistä verkkoon niin itse kääntävät sivut suomeksi automaattisesti...eli jos kiinnostusta jollain löytyi, niin tätä linkkiä klikkaa http://millionareoffuture.isifedu.com/presentation niin pääsee tutustumaan...linkki on mun nicknamen kanssa joten tiputte automaattisesti mun alle...ja ei kun onnea rakentamaan himasta...mökiltä...tai vaikka kanarian saarilta omaa verkkoa...ja opiskelemaan rahataloutta ...ei ole mun mielestä huono juttu. Vai mitä?

    Jos kysyttävää tulee niin mailaa voi tänne [email protected]

    Äänestä

kävin kaupassa ostin pullaa,,juustoa,kinkkua,lohifilettä, perunoita, kopallisen olutta, jäätelöä, silliä, kahvia, teetä, leipää, salaattia,jauhelihaa, sisäfilettä. hinta 72 egua. eikä tunnu kalliilta.

Äänestä

kerään torilta tallattuja tomaatteja ja silakoita. Kesällä syön kastematoja ja juuria jos olen sen verran virkeä että jaksan liikuttaa käsiäni. Heijastan roskiksesta löytämälläni foliolla katuvaloa sisään että näkisin parsia sukkiani. Biojäteastiasta löytyy myös kaikenlaista syötävää kuten peruankuoria. MUTTA TIETSIKASTA EN PERKELE LUOVU.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yksinäinen. kirjoitti:

Kävin kaupassa ja ostin itselleni 3vrk ruuan....ostin: Jauhelihaa 400g, keittojuureksia, banaania ja kasvismargariinia, nämä maksoi 2,95euroa. Teen jauhelihakeiton jota syön sitten kolme päivää, leivän olen hakenut leipäjonosta. Kyllä sitä yksinäinen aika vähällä tulee toimeen....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu