Isänmaallisuus viiniä ostettaessa?

Pettymys suuri

Olipa vajaa viikko sitten itsenäisyyspäivä. Ostoksilla ollessa tuli mieleen, että nytpä on oiva hetki ajatella isänmaallisesti ja ostaa juhla-aterian alkumaljoiksi kotimaista herukkakuohuviiniä! Niinpä kassiin sujahti Elysée Dry -niminen tuote.

Maku oli tuttu vuosien takaa. Sinänsä ihan kelvollinen herukkapohjaiseksi, kuohuviiniä muistuttavaksi tuotteeksi. Hyvällä tahdolla jopa hintansa (7,46 €) väärti.

Mutta se varsinainen valintakriteeri, kotimaisuus?

Korkkiin merkityt kirjaimet V&S olivat viittaavinaan länsinaapuriin päin (Vin- och Spritcentralen). Kun nyt otin perehtyäkseni tuotteen alkuperään lähemmin, näyttääkin vahvasti siltä, että pääomalla on ranskalaiset juuret! Juomajätti nimeltä Pernod-Ricard on nielaissut vuosi sitten V & S Finlandin...
http://www.pernod-ricard-finland.com/pernod-ricard-finland

No, työllistäähän Elyséen tuotanto Suomen Turussa sentään joitakin maanmiehiämme, joten ei Elyséen ostaminen kai sittenkään ihan niin epäisänmaallinen teko ole kuin erehtyminen Turun Sinappiin, jolla ei ole Turun saati Suomen kanssa ollut vuosiin mitään tekemistä! Sitä töhnää en ole ostanut putkilon putkiloa tuotannon lakattua Suomessa – valmistettaneenko tavaraa enää edes Ruotsissa?

Mutta ensi itsenäisyyspäiväksi taidan ostaa kuohujuomaksi taas jotain muuta kuin ”kotimaista”, kun tuon kotimaisuuden kanssa on vähän näin ja niin! Mahtavatkohan edes herukat olla enää peräisin Suomesta?

3

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaista

      Aidosti kotimaista herukkaviiniä myydään viinitiloilla. Liekkö kellään kuitenkaan skumppatuotantoa?

      • Pettymys suuri

        Pohjois-Karjala esittäytyi Helsingin Senaatintorilla toissa kesänä. Nautitsin siellä kenttäjuottolassa lasillisen sikäläistä kuohuvaa, joka oli peräisin luullakseni täältä:

        http://www.hermanninviinitila.fi/

        Kolmenlaista kuohuviiniä tuolla ainakin näkyy olevan tarjolla.

        Maistelemani marjakuohuviini oli toki ihan juotavaa, mutta en pidä suomalaisten ”viinitilojen/tilaviinien” hinta/laatu-suhdetta sittenkään oman suuni ja kukkaroni mukaisena. Juon, jos joku tarjoaa, mutta omalla rahalla ostaessani haluan lasiini Vitis vitifera -tavaraa.


      • massimoo

        Valamon luostarilla ainakin on oma kuohuviini.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      350
      4057
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3620
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      7
      2345
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1724
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1688
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1369
    7. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      7
      1258
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      118
      1068
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1010
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      895
    Aihe