Olipa vajaa viikko sitten itsenäisyyspäivä. Ostoksilla ollessa tuli mieleen, että nytpä on oiva hetki ajatella isänmaallisesti ja ostaa juhla-aterian alkumaljoiksi kotimaista herukkakuohuviiniä! Niinpä kassiin sujahti Elysée Dry -niminen tuote.
Maku oli tuttu vuosien takaa. Sinänsä ihan kelvollinen herukkapohjaiseksi, kuohuviiniä muistuttavaksi tuotteeksi. Hyvällä tahdolla jopa hintansa (7,46 €) väärti.
Mutta se varsinainen valintakriteeri, kotimaisuus?
Korkkiin merkityt kirjaimet V&S olivat viittaavinaan länsinaapuriin päin (Vin- och Spritcentralen). Kun nyt otin perehtyäkseni tuotteen alkuperään lähemmin, näyttääkin vahvasti siltä, että pääomalla on ranskalaiset juuret! Juomajätti nimeltä Pernod-Ricard on nielaissut vuosi sitten V & S Finlandin...
http://www.pernod-ricard-finland.com/pernod-ricard-finland
No, työllistäähän Elyséen tuotanto Suomen Turussa sentään joitakin maanmiehiämme, joten ei Elyséen ostaminen kai sittenkään ihan niin epäisänmaallinen teko ole kuin erehtyminen Turun Sinappiin, jolla ei ole Turun saati Suomen kanssa ollut vuosiin mitään tekemistä! Sitä töhnää en ole ostanut putkilon putkiloa tuotannon lakattua Suomessa – valmistettaneenko tavaraa enää edes Ruotsissa?
Mutta ensi itsenäisyyspäiväksi taidan ostaa kuohujuomaksi taas jotain muuta kuin ”kotimaista”, kun tuon kotimaisuuden kanssa on vähän näin ja niin! Mahtavatkohan edes herukat olla enää peräisin Suomesta?
Isänmaallisuus viiniä ostettaessa?
3
560
Vastaukset
- vaista
Aidosti kotimaista herukkaviiniä myydään viinitiloilla. Liekkö kellään kuitenkaan skumppatuotantoa?
- Pettymys suuri
Pohjois-Karjala esittäytyi Helsingin Senaatintorilla toissa kesänä. Nautitsin siellä kenttäjuottolassa lasillisen sikäläistä kuohuvaa, joka oli peräisin luullakseni täältä:
http://www.hermanninviinitila.fi/
Kolmenlaista kuohuviiniä tuolla ainakin näkyy olevan tarjolla.
Maistelemani marjakuohuviini oli toki ihan juotavaa, mutta en pidä suomalaisten ”viinitilojen/tilaviinien” hinta/laatu-suhdetta sittenkään oman suuni ja kukkaroni mukaisena. Juon, jos joku tarjoaa, mutta omalla rahalla ostaessani haluan lasiini Vitis vitifera -tavaraa. - massimoo
Valamon luostarilla ainakin on oma kuohuviini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M827453Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044744Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn734708HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen764168Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584150Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333649Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623102Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty682796Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj401980- 471715