Olkaapa omaiset ja potilaatkin tarkkana ja tarvittaessa tiukkana kun tätä rakennemuutosta totetutetaan Lieksan kaupungissa sosiaali ja terveyspuolella! Kaikkea ei tarvitse niellä ja ottakaa rohkeasti yhteyttä potilasasiamieheen ja tarvittaessa lääniin, ne on juuri meitä kaikkia varten!
Rakennemuutoksesta!
Tarkkana!!
36702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Läänissä asia viipyy vuoden ja sinne saa asiasta ottaa yhteyttä juuri tuli nooti sieltä kun asiasta kirjelmöin on luettavissa toisaalla lääni huomautti.
Olen myöskin moittinut tuota potilasasiamiesjärjestelmää, sellainen on Joensuussa puhelimenpäässä mutta mitenkä sen tavoittaa, näin vain lain kirjain toteutetaan Lieksassa.
Mitä sitten tulee muuhun toimintaan lautakunnan jäsen istuu työsuojeluvaltuutettuna ja on antanut myöskin lausunnon killan talosta ja sitten istuu asiaa ratkaisemassa jopa toisella /kolmannella pallilla,ei hyvä tälläinen toiminta jääviyden kannalta.
Mitä tulee sitten noihin toimintamuotoihin kaupunki säästää mutta palvelujen käyttäjä saattaa nähdä nälkää jopa sellaista on tapahtunut muualla. Henkilö joka on asumassa muualla voi saada tukea ja näin vanhat parit erotetaan toisistaan minkä aikanaan Jumala on yhdistänyt pariskunnilla on yhteinen asunto olemassa silloin nuo maksut ne maksut ja kuitenkin asutaan erillään koska yhteiskunta päättää niin.Joskus vanhus joutuu muuttamaan muualle lähelle lapsia sekin on suuntaus ja jopa siihen olaan työntämässä, mutta kun aika jättää ja haluaa tulla tänne kotiseudulle jossa on kenties puoliso maan mullassa niin seurakunta laskuttaa ahneudessa ulkopaikkakuntalaisen maksun hautapaikasta sen tiedän varmasti. siitä ahneudesta mainitsin kokouksessa voitaiiin hautuumaa perustaa osuuskaupan eteen ja haudata povet koukussa jalat polvet maan yläpuolellaniin olisi pyöräteline valmiina MK
tämä on ote terveyslautakunnan esityslistasta. haiskahtaa siltä, että ohjausryhmä on ottanut päätösvallan ja täytäntöönpanovallan Lieksan aluella siinä mitä tapahtuu terveyspalveluissa. Missä nämä muistiot 2 ja 3 mahtavat olla kansalaisten nähtävänä, ennen kuin nuijan kopautuksella taas joku paikka lakkaa olemasta!
"IKÄPOLIITTISEN STRATEGIAN TÄYTÄNTÖÖNPANO, OHJAUSRYHMÄN MUISTIOT 2/2009 JA 3/2009
SOSTERLA
"Ohjausryhmän muistiot on alusta alkaen sovittu tuotavan lautakunnan tietoon, (ei ptk:n liite).
Tämä on tärkeää, jotta ohjausryhmän haasteellista työtä voidaan mahdollisimman hyvin tukea. Rakennemuutosta tehdään "askeltaen" prosessina, ja lautakunta saa näin tietää missä kulloinkin mennään. Sitä paitsi eteen on jo tullut, ja prosessin ajan tulee asioita, joihin tarvitaan paitsi lautakunnan tuki, myös päätös. Lautakunnan pitäminen informoituna on tiedostettu.
Sj. Hannu Ijäs:"
päätti:
Yhteenvetona puheenjohtaja totesi kaupunginvaltuuston päätökseksi tulleen seuraavaa
1.
Ikäpoliittinen strategia hyväksyttiin.
2.
Ikäpoliittisessa strategiassa esitetyt muutokset toteutetaan viimeistään 30.4.2010 mennessä eli seitsemän kuukauden kuluessa.
3.
Strategian toteutumista edellyttävät talousarviomuutokset on valmisteltava vuoden 2010 talousarvioon.
4.
Asiaa valmistelevana ohjausryhmänä toimii kotona asumista tukeva moniammatillinen tiimi (Soile Syrjäläinen, Eila Kärkkäinen, Suvi Vepsäläinen, Elena Olsonen/Anni Pesonen, Anja Kurki, Satu Korhonen/Leena Vallius, Kerttu Korhonen, Raili Koistinen, Tuula Salokangas, Anu Kivimäki, Seija Loppi). Puheenjohtajana Soile Syrjäläinen. Ohjausryhmään kuuluvat myös kaupunginjohtaja (vara kaupunginkamreeri) sekä kaupunginhallituksen ja sosiaali- ja terveyslautakunnan ja henkilöstön nimeämä edustaja ja valtuuston edustajana Kaija Öystilä.
5.
Strategian toteutus perustuu moniammatilliseen tiimityöhön.
6.
Valtuusto asetti seurantaryhmän johon kuuluvat valtuustoryhmien puheenjohtajat, kaupunginjohtaja, kaupunginhallituksen edustaja. Kokoonkutsujana Kaija Öystilä.
7.
Mahdollisista henkilöstön (vakanssien) lisäyksistä päätetään erikseen.
Strategian toteuttamiseen voivat kaikki puolueet valtuustossa vaikuttaa. Valtuuttettujen kautta voi jokainen kuntalainen vaikuttaa asiaan, tai suoraan ohjausryhmän jäseniin.
Salaista touhu ei mielestäni ole.
Näin on, että tarkkana pittää olla. Ohjausryhmän koostumus on sellainen, että pahaa jälkeä syntyy ja nopeasti. On kovin kerkiivät tekijät, jotka eivät pitkään tekemisissään jahkaile.Kuulostellaan mitä jää jäljelle vai jääkö mitään.Omaiset valvokaa vanhustenne etua.
Olen antanut lausunnon mielipiteen ja tiedustellut asioita mutta näihin tiedusteluihin ei ole vastattu mitä tuohon Ikäpoliitiseen trategiaan lausuin ja tiedustelin kuitenkin tuo lausunto hyväksyttiin ennenkuin vastausta on minkäänlaista annettu SALAILUA TAPAHTUU on käsitämätöntä,että olen vielä lautakunnan varajäsen ja tietoa ei anneta päätöksenteon pohjaksi jos joskus olen kokouksessa tämä on eräänlaista syrjintää ja jopa näennäesdemokratiaa. MK
olisihan se hauska tietää mitä noissa ryhmän muistiossa on taitaa olla x-fileet eli salaiset kansiot meininikiä, jos ei lautakunnan varajäsenkään saa tietoa..
kuinka monta miestä tuohon ryhmään on valittu? MK
tai maalaile piruja seinälle - kiitos!
vai miten se meni.. ei kun kanat nokkivat..
kyllä tämä naisväki on maalatut kyntensä pistämässä ihan vääriin paikkoihinkin.. olen sitä paitsi lukenu sen ratekian. eihän siellä mittään sanottu että pielisjärven nelonen loppuu vaan kolomonen ja eihän se niin menny... ei ymmärrä ei..
luulin sinua fiksuksi mieheksi ....mutta mitä nimitystä naisista käytät,olin väärässä
jossakin päin Suomea ei akka sana ole mikään kirosana tahi haukkumanimi, miten lie Markku tämän nyt sitten tarkoittanut. Itse olen sitä mieltä kyllä, että akka on semmoinen hamekunnan henkilö, joka puhuu asioista suurella äänellä joista ei tiiä mitään, puuttuu toisten asioihin - vai olikohan se ämmä.
Minun mielestä mitä tulee alkuperäiseen viestiin, niin oikeasti tulee kaikkien olla huolissaan ettei nyt nämä tulevat rakennemuutokset joita on luvattu(joilla on uhattu) vie hyviä ja toimivia asioita mennessään!
sotket, hämmennät selvään aisaan muuta siihen kuulumatonta. Pitäskö sun huilata, vaikka pari kk.
Hai!
Kuules markus..ei Lieksan naiset ole akkoja vaan naisia, ihanaisia, hunajuapupuja ja niin hyviä olemassa, että ilman niitä miehet olis pulassa ja kyhjöttelisivät nurkissa, omassa surkeudessaan !
Minusta paras keksintö miehen jälkeen on nainen ..!
Tv:Kuotta,Suomen tasavaltalaisen visuaaliseneroottisen naiskauneuden edistämislaitoksen vientiosaston ex -joht. ylim esitt.
Akka on suomalainen Jumala ukko ylijumalan puoliso hedelmällisyyden jumalatar ja kun he rakastelevat niin ukkonen julisee ja maa alkaa viheriöimään tämän saa aikaan maaemonen luonnon naisellinen puoli ,mielestäni myöskään Lieksan akat eivät ole mahoja vaan tarvitsevat siihen miehen ukon.
Myöskin on pelikorteissa akka joka on pelikorttien kuningatar.
On myöskin ukko ja akkakoli Lieksassa ja bompalla on vessanovissa akat ja musikat tarkoittaen kenelle tarkoitettu.
Olen aikaisemmin jo asiasta maininnut tämä on kulttuuriin kuuluva sana ja hyvin neutraali ja hyvin yleinen sana eteläpohjanmaalla.
Jos haluan loukata jota en tee ämmä on sama kuin rolli kaikella kunnioituksella kaikkien Lieksalaisten miesten akkoja kohtaan
Mielestäni en voi käyttää viranomaistehtävissä olevista henkilöitä sanaa hunajapupu jota kuotta käytti silloin se olisi jo seksuaalista häirintää.MK
Se poistaa viestin
"Suomen tasavaltalaisen visuaaliseneroottisen nais..."
Kuotta, Kuotta! Sinähän kehityt.
Oikeesti sulla on välillä aika hyvää tuo sarkasmi ja itseironiaakin näkyy löytyvän.
Kehitä niitä ja fundeeraa pikkasen laadukkaan sarkasmin lisäämistä.
Se on yksi hersyvimmistä huumorin lajeista.
Ollakseen hyvää ja "kutkuttavaa" se vaatii ÄLYÄ.
Kyllä sulla on sitä, mutta ehkä olisi hyvä lukea jokunen "ammattipiruilijan" teos - suosittelen V. Huovista.
Piruilee niin, ettei tyhmempi tajua - niin hellästi, mutta lujaa.
Gogolkin on taitava, mutta se on välillä todella vaikea tajuta kun se sotkee sekaan niin paljon "tarpeetonta".
Tai ehkäpä suomentaja ei ole oikein tajunnut tai, mikä kauheinta jos se olenkin minä joka ei tajua - ei vaiskaan, ei noin voi olla.
Tietty Lieksassa (ja Ilomantsissa) on ongelmana se, ettei ole oikein kunnollista "sparraajaa". Minua ei kannata käyttää, koska olen tyyppi joka ottaa kaiken aina niin tosissaan...
... ja mitä perkelettä sinä sitä P.tien remonttia vastustat - saatana - häh?
T: Philo...
Hai!
Ja Akoittelu senkus jatkuu...vuodatuksesi oli jo niin' ylitsepursuava' että talletin sen jopa Wordiin!
Lainaan 'The joulukalenterin lausetta'. ..Ehkä voimme käyttää sitä myöhemmin ..
Kuotta, kansanparantajaseuran puh. joht. experi mentus
tuo sinun akottelusi on suorastaan lapsellista! Helvata sentään - tämän puolen miehenpuolikkaat ossoovat ees arvostoo naisiujaan eivätkä akottele - vuan sinä kyllä akotettelet ihan kiitettävästi jopa julkisestikin ja se särähtää minun huonokuuloiseen korvaani pahasti. On melkein sama kuin laulaa luikatettaisiin nuorin vierestä.
Minä jos uskaltasin "akotella" niin saisin nk. palautetta ihan riittämiin ja sen vuoksi en "akottele" kun en kehtoo kahtoo vihasta eukkokultooni!
Nuotit meni sekasin kun eukottelit mua alkoi ihan haukottamaan tuolainen sana "eukkokultooni" se on ihan sama kuin laulaisi joen rannalla nähdä sain pyykkilaudan ja paljaan p ..sellainen oli kai tapahtunut joskus miehelle joka oli sodassata lomalla ja hiihti järven rantaan jossa tuo "eukkokulta" oli pyykkiä huuhtelemassa.toiset miehet olivat kysyneet mitä teit ensin ja seuraavaksi kun lomalla kävin kaveri siihen heitin sukset jalasta seuravana asiana MK
Onko täällä joku koira sitähän kutsutaan se se. tokko sentään mutta ylläpidossa on varmaan henkilöitä jotka poistavat asiattoman viestin.
Moi!
Kieltämättä minulla on tapana sotkea joskus kirjoituksiini sellainen määrä kärjistyksiä, että Sokea Reettakin Vanhas Matin kera tajuaisi niissä piilevän huumoria. Toisaalta ehkä on parasta pitäytyä hieman yksinkertaisimmissa ulostusanneissa sillä vastaanottajien taso nyt sattuu olemaan täällä lieksassa mitä on.
Yksinkertaiset sanavalinnat vähemmällä verbaliikalla sen sijaan on kaikkien käsitettävissä helposti!
Toki sparraajiakin löytyy, jopa tuhansia ympäri suomea, mutta nöyrän mieleni tuotokset häviävät monimutkaisessaan tai selkeydessän heidän paatokselle! .
Se tuo sarkasmi on etenki kirjoitetun huumorin muotona vaikea, sillä ilman sarkasmiin usein liittyvää ei-verpaalista viestintää sen ymmärtäminen voi olla vastaanottajalle perin hankaloo.
Pielisentiestä sen verran enää että 'asia on suuremmissa käsissä ja niihin päätöksiin emme enää voi vaikuttaa'! ...Jäljelle jaa siis pelkkä ruikutus ja sitähän ei pirukaan kattele pitkään.
Tv:Kuotta, se aitoon kirkastuksesta nauttinut!
Kun asut Lieksassa ja olet lieksalaistunut, ole hyvä, älä akottele ketään naista.
Se ei ole lieksalaisuutta. Täällä akka-sanalla on aivan eri merkitys kuin Pohjanmaalla, josta olet kotoisin, MUTTA et siellä nykyään vaikuta, vaan LIEKSASSA.
Minua jos akottelet, oikeuteen vien!
Tuolla uhkailulla munaat ittes olen asiani perustellu aikaisemmin ja täällä ei siksi voida tuomita mitenkään Lieksan lain mukaan mielivaltaa käyttäen sen tiedän.
On aivan selvää kuitenkin etten käsitystäni ja murretta ihan noin vain pysty muuttamaan ja siksi jos täällä on tuollaisia ajatuksia hyvä rouva nimimerkillä katsontokantasi on rasistinen minua kohtaan.MK
Hai!
Kuulehan sie Markus!
Noin laulelumiehiä tunnut olevasi niin muistat kai Markus Allanin sekä Alla Pugatsohvan?
Usea muukin 'hoilottaja' Lieksassa muistaa sanonnan * Alla pukatsoova, yllä venäjän taivas* .
Tuohon akoitteluun sen verran että sivistyneet ihmiset ei akoittele, sillä jo jokaisen perussivistys estää sen. Hyvät käytöstavat täytyy säilyttää, jopa tääl Lieksassakin!
Akoitteluakin voidaan pitää eräänlaisena rasismina!
Mikäli jatkat tuolla omalla ja perin omintakeisella linjallasi niin saatat ehkä joskus yllättyä Markus!
Kauhukuvina näen että olet naisjoukon piirittämä ja päälläsi istuva nainen lausuu:
Markus allani ja yllä LIeksan taivas!
Tv:Kuotta, Kansanvalistus ja sivistysvirastojen naisjaostojen pääesikuntapäällikkö !
Markku hyvä, vaan sanon suoraan, ettei tarvitse jälkeenpäin änkytellä ja kirjelmiä laatia.
Akottelua en hyväksy!
Luuletko sinä häpeilemättömänä miehenä ilmeisti nuorenpana etteikö tytöt ole istuneet sylissäni housut märkänä katos ainakin kun ovat laskeneet pylymäkeä.
Alla sinisen taivaan nähdä saan kaikkein kauneiman.
Onko sinulla siäänpäin kääntynyttä sykkyrää kun herjaksi rupiat.
Sivistystä on myös se että tuntee eri kulttuureja ja oikeuden omaan kultuuriin ja kieleen.
Muta tiedän varsin hyvin,että jotkut ovat niin nipottajia ja ja selevästä asiasta ollaan niin herkiä mitenkään en halua loukata mutta olen tuonut esiin näkemykseni kunioitan akkoja ja olen heidän alaisena toiminut mutta on ollut myöskin miehiä joille sopisi mekko päälle.
vielä jatkan akat saa paljon aikaan jos vaan on tahtoa ja akat ovat olleet monesti tarpeen kansakuntamme pelastajana huoltajana jopa yksin kotona lapsia ja karjaa hoitaen ja käret ristis niinkuin viimeesessä iltahuurossa toretahan. Ja pohojanmaa elokuvassa sanotaha vanhoos akoos on viisaus.
Kuulkaa Lieksalaiset miehet kai te tuan asian tierättä, kuka se peräsintä pitää
Mutta sen sanon niinkuin äitee aikoonansa miä en oo mikään rouva vaan Martin akka ja siinä oli vissi ero sen ymmärsin aikoonansa.Rouvat oli puuterissa ja aina uusis mekoos ja kun martin akka meni noinhin opeluseuroohin niin tua rouva sanoo jotta sulla on sitten kauan pysynyt hyvänä tuo sotaaikaanen puku ja tääläkin on tuo kastijako sano tuttavani joskus kuka oli käynyt kansanopiston oli kenties tuo rouva.
Sanon suorahan ja en täs asias nöyrry vaikka kalehis kulukisin MK
Oot sitten parenpiosaanen ja sinutkin joskus riisutahan jos olet ylypiä, tierätkö sen asian.Kuka on se Herra joka on ylpeitä vastaan.
Suomeksi sanottuna mitä kirjelmiä oletko joku virkanainen lakkaamassa tiskin takana näpejä älä usko hitto vie että sinä nimettömänä alat minua komentelemaan hyväksyt asian tai et. muuten oon siipiäni myäre ja ystävällinen mutta mitään uhkailujen alle en mene eikä sunkaan tarvise mennä täryjyvän alle kuin kana ja siten todeta olipa kerrankin kunnon kukko. MK
akottelu on kuin tytöttely on niin alaarvoista miehen suusta kuultuna,mutta missä on pohjanmaa,onko se paikkakunta vai mikä maan pohja,kertokaa
Miss laaja aukee pohjanmaa lauletaan maakuntalaulussa. Jos osaat katsoa karttaa niin täältä länteen noin viisataa kilometriä alkaa latomeri jossa taivaskin on alhaalla.
On myöskin elokuva pohjanmaa kato se jos helpottaisi yksinkertaisuuteen ymmärtää myös muita kulttuureja.MK
Akottelua en silti hyväksy! Enkä komentele enkä uhkaile, sanon vaan asian niinkuin se on. En hyväksy akottelemista!
Kuitenkin pidän omasta identtiteetistä ja yleisellä tasolla käytän tuota sanaa mutta onhan henkilöillä nimi annettu jota kotona käytän.
Ilmeisesti ole melkoinen täti ihminen mielipiteesi kanssa joka on suppea käsite.
Pitäisikö ukkokoli olla Herra koli ja akka koli olla rouvakoli ? koska Lieksalaiset jotkut täti ihmiset rouvat niin haluavat.
Puuseppää aina tarvittaan jos rouvat eivät lasta saa, tulee laulu mieleen rouvasta. MK
Se taitaakin sitten olla jo asia Rakennemuutos josta keskustelu piti olla alkupuheenvuorossa mutta keskustelu meni toiselle ladulle ,kevät koittaa ja mirrit naukuu.
no nyt mä ymmärrän miks sanotaan akka kun MISS laaja aukee,kyl mä sitten oon ollu tietämätön,mutta miten ladot tähän littyy,tietenkin ladossa arvailen
koskevaa keskustelua, että tarkkana pitää olla, niin tässä sitten on muuttunut keskutelu sitten taas jonninjoutavaksi pilikun viilaamiseksi, olisiko teillä jotkin sanottavaa tästä ehdotetusta aiheestakin väliin..
minä olen sitä mieltä, että tervetuloa vaan rakennemuutos ja yhteiset päälliköt nurmes-lieksa sektorille tähän sosiaali- ja terveysjohtoon. Joutavat lieksan käkkärätukat vois ottaa pysyvän pestin siellä asiantuntijana ja jättäis tämän lieksan asioiden hämmentämisen vähemmälle kun ei terveyksistä ja sairauksista takuulla ymmärrä mitään vaikka kuinka on muka valittu asinatuntiaksi ties mihin pallille! . kävin juuri nurmeksen puolella ja siellä on todellan ystävällistä ja mukavaa ja viisasta porukkaa!!
Monet tunnetut taiteilijat ikuistavat noita maisemina joissa on peltoja ja paljon noita latoja joskin nykyiselään ei enää niin kuin ennen.Minun syntymäseutuni ei ole niinkään aukiaa vaan hieman kumpuilevampaa mutta lapuanjoki lähtee meiltä ja meillä on myös vedenjakaja lähellä eri vesistöt alkavat virrata eri suuntiin joten tässä hieman maantietoa missä paikka sijaitsee
Rakennemuutosta on myöskin niillä seuduilla jonne on syntynyt erilaista toimintaa uutaa vapaa-ajan toimintaa urheilu ja urheiluhallin ja uusi urheilukenttä ja sitten jäähalli jossa en ole vielä siellä käynyt.Mutta vanhempani ovat siellä nyt haudassa ja talo tyhjillään keväästä saakka, muuten siellä pitäjässä sijaitsee Heikki Huhtamäen hauta ja puisto Heikki oli huhtamäkiyhtymän perustaja.Siellä pitäjässä on ryskööt ja olen esiintynyt siellä aikanaan, mutta kuitenkin viihdyn täällä.MK
AA aivan oikein tässä se nähdään saattaapi jopä asioista päättävät lipsua ladulla kuten sanoin jo aikaisemmin.
Kävit sitten nurmeksessa ja näit viisaita mutta samoja asioita ja kaunaisuutta sielläkin esiintyy niinkuin täälläkin pienellä vähemmistöllä.MK
Siellä mukavat ja viisaat käkkärätukat auttavat sinua. Saattaa olla, että lämmin hymy ei pitkään lämmitä!