uuden kortin" lunastusmaksu" 3600 euroa,jonka valtio palauttaa vuoden aikana kuukausittain 300 euroa,mikäli ei rikkeitä.jos rike,niin palaa sen kuun palautus plus tietty sakot sun muut päälle.Väitän,että kaahaaminen vähintään puolittuu.Kehitelkää tätä,kyllä tuo summa aina jostain löytyy.
Ajokortti"vero"
puliukko60
11487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
lisään vielä,että itse lainaisin tuon summan lapselleni korttiin ja hän saisi ilomielin pitää palautukset koska näin ollen tiedän hänen ajavan sääntöjen mukaan.kaikki yleensä ehdottavat jotain rajoitus ja rankaistus luonteisia ns keppilinjaa.tämä olisi minusta enempi porkkanan puolella.
ja valtio maksais tiätty korkoa tolle summalle vai?
lisää maksuja...tää tulee varmasti.
Kaikilla ei ole pappabetalar vanhempia jotka kustantavat lastensa törttöilyt!
Ite asiassa toi on muutes hyvä idea....
ja jos ajaa kolarin joka johtui törkeästä huolimattomuudesta, alkoholista tai kovasta ylinopeudesta niin silloin kerralla koko summa pois....
Ei muutakuin postia edustajille.....ei paha idea, vaatii toki hieman viilaamista.
Parempi olisi 36 000 euroa, josta valtio palauttaa vuosittain 1000 euroa vuodessa 30 vuoden aikana, ja pidättää 6000 euroa kuluinaan. Ei tulisi kuin omat ja tuttujen lapset tiellä vastaan.
autoilu maksaa kaiken kaikkiaan aivan liikaa jo nyt. Virhepisteitä ajokorttiin töppäilystä ja vakuutus maksut virhepisteiden mukaan ja vakuutukset henkilökohtaisia ei ajoneuvo kohtaisia (virhepisteita liikaa ei voimassa olevaa vakuutusta==> ja sitä kautta ei ajo oikeutta ===> virhe pisteet nollantuu esim. 2 p. vuodessa ja ajo oikeuden menetys 10p.) Ammatti kuljettajat 20virhepistettä ajo oikeuden menettämiseen mutta 6:sta pisteesta ajotapa koulutukseen/terapaan esim. 10 kertaa ja kerta 60€:a ja sillä 10 kerralla saa 1 virhepisteen pois. Kolarista 3virhepistettä syylliselle. Virheettömälle ajotavalle pitäisi vielä saada kannustin järjestelmä ja "ammatti" töppääjälle tehoraja autolle esim.50kw ????
Tämä olis paljon oikeuden mukaisempaa kuin kaikkien verottaminen( ei kenenkään kuulu maksaa toisten virheisttä vain ja ainoastaan omista virheistä ja tekemisistä en ole veljeni vartija)
vitut se mitään paljon maksa.jos tolla tapaa loppuu se järjetön kaahaaminen ,niin siittä vaan.
järkevin esitys...
ei lopeta kaahailua mitenkään ainoastaan lisää kortittomien määrää ja agresiota jotka purkautuu liikenteessä ja sitä kautta lisää onnettomuuksia. Liikenne vakuutukset henkilökohtaiseksi( ei ajoneuvo kohtaisia) ja virhepiste hinnotteisiksi esim. maks virhepisteet jolla saa vielä ajaa autoa 3x vakuutus maksut.
Ja helpompi pääsy ajoharjoittelu radalle tai moottoriradalle jossa voi / saa purkaa ajo agresioita
loistava idea