RKP on ainoa järkevä puolue, koska se kyllä poistaisi perintö- ja lahjaveron välittömästi. Kaiken lisäksi vituttaa jatkuvasti maksaa osingoista 19.6% veroa. Osinkoverostahan saa tehdä 30% vähennyksen (1-0.3)*28%=19.6%, mutta se on aivan liian vähän. Perinnöt ja osingot välittämästi verovapaiksi. Verot pitää vastaisuudessakin periä palkkatyötä tekeviltä laiskoilta junteilta ja yrittäjyys sekä pörssiosakkeet kunniaan.
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/kotimaa/2006/07/456474
Ekonomie magister, HANKEN
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/kotimaa/2006/07/456474
Ekonomie magister, HANKEN
Vastaukset 18
Vanhimmat
Miksi pitäisi maksaa toisen kertaa veroa siitä, mistä esi-isäni ovat jo aikanaan veroa maksaneet. Kaksinkertainen verotus on häpeä Suomelle.
Mistäs ne sinun esi-isäsi veroa ovat maksaneet? Ruotsiin tuoduista juutalaisten kultahampaista vai?
Tuskinpa sinulla niin suuri osakesalkku on. Jos et ole miljonääri niin pidä se turpasi kiinni ja maksa kiltisti verosi.
Ainakin meidän suomenruotsalaisten mielestä me kaikki ollaan jätte hyvii.
"Verot pitää vastaisuudessakin periä palkkatyötä tekeviltä laiskoilta junteilta"
Kuten närpiöläisiltä ja ahvenanmaalaisilta?
Checkmate
Onneksi kuitenkin olen niin fiksu, etten joudu maksamaan suuresta osaa osakeomistuksistani mitään veroa ellen nosta osaa niistä kulutukseen. Esim. on perin hyödyllistä ja laillista rakentaa Caymansaarille, Sveitsiin tai Luxembourgiin välikätenä toimiva sijoitusyhtiö, koska näissä maissa ei ryöstejä sijoittajan osinkoja (ovat varastossa siellä ja voin käyttää lopulta niihin kaikkiin 40% hankintomeno-olettamaa, mikäli annan niiden kasvaa rauhassa yli 10 vuotta).
Osan elinkustannuksista on myös helppo pistää firman pikkiin ja näin saa vielä enimmillään 22% alvit vähennettyä tavaroista.
Sen sijaan juntin palkkatyöläisen onkin paljon vaikeampi harjoittaa laillista verosuunnittelua. Verot ovat tyhmille ja onneksi tyhmät eivät koskaan lopu kesken, joten yhteiskunnan verosaatavat on turvattu jatkossakin. Kimi Räikkönenhän on vielä isänmaallisenpi, joten turhaa torua minua. Jotkut vain ovat muita fiksumpia ja osaavat hyödyntää typerien poliitikkojen jättämiä lain porsaanreikiä.
Nimimerkin 'rautaako?' suomentaito on kohentunut aivan hämmästyttävästi samalla kun hän alkanut kehuskella varallisuudellaan. Samalla katosi näköjään myös hänen kirjoituksissaan esiintullut luki-häiriö...
Taisipa vaihtua nimimerkillä kirjoittajakin ihan tavalliseksi netti fennoksi :D
Mikä ihmeen lukihäiriö??? Itselläsi taitaa olla häiriöitä?
Aiemmin nimimerkin rautaako? kirjoituksissa vilisi lukihäiriöiselle tyypillisiä kirjoitusvirheitä kun nyt ne suorastaan loistavat poissaolollaan. En ole koskaan kuullut, että lukihäiriöstä voisi 'parantua' varsinkaan noin yhdestä iskusta kuin nyt näyttäisi käyneen.
Sinullako on sijoitusyhtiö? Tuskinpa. Sinulla on sijoitusyhtiö vain ja ainoastaan mielikuvituksessasi. Valehtelija sinä olet.
Ja sinäkö asut Sveitsissä kuten Räikkönen? Ainoastaan mielikuvituksessasi. Sinä et ole miljonääri etkä todellakaan ole rikas joten älä yritä verrata itseäsi Räikköseen senkin mielisairas pelle. Totta Närpiössä ja Ahvenanmaalla riittää tyhmiä.
Jotkut vain syntyvät rikkaisiin sukuihin. Kas niin yksinkertaista se on. Typerä fenno vain kadehtii, kun omassa lompakossaan ei ole kuin mummon vanhoja nappeja.
Ja mihinkäs rikkaaseen sukuun se sinä olet syntynyt? Ehrnrooth, Herlin, Erkko, Ollila, Wahlroos vai valehtelijoiden ja mielisairaiden sukuun?
En minä sinua kahdehti. Tyhmä mielisairas hullu jonka pitää heikon itsetunnon kohotukseksi teeskennellä olevansa yksi Suomen rikkaimmista.
Luuletko tosiaan, että kertoisin tällä palstalla nimeni ja osoitteeni ja saisin samalla niskoilleni kaiken rahvaan vihan?
Ekonomie magister, HANKEN
Elekiemme met ruosinkieleiset ryhtykäämme keskenäisiin kamppailuihin. Osoamme met kaikk jätte hyveä suomia prokata.
Koska osoitteesi saattaisi olla Kellokoski tai joku muu hourula. Ihan se kuule rahvasta taidat sinä itsekkin olla. Et kuulu mihinkään niihin 20 rikkaaseen sukuun jota Suomesta löytyy. Tai no voithan sinä joku kakara tietenkin olla.
Mutta voithan vastata kysymykseen "Ja mihinkäs rikkaaseen sukuun se sinä olet syntynyt?"
Ei tuossa sinun osoitettasi kysytä typerys.
Seuraavissa vaaleissa RKP:n pitäisi luvata verot valtion maksettavaksi. Kaikki Astridin maahan saamat mamut , siis ne harvat jotka ovat töissä antavat varmasti äänensä. Eiköhän sieltä Närpiöstä myös muutama sisäsiittoisempi yksilö jonkun avustamana saa oikean numeron lappuun rustattua.
Katsos kun tämä yksi urpo väittää olevansa rikas eikä suostu edes kertomaan onko jonkun yksityssijoittajan kuten Kai Mäkelän jälkeläisiä vai kuuluuko johonkin niistä 20 perheestä. Niin itseään täynnä että kannatta tehdä reikiä jotta kusia tulee päästä ja korvista ulossa.
Pissa valunnut urpolla päähän. Ja urpo luulee olevansa vielä maailman älykkäin ihminen. hehehe mokomakin sisäsiittoinen pelle.
Provoilija rautaako? on. Rautaako nauttii kun hänestä kirjoitellaan.