Pyyteetöntä vaalirahoitus - puolin ja toisin

Vaalirahoituksella

Marja Tiuran Poliittinen ura (Wikipedia)

Eduskuntatoiminta

Eduskuntavaaleissa 2007 Marja Tiura sai 17 577 ääntä, mikä oli Pirkanmaan vaalipiirissä suurin äänimäärä, koko maassa neljänneksi suurin äänimäärä ja suurin naispuolisen ehdokkaan saama äänimäärä. Tästä huolimatta Tiuraa ei kelpuutettu ministeriksi, mikä herätti hämmennystä hänen omassa vaalipiirissään.

Tiura toimii eduskunnassa kokoomuksen eduskuntaryhmän ensimmäisenä varapuheenjohtajana ja tulevaisuusvaliokunnan puheenjohtajana. Lisäksi hän on myös valtiovarainvaliokunnan ja pankkivaltuuston jäsen.

Jäsenyydet valiokunnissa

* 2.4.2003– Sivistysvaliokunta
* 2.4.2003– Yleisradio Oy:n hallintoneuvosto
* 28.3.2006– Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (vtj)
* 31.3.2006– Tulevaisuusvaliokunta

Kritiikki ja toiminnan arviointi

Kehittyvien Maakuntien Suomi ry:n mittavat vaaliavustukset vuoden 2007 eduskuntavaaleissa ovat herättäneet julkisuudessa keskustelua. Tiuran henkilökohtaiseen vaalityöhön yhdistys antoi rahaa 20 000 euroa. Tukirahat kiersivät MJT-klubi-nimisen yhdistyksen kautta, joka tuki eduskuntavaaleissa Tiuraa yli 34 000 eurolla. Sen puheenjohtaja ja perustaja oli Tiuran vaalipäällikökseen nimeämä tamperelainen konsultti Eila Saviaro. Tiuran mukaan MJT-klubi ei kuitenkaan ollut hänen henkilökohtainen kannatusyhdistyksensä. Lisäksi KMS:aa rahoittanut Nova Group maksoi 4 880 eurolla Tiuran vaali-ilmoituksia Tamperelainen-lehdessä.

Lukuisia eduskuntavaaliehdokkaita vaaliavustuksilla tukenut Nova Kiinteistökehitys antoi tammikuussa 2008 runsaan 21 000 euron arvoisen lahjoituksen Pälkäneellä toimivalle yksityiselle Anna Tapion koululle, jossa Tiuralla on luottamustoimi koulun säätiön hallituksen varapuheenjohtajana. Samaan aikaan Nova Kiinteistökehitys tarjoutui tekijäksi koulun 4,2 miljoonan euron arvoisen peruskorjausurakkaan. Aamulehden mukaan Marjan Tiuran kampanjapäällikkö uudisti Anna Tapio koulun nettisivuston vuonna 2007 ja laskutti uudistuksesta huomattavaa ylihintaa. Tiura kiisti kyseisen henkilön olleen hänen kampanjapäällikkönsä vaaleissa.

Syyskuussa 2009 Tiura palautti Nova Groupin konkurssipesälle 854 euroa ja Tiuraa tukenut MJT-klubi 5 000 euroa. Tiuran mukaan henkilökohtaisen vaalituen palautuksessa oli kyse valokuvauslaskusta tamperelaiselle valokuvausliikkeelle. Nova Groupin ex-liiketoimintajohtaja Arto Merisalo taas kertoi Iltasanomissa yhtiön maksaneen Tiuralle lentolipun Thaimaasta Suomeen.

Joulukuun 2009 alussa uutisoitiin Tiuraa epäiltävän lahjuksen ottamisesta Anna Tapion koulun tapauksessa. Lahjustutkintaan liittyvät myös Tiuran Novalta saamat kestitykset ravintoloissa ja Pori Jazzeilla.

Nova Groupin Arto Merisalo kertoi 3.12.2009 Iltalehdessä Tiuran hankkineen kaksi kertaa Toivo Sukarin Masku-kalustetalosta huonekaluja, jotka sovittiin maksettaviksi Nova Groupin kautta. Tiura kiisti väitteet Kokoomuksen Verkkouutisissa.

5.12. Ilta-Sanomat kirjoitti, että Marja Tiuran kohukalusteet maksettiin kahteen kertaan.
Lahjusepäily. Nova Groupin pesänhoitaja, asianajaja Pekka Kokko myönsi, että Tiuran hankkimat huonekalut on maksettu kahdesti. - Tässä on neljä faktaa: Nova Group on maksanut huonekaluoston Maskulle, ja myös Tiura on maksanut huonekaluoston Maskulle.

---

Montako "Tiuraa" Eduskuntaan tarvitaan? Äänikuningatar, pukukuningatar, kuulustelujen kuningatar vei äänimäärällään Eduskuntaan neljä muuta kokoomuslaista kansanedustajaa suhteellisen vaalitavan takia.

2

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näi o

      hoidetaan.
      Duunari parka (minä) joutuu omaa pankkikorttia vinkuttaa.

      • Likaista peliä

        Ennen näistä ei jääty kiinni. Kokoomus an aina toiminut tällä tavoin. Tämä on kokoomuksen linjan mukaista röyhkeää toimintaa. Minä itse on pääasia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      63
      15920
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      30
      4020
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      296
      2525
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      131
      1816
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      131
      1513
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      384
      1454
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1233
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      13
      1233
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      76
      962
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      935
    Aihe