Tämä on tarkoitettu Diana-ad-remille. Toivon, että muut ohittavat avauksen, koska haluan käsitellä asioita, jotka saattavat herättää turhautumista. Katsotaan nyt, maltetaanko tällä kertaa olla sekoittamatta Raamattukeskusteluun kiihkomielisiä, omia uskomuksia ja näkemyksiä.
Kysyn sinulta Diana, mitä ja miten ymmärrät ja selität Harmagedonin? Miksi kysyn? Siksi, että voisin vertailla erilaisia mytologioita myös tämän asian suhteen.
Kysyn sinulta Diana, mitä ja miten ymmärrät ja selität Harmagedonin? Miksi kysyn? Siksi, että voisin vertailla erilaisia mytologioita myös tämän asian suhteen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...poistit? En ehtinyt lukea.
jäi osa pois, anteeksi.
Harmagedon on sama kuin Megiddon tasanko tai seutu.
Siellä on tapahtunut kaikenlaista.
Ilm. 16:16
..mukaan kysymyksessä on tapahtumat kaukana menneisyydessä. Niin olen itsekin asiaa tutkittuani sen tulkinnut. Pitääpä vielä hakea eri lähteistä viittauksia vastaaviin kertomuksiin.
Kiitos vastauksestasi. =)
ps. uskomustulkintoja on paljon, mutta jätän omaan arvoonsa...varsinkin sellaiset, joissa viitataan tuleviin aikoihin.
on tapahtunut kaukana menneisyydessä.
Kristinopin ja Ilmetyskirjan hullunkuriset tarinat ovat luku sinänsä ja pitäisis jättää omaan arvoonsa.
Esimerkiksi Iisebel sukuineen on rangaistu hamassa muinaisuudessa, ja ilmestyskirja on vasta menossa työntämään Iisebelia tautivuoteeseen.
Muuten......Megiddossa on kuollut myös kaksi kuningasta Ahasja, sekä Joosia.