Tahtosin pienen kauniin koristeakvaarion. Kertokaas, minkälaiset kalat sopeutuu pieneen ns. maljaan, ja mitä sillä sielä pitäis olla?
Koristeakvaario?
9
1673
Vastaukset
- taisto
kaivatko verta nenästäsi. sitä teet, jos tulet tälle palstalle tuollaisen kysymyksen kanssa.
meidän tekisi mieli tunkea kranaatti sun nieluun.
toisaalta, mistäs sä voisit tietää, kun informaatioteknologia on vuosikymmenten saatossa luonut asiasta tietämättömien päähän sellaisen stereotyyppisen mielikuvan pienestä ja sievästä kalamaljasta.
ethän sä voi sille mitään.
anteeksi että kiivastuin.
toivottavasti joku vastaa sulle asiallisesti, mutta tuskin kukaan jaksaa. - wiiwi™
Vähän vaikuttaa jo vedätykseltä...joten en hermostu vaan vastaan että mikään kala ei sovellu maljassa pidettäväksi. Veden määrä litroissa ei riitä eläinsuojelulain mukaiseen kalojen pitoon muunmuassa. Maljaan ei saa suodatinta, pelkkä muotokin tekee kalan sairaaksi (etsi itsekin nurkkia pyöreästä huoneesta ja turvaa ;))..ilmapumppu ja hohkakivi ei riitä liikuttamaan vettä...jne. Joten unohda koko juttu!
- nemo
pieneenkin..muovisia ainakin..
:D - blub
Pienen kauniin koristeakvaarionkin pitää täyttää eläinsuojelulliset vaatimukset ja kalojen tarpeet.
Siis
- ihan normaalimuotoinen neliskanttinen allas, toki voi olla ns mutteriakvaario tai etukulmat viistottu tms. jos paremmin silmää miellyttää, muttei pyöreä ja maljamainen (kapeasuisessa maljassa kaasuja vaihtava pinta-ala on liian pieni tilavuuteen nähden ja laitteiden asettelu hankalaa, usein kokokin riittämätön)
- tilavuus vähintään 40l, käytännössä joku 60-litrainen alkaa olla sellainen että siinä kalojakin kehtaa pitää muuten kuin tilapäisesti tai ihan poikasina
- laitteistona vähintään suodatin, paremmalta näyttää valaisimen kanssa, lämmitinkin voi olla tarpeen useimmille lajeille jos laitteista ei tule tarpeeksi lämmintä
- somisteeksi pohjalle hiekkaa, koristeeksi ja piilopaikoiksi joitakin kasveja, kantoja kiviä tms.
- perushoitona osittainen vedenvaihto (n. puolet) viikoittain, suodattimen puhdistus tarvittaessa, ruokinta 1-4 kertaa päivässä vähän kerrallaan, hyväkuntoiset kalat voivat paastota mainiosti viikoloput tai satunnaisesti viikon-parinkin ajan
- kalat valitaan vedenlaadun ja altaan koon mukaan, ei tyyliin "punainen kultakalanpoikanen kun se sopii sisustukseen", pikkualtaaseen käy esim. pieni tetraparvi tai taistelukala, EI ikinä se perinteinen kultakala joka kasvaa ISOksi ja tarvitsee viileää vettä - Tetra_
Copypastean hieman omaa tekstiäni tuolta aiempaa...
Lain mukaan kalaa ei saa pitää pyöreässä astiassa ja akvaarion on oltava vähintään 40 litran vetoinen. Lisäksi oli joku litrasäätö uimatilasta, mutta sitä en nyt äkkiseltään muista. Tai no, jos nyt pilkkua aletaan viilata, kyseessä ei ole varsinainen laki vaan muistaakseni suositus. Yhtä kaikki, sitä on noudatettava!
Et myöskään pysty järjestämään maljaan oikeaoppista lämmitystä, suodatusta ja valaistusta. Vedenvaihdotkin tuottaisivat ongelmia. Sellaista kalaa ei olekaan joka viihtyisi maljassa, eikä se varsinkaan ole kultakala!
Lisäksi oikea, isompikokoinen akvaario tarjoaa paljon enemmän iloa niin sinulle kuin myös (ennenkaikkea) kaloillesi. Pääset seuraamaan kalojen luonnollista käyttäytymistä ja toimintaa tarjoamalla niille oikeat olosuhteet Ethän itsekään haluaisi asua komerossa?
Maljaan voisi hiukan asiaan vihkiytyneempi perustaa vaikkapa miniriutan ILMAN KALOJA, mutta itselläni on kokemusta vain makean veden puolelta. Eli kyllä se maljakin johonkin kelpaa, kunhan sinne ei tuppaa mitään kalaa. Netistä löytyy varmaan lisätietoa asiasta.- kalojen kaveri
Luulen, että sinne voi ottaa jonku sortin kotilon. En ole ihan varma.
Etsi tietoo internetistä. Kirjoita googleen esim. "kultakalamalja".
- Kalastajaukko
Laittakaas hakusanaksi vaikka Beta Bowl, isossa maailmassa ei ellellä suomen 40l tankkikoon mukaan.
Häkki on häkki vaikka kuinka iso, aina se vapauden riistää.- Tulipyrstö0
Jos pidetään kaloja liian pienessä akvaariossa ja/tai ei hoideta hyvin, ei yksin kärsi kalat vaan myös kukkaro.
Eikä kituvista, epämuodostuneista kaloista ole kellekkään mitään iloa.
Muutakin elämää kuin itseään rakastavat ihmiset näkevät voiko kalat hyvin. Pelkkiin suosituksiin tuijottavat eivät aina ota huomioon akvaarion kokonaisuutta. Esim. kärjistäen 10 erilaista plekoa samaan 100 litran akvaarioon mahtuu koska suositus on vähintään 100 litraa/kala.
- kotiloharrastaja
Minkäkokoista "maljaa" olet ajatellut - tilavuudeltaan siis? Mitä pienempi akvaario on kooltaan, sitä vaikeampi sinne on löytää sopivaa asukkia. Internetistä ja kirjoista löytyy kuitenkin monenmoisia listauksia pienenkin akvaarion asukeiksi - usein tosin niissäkin minimitilavuus lähentelee 40 litraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1706804
- 594572
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s323768- 633081
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161925Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗271646- 171630
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹401553- 341419
- 1431187