Kirkko haluaisi korostaa helluntain merkitystä ja lisätä kyseiselle ajalle yhden lisävapaapäivän
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Helluntaista kaavaillaan kaksipäiväistä pyhää/1135251251766
Miksi kirkko haluaa sanella milloin minä, uskonnoton, pidän vapaani?
Järkevämpää olisi poistaa loppiainen, helatorstai, pääsiäispyhät ja yksi päivä joko joulusta tai juhannuksesta, jotta palkansaajat saisivat yhden lisälomaviikon. Kristityt voisivat sitten pitää näitä lomia omien juhlapyhien aikaan, niin halutessaan.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Helluntaista kaavaillaan kaksipäiväistä pyhää/1135251251766
Miksi kirkko haluaa sanella milloin minä, uskonnoton, pidän vapaani?
Järkevämpää olisi poistaa loppiainen, helatorstai, pääsiäispyhät ja yksi päivä joko joulusta tai juhannuksesta, jotta palkansaajat saisivat yhden lisälomaviikon. Kristityt voisivat sitten pitää näitä lomia omien juhlapyhien aikaan, niin halutessaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Miksi kirkko haluaa sanella milloin minä, uskonnoton, pidän vapaani?"
Se johtuu siitä, että kun noita päiviä päätettiin oli kirkolla suuri valta. Nyt niistä on tullut osa perinnettä ja pitkällä tähtäimellä kirkollisuus ja uskonnollisuus hiipuu näistä ns. pyhäpäivistä ja niistä tulee tavallisia vapaita.
Voihan se ammattiyhdistyskin määrätä (yhdessä muiden kanssa) vapaapäiviä.
Kenellä valta on se päättää. Näin se vain on.
Ei minua kyllä työntekijänä tuollainen ylimääräinen lomapäivä häiritsisi. Päinvastoin. Mutta että helluntain arvostus nousisi? Ja pyh! Iloitaan vaan ylimääräisestä kirkollisesta vapaasta sen kummemmin sitä pohtimatta...
Tämähän on vain kirkon esitys, jolla se yrittää kosiskella ihmisiä. Ei mene läpi eduskunnassa. Kun kristittyjen suhteellinenosuus laskee riittävän alas, niin kristittyjen suosiminen juhlapäivissä tullaan lakkauttamaan. Tähän tosin menee vielä usevampi vuosikymmen, koska iso laiva kääntyy hitaasti.
Kyllä vapaapäivät aina mulle (työntekijälle) kelpaa, mutta siinä olisi taas yksi naula Suomen kilpailukyvyn arkkuun.
Kaikista typerin on Helatorstai. Se rikkoo viikon, ja monet ottavat seuraavan perjantai vapaaksi.Siis koko viikko on pilalla.
Toinen kummajainen on Pääsiäinen. Sen ajankohta määräytyy Kuun vaiheiden mukaan. Pääsiäinen voi olla "milloin tahansa" 22.3. - 25.4. välisenä aikana. Vaikka "Kevät keukkuen tulevi",on vaikea suunnitella laskettelumatkaa Lappiin Pääsiäiseksi: se kun voi sattua lopputalveen tai alkukevääseen.
Helatorstaina muistellaan juhlallisesti sitä, miten Kristus astui Taivaaseen. Ja Helluntaina sitä, miten hän sieltä Taivaasta "vuodatti" Pyhän Hengen opetuslastensa päälle.
Isoja tapahtumia! Ilman muuta muistamisen ja juhlimisen arvoisia.
Kun vielä saadaan vapaapäivä sen muistelemiseen, miten Mikki-Hiiri pelastui merihädästä, niin sitten on kalenterissa kaikki tarpeelliset vapaapäivät ja pyhät paikoillaan.
Parastahan tietysti olisi jos siirryttäisiin seitsenpäiväiseen työviikkoon, koska yhden päivän "pyhittäminen" vapaapäiväksi on juutalainen tapa. Ei sitten vapaa-ajattelijahihhendaalejakaan niin paljon vituttaisi.
Jos ei sitä vapaapäivää eli sunnuntaita "pyhitetä" mitenkään, niin sitten kyseessä ei ole juutalainen tapa. Ja sitten voi vapaa-ajattelijahihhendaalikin viettää levollisin mielin sunnuntaita.
Ja näinhän se itse asiassa nykyään onkin. Sunnuntai ei ole enää pitkään aikaan oluut mikään "pyhäpäivä", koska silloin ihmiset käyttäytyvät aivan samalla tavoin kuin arkenakin. Käyvät kaupassa, elokuvissa, kapakassa, kuntosalilla... Suuri osa käy myös töissä, joten missä se sunnuntain "pyhyys" muka nykyään on? Ostoskeskuksissa pyörii sunnuntaisin tuhat kertaa enemmän väkeä kuin kirkoissa.
Kristittyjen hihhendaalien kannattaisi muuten olla huolissaan siitä, että sana "sunnuntai" viittaa pakanalliseen auringon jumalan palvomiseen.
Yhteikunassamme, samoin kuin Paavininistuin "antikristillisenä maailmanvaltana" on tehnyt, muuttaessaan lakeja ja aikoja: eli väärentäessään "Kymmenen käskyä" omaksi globaaliksi versiokseen ja siirtäessään VT:n mukaisen "sapatin" eli lepopäivän, - sunnuntihin eli auringon päivään. Tällä ei teitenkään ole mitään tekemistä kristinuskon kanssa, muutoin kuin että tämä järjestelmä, pyrkii vain petollisesti esiintymään sellaisena, herrastellen jumalana jumalan paikalla. Kun puhumme luterilaisesta valtiokirkosta, kyseessä on sillloin jälikatolinen antikristillinen yhtenäiskirkkojärjestelmä, joka on UT:lle täysin vieras, - saatanan johtama ja luoma: maailmankirkko.