Autokoulutus uusiksi!

OpelFord

Autokoulu pitäisi uudistaa niin, että ennen mopoauton hankkimista pitäisi jo käydä kunnollinen ajokoulu, ja oikeaan autoon siirryttäessä kertauskurssi.

Niin monet junnut oppivat vääränlaisia ajotapoja hypätessään mopoauton rattiin, ja niitä on vaikea enää myöhemmin oikaista.

Lisäksi opetuksen pitäisi entistä enemmän sisällyttää liikenteen psykologiaa, jolla saataisiin kenties maltillisempia kuskeja. Autokoulun opettajilla vaan ei kyvyt nykyisellään riitä sellaiseen opetukseen.

4

459

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakke.kl

      ennen oli 2 osanen autokoulu nyt tulee se 3 osaiseksi eli kalliimmaksi taas tietenkin.Moni seurava kouluun menijä ensivuonna yllättyy ikävästi.

      • hn

        enpä ole tuollaisesta uudistuksesta kuullut? mitähän tarkoitat ja ensi vuonnako??


    • Draivari

      Kyllä opettajilla on riittävästi taitoa opettaa mutta jos vastaanotto ei pelaa niin mikä neuvoksi. Kai se on usein monen nuoren, miksei vanhemmankin ongelma. Tilanne voidaan nähdä ratin takaa, mutta kokonaishahmotus jää vajaaksi, samoin ei ole kykyä nähdä mitä seurauksia vääristä asenteista liikenteessä voi olla. Varoitin tuttua juuri kortin saanutta fiksua nuorta miestä kotinsa lähellä olevasta hankalasta mutkasta Opetus meni kuultuna perille mutta autonsa hän ajoi 2 viikkoa myöhemmin kivikkoon juuri siinä paikassa. Mistä mahtaa johtua että naisilta tuo peräänkuuluttamasi maltillisuus tuntuu pelaavan.

      • Miehet ovat luonnostaan kilpailunhaluisempia kuin naiset, jolloin myös omat ajotaidot yliarvioidaan ja näin ollen, eihän minulle voi sellaista tapahtua vaikka ajaisinkin vähän kovempaa. Tämä on osittain asenteestakin kiinni.

        Omasta mielestä se ei ole kiinni etteikö tiedettäisi riskejä. Varmasti tiedetään mutta kuka niitä ajattelee, vasta kunnes itse on siinä tilanteessa oikeasti.

        Oma ehdotus olisi että nuorille ajokorttia hakeville ennemminkin psykologinen testi. Eihän se kaikkia riskikuljettajia karsisi mutta voisi auttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      111
      2297
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      909
    3. 60
      892
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      263
      785
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      129
      711
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      53
      629
    7. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      602
    8. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      61
      579
    9. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      62
      525
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      519
    Aihe