Helsingissä sattui/tapahtui/aiheutettiin taas lähes kuolemankolaritilanteita, taas sillä turhanaikaisella, mutta vakaviin onnettomuksiin johtavalla takaa-ajolla.Poliisi oli taas kerran typerällä toimillaan saada aikaiseksi ainakin kahden tai useamman hengen kuoleman. Nyt jos koskaan pitäisi perustaa laki, ettei hyväksytä minkäänlaisia takaa-ajotilanteita, koska ne johtavat ihmiskuolemiin tai vammautumiin 98%.sisesti.
Nyt pitää saada asennekasvatusta pollareille, ettei näitä enää sattuisi.
Nyt pitää saada asennekasvatusta pollareille, ettei näitä enää sattuisi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...ja laita nimesi perään..
Arvoisa kunnioitettu poliisi/päättäjät!
Kansalaismielipide: Juopumus tai rikosepäilyn takia poliisin tekemät takaa-ajot.
Poliisin autolla suorittaman takaa-ajon seurauksena tieltä suistumiset ja niiden johtaminen kuljettajan/ ja tai matkustajien kuolemiin tai pahoihin loukkaantumisiin!
Taas tänä aamuna oli lehdessä, että nuori loukkaantui pahoin poliisin suorittaman takaa-ajon seurauksena.
Näitä tapahtunee useita kymmeniä vuodessa Suomen maassa, monesti on myös loukkaantunut tai kuollut ollut täysin syytön kyydissä olija. Jokaisen kuolleen tai loukkaantunen itsensä lisäksi, kärsimässä on isät ja äidit, mummit ja ukit, siskot ja veljet, muut omaiset ja työ- ja koulukaverit yms. Nämä aiheuttavat läheisille suunnattoman surun ja taloudellisten menetysten lisäksi, häpeää, ahdistusta, syyllisyyttä, stressiä ja masennusta ja joidenkin tutkimusten mukaan myöhemmin stressi ja ahdistus aiheuttaa kakkostyypin diabetestä ja rintasyöpää ja muita syöpiä. Yhteiskunnallisestikin hinta on kova.
Toivottavaa on, että kaikki kyseiset onnettomuudet tutkitaan perusteellisesti, liikennevahinkojen tutkijalautakunnan toimesta ja puolueettomien rikostutkijoiden toimesta. Ennen kaikkea myös miten nopeasti on saatu loukkaantuneet hoitoon. Joskushan potilas saattaa olla vielä tajuissaan, mutta joku sisäelimistä, haima, maksa, munuaiset ovat joko irronneet tai särkyneet tai on syntynyt muita pahoja sisäisiä vammoja. Onko hälytetty jo ambulansit kun on lähdetty takaa ajoon.
Miksi näitä karkuun lähtöjä tapahtuu, minusta media on suurin syyllinen, kun aina lasten tietokonepeleistä, ralli- ja formula kilpailuihin ja amerikkalaisiin sarjoihin saakka, kaikessa ihannoidaan vauhtia ja näytetään malleja. Mediassa ei juuri kukaan loukkaannu eikä kuole, katsojalle syntyy epäaito kuvaus seurauksista .
Pahinta kaikessa on, tietysti suomalainen alkoholipolitiikka, nyt pohjoismaiden ennätys on Suomen 12,5l absoluuttista alkoholia yli 15v. henkeä kohti, joka on lähes miljardi litraa alkoholijuomia vuodessa koko kansa, Huh, huh. Yllättävän iso osa nuoristamme sortuu alkoholiin ja, tai huumeisiin. Kuka nämä ”verirahat” saa, monikansalliset juomayhtiöt, johtavat kauppaketjut ja pienen osan valtion monopoli. Kiireesti viina, siiderit ja kolmosolut takaisin Alkoon ja viinakortit käyttöön.Herätkää ihmeessä jo päättäjät.
Lapsikin ymmärtää, että kun nuori kuljettaja lähtee ajamaan karkuun poliiseja, teknisesti huonolla autolla, huonoilla renkailla, monesti kokemattomalla ajotaidolla ja humalassa, rallikuskit esikuvana ja huutosakki takapenkillä, on kuljettaja ja matkustajat aina hengenvaarassa karkumatkalla.
Takaa-ajajien poliisiautot ovat teknisesti huippuluokkaa, luistonestot, ajovakaajat, turvakorit kaikki turvavälineet ja niin edelleen ja huipputaitava kuljettaja, tietäähän sen, että karkuun ei pääse, mutta henki voi mennä.
Helppoja ratkaisuja ei olekaan, minun ehdotukseni on, että karkuun lähtevää autoa ei lähdettäisi ajamaan takaa, vaan tunnistettaisiin auto, ja paikannettaisiin auton liikkeet rekisteri- ja kännykkätietojen pohjalta. Minusta myös viranomaisverkon kautta voitaisiin paikantamisessa käyttää myös, vaikka taxeja silminä ja korvina , sekä kaikkia alueella liikkuvia viranomaisia sekä rajavartioston- ja pelastuspalvelun helikoptereita. Rauhoitetaan ensin tilanne ja sen jälkeen vasta kiinniotto.
Maailmassa eletään 2000 luvulla, auton etälamautin olisi täysin mahdollinen kehittää korkean teknologian maassa Suomessa, eikun kehittelemään. Laittakaa aivot töihin ja luovuus liikkeelle!
Kirjoitin tämän kalliiden ja rakkaiden nuortemme puolesta ja niiden läheisten puolesta jotka eivät jaksa kirjoitella!
Vetoan, toivon ja uskon, poliisi ja Te päättäjät voitte tehdä asialle paljonkin, että voidaan näitä hirveitä inhimillisiä katastrofeja jatkossa ehkäistä!
Poliisin työtä kunnioittaen, vastuullinen kansalainen
Allekirjoittaisin.
Ne harvemmin on kovin kalliita nuoria ketkä poliisia lähtee pakoon, joten hyvä, että niistä päästään jo aikaisessa vaiheessa, niin ei tule yhteiskunnalle niin kalliiksi!!!