Isänmaallisuudesta

Tässä uljasta historiaamme. Ei taida tyhmillä fennoilla olla esittää mitään vastaavaa, kun ovat vain olleet yksinkertaisia metsäläisiä.
http://www.youtube.com/watch?v=FiDLkoPeT1c
7151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ruotsalaisen rahoittamaa. Ruotsin valtiovarainministeri Ernst Wigforss rahoitti tätä herrasmiestä joten älä puhu uljaasta historiasta. Rotuteorioita ja rasismi joista tämä herra sai innostusta.
http://www.youtube.com/watch?v=_7GZqDydOtg

Äänestä

Feikkirautaako provoilee.

ja väitekin on silkkaa puppua. Tuona aikana fennotkin olivat ruotsalöaisia ja mukana noissa taisteluissa.

Mitä sotiin tulee olemme siis Ruotsia "urhoolisempia". Olemme taistelleet kaikissa Ruotsin sodissa (pientä Norjakahakkaa vuonna 1814 lukuunottamatta), ja lisäksi taistelleet vielä omamme itsenäisyyden aikana.

Äänestä
  • Toinen maailmansota oli se suurin taistelu ja ne jotka siihen osallistuivait pelkurimaisella tavalla eivät ansaitse kunniaa. Jokainen näkee, että Hitler oli hyvä Ruotsin ystävä.

    Göring oli jopa nuoruudessaan ollut ruotsalaisessa mielisairaalassa hoidossa.

    Äänestä

  • SA Röhm kirjoitti:

    Toinen maailmansota oli se suurin taistelu ja ne jotka siihen osallistuivait pelkurimaisella tavalla eivät ansaitse kunniaa. Jokainen näkee, että Hitler oli hyvä Ruotsin ystävä.

    Göring oli jopa nuoruudessaan ollut ruotsalaisessa mielisairaalassa hoidossa.

    Taistelut ovat harvemmin kunniallisia - mutta meidän kannaltamme tulos oli. Vain pellet ovat epäkiitollisia jonkun henkilökohtaisen komleksin takia.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    Taistelut ovat harvemmin kunniallisia - mutta meidän kannaltamme tulos oli. Vain pellet ovat epäkiitollisia jonkun henkilökohtaisen komleksin takia.

    En minä Saksalle ole epäkiitollinen kun taas Ruotsin kohdalla ei ole mistään mistä pitäisi olla kiitollinen.

    Äänestä

Sotiemme sankarivainajat kunnittain. Lähde: Isänmaan puolesta. Suomalaisten taistelujen tiet ja tappiot 1939-1945. Tarmo Metsälä.


Vähiten kunnan miesmäärästä laskettuna kaatuneita talvi- ja jatkosodassa. (Kuntia oli silloin 550 kpl)


550. Jomala
549. Lemland
548. Hammarland
547. Mariehamn
546. Bergö
545. Iniö
544. Korpo
543. Kronoby
542. Karleby/Öja
541. Nagu
540. Nykarleby
539. Pedersöre
538. Övermark
537. Houtskär
536. Maksmo
535. Terjärv
534. Hiittis
533. Nedervetil
532. Närpes
531. Hangö
530. Munsala
529. Brandö
528. Paattis
527. Esse
526. Kaskö
525. St. Karins
524. Västanfjärd
523. Kristinestad/Tjöck
522. Snappertuna
521. Pargas
520. Lapfjärd
519. Jeppo
518. Korsnäs
517. Säkylä
516. Bromarv
515. Piikkiö
514. Hongonjoki
513. Pojo
512. Jacobstad
511. Oravais

Äänestä

Nuo rajathan tekivät Hakkapeliitat !

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


rautaako? kirjoitti:

Tässä uljasta historiaamme. Ei taida tyhmillä fennoilla olla esittää mitään vastaavaa, kun ovat vain olleet yksinkertaisia metsäläisiä.
http://www.youtube.com/watch?v=FiDLkoPeT1c

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu