Miten tulkitsette luomiskertomuksen?
Genesis
Apostol
3164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se on viitteellinen kertomus Luojan tarkoituksesta
luoda maa ihmisille asuttavaksi, ja sitä ei voi,
eikä pidä yrittää selittää sellaisenaan pohjaksi
kuinka ihminen syntyi, tai kun maa tehtiin ja
muotoutui sekä valmistui sopivaksi asumis- tarkoituksiin ja kaikelle elämän muodoille. Samanlaisia kertomuksia ja näkemyksiä on muillakin vanhoilla kulttuureilla mitä maailma
sisällään pitää ja on pitänyt.
Ja nämä vanhat tarinat ovat monessa suhteesa aika
samankaltaisia, joten siitä voi toki päätellä että
aina näissä tarinoissa on kaksi puolta, eli oikea
ja väärä, totuus ja valhe, valkeus ja pimeys ja
hyvä ja paha. Ja se mikä on parasta näissä kertomuksissa, ne ovat takuu varmasti ihmisen
kirjoittamia ja ihmisen järkeilyn tulosta. Siis ne eivät putoile mistään puusta, vaikka puuta
tarvitaankin valmistus prosessissa nykypäivänä.
Samalla tavoin kuin tulkitsen esimerkiksi Tuhannen ja yhden yön tarinat: satuna. Mutta Tuhat ja yksi yötä on kyllä viihdyttävämpi.. Suosittelen mieluummin sitä.
haastava, salaperäinen, suljettu, mystinen, viittellinen, symbolinen...Kukaan ei voi vedota siihen tukeakseen omaa teoriaansa. Teoriat ovat ja genesis on arvoitus aikatauluineen, järjestyksineen, merkityksineen. En ainakaan minä osaa tulkita sen salaisuutta. Ihmettelen niitä, jotka ovat varmasti puolesta tai vastaan.