Arhinmäki vaatii, että kaikkiin igluihin määrätään keskuslämmitys pakolliseksi. Sinnemäki ja Hautala vastustavat. Samoin kokoomuslainen meppi Eija-Riitta Korhola Brysselistä käsin.
Arhinmäki köyhien asialla
paikalla poissa
28299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kerrankin Arhinmäki oikella asialla. Toki eskimoita täytyy jelppiä. Yhistytään!
On äärimmäisen konua, että edustajamme ovat enemmän kiinnostuneita rajojen ulkopuolella kuin sisällä tapahtuvista asioista. On meilläkin pakkanen, mutta ollaanko siitä ja sen seurauksista kiinnostuneita? No, ei olla! Ja epäsopua heti kärkeensä. Juuri vilkaisin mittaria, kun untuvatoppaa vetelin ylle elementtitalon hyyvävän kylmässä makkarissa. Eipä juuri suvunjatkamis-rituaalit käy mielessä, vaikka vaimo kuinka mouruaa.
Kansakunta vaatii ydinvoimaa! Heti pystyyn kolme uutta voimalaa. Retkiteltassa sopu kaukana tällaisilla paukkupakkasilla. Iglut jo muutenkin lämpimiä!
Kovin on hiljaa ollut!
Miksi?
Mitä mieltä 120 euron korotuksesta?
http://www.eiriita.fi/
Eikös Afrikan savimajoihin pidä myös saada ilmastoinnit? Tuosta vois tehdä vaikka EU direktiivin, takuulla menis ehdotus läpi, ja taas meillä menis muutama sata miljoonaa €uroa sinne..
Tai onko siellä enää yleensäkään savimajoja?
Toki savimajoihin ilmastoinnit! Eija-Riitta Korhola voisi hoitaa direktiivit kuntoon. Savimajat taitavat tosin olla tyhjillään, kun kestoruskettuneet ovat muuttaneet tänne viileämmän seudun elementtitaloihin.
Tämä ei kuitenkaan saa olla este. Muistamme toki kaivohankkeet kuivaan Saharaan, ja traktorit ambomaalle! Siellä ne kukkivat käyttämättöminä ruostetta, uuden karheassa kunnossa. Löpöä odotellessa...
Arhinmäki ei oikeasti ole punainen, vaan vihreä. Tutustuessaan aikoinaan oikeaan työelämään kahden (2) viikon ajan Helsingin kaupungin puisto-osastolla Kallion terassiyksikössä, hän koki tuopin äärellä vihreän herätyksen. Arkadianmäelle Arhinmäki askelsi vasemmistolaisena ainoastaan sen vuoksi, että siinä joukossa se kävi vihreitä (De Gröna) helpommin. Ei ollut Hautalaa, Krohnia sun muita torppaamassa nuoren miehen pyrkimyksiä omien etujen edistämiseksi.
Arhinmäki on potkupallomiehiä. Fanittaa Chelsea, joka on lähtöisin rikkaiden hienostoalueelta. Ainoa englantilainen futisseura, joka ei ponnista työväenluokkaisista lähtökohdista.
Sitäpaitsi Chelsea on hämärämiesten (a.k.a mafian) omistuksessa.
Iglulla ja Arhinmäellä on jotain yhteistä. Molemmat muistuttavat kuplaa.
Erojakin löytyy: toisessa voi asua ja toisesta haluaa eroon!
alkaa muistuttaa noita seiska lehden misuja ja julkkiksia ,päästetään suustaan asiaan kuin asiaan joku mielipide ja yleensä ihan perseestä pääasia että saadaan kuva lehteen eli vaikka perse edellä puuhun että ollaa "julkkiksia" thyi vittu mikä TYRKKY !!!
Aina joskus voi olla järkeäkin asiassa, mutta harvemmin. On liiankin punainen tähän maahan.
poliittinen broileri.
Olin muonajonossa, kun paikalle marssi Arhinmäki digikameroineen. Jenkkikassista pilkotti kirveenvarsi! Ihmettelin asiaa, sillä iltapäivälehden toimittajaa ei näkynyt, eikä kukaan seiskastakaan ollut vaivautunut paikalle. Poliisi loisti myös poissaolollaan. Olisivatkohan unohtaneet Arhiksen mediatempauksen ja jääneet sisätöihin pakkasta pitämään?
Mikä on, kun toinen kaikkensa tekee, eikä teille mikään riitä. Eikö lyhennetty työpäivä tai -viikko kelpaa? Taidanpa vetää esityksen lomien pidentämisestä takaisin. Se olisi kyllä saattanut olla yrittäjäystävällinen tapa lyhentää työaikaa. Kun ei porkkanalla, niin tarjoillaan sitten keppiä. Siinähän inisette rokkatykeillä avustuspaketteja ruinaten! Perkele!!
B-ryhmää, selkeästi!
A on kalkuloitu tuote!
Ja sitten itse asiaan:
Igluihin pitää toki asentaa keskuslämmitys-järjestelmä. Laitetaan hana kiinni, mutta h-vetin iso lasku perään. Energian kulutuksesta ja lämmönsiirrosta. Rahastusautomaatti suomalaiseen malliin. Ovat viherpiipertäjätkin tyydytettyjä.
Arhinmäen tiedotussihteerin ilmoitus kaikille työläisille:
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Paavo Arhinmäki joululomalla seuraavat 1,5 kuukautta. Arhinmäen on tarkoitus kuitenkin tavata äänestäjiään myös joululoman aikana. Joulun alusviikolla ja heti uudenvuoden jälkeen kaupunkimatka Kallion kajlakuppiloissa, joissa edustajalle voi käydä tarjoamassa ilmaisia tuoppeja (isoja). Muuten loma sujuu voimia keräillessä ulkoilun, terveellisen ruoan ja työläisten parissa.
Hän toivottaa äänestäjilleen kylmää ja happirikasta Joulua! Ei masennuta, kyllä se siitä!
Mutta olisiko niitä harvoja kansanedustajia joiden tarkoitus on laittaa perusturva ja toimeentulo kuntoon kaikille.
tässä odotellaan, että koska ne puheet muuttuvat teoiksi?
mitä saisi aikaan, jos olisi jäänyt kykyjään vastaaviin hommiin kaupungin puutarhaosastolle. Vapaa-ajalla olisi voinut katsella potkupalloa tv:stä ja nojailla mailaan Oulunkylän jäällä. Tuopponen pari työväen pubeissa stadin laitakaduilla.
Se kimmastuu ja panee veljensä vara-Boratin trikoissaan seisomaan teidän talonne pihaan porkkana suussa ja luuta kourassa.
kuka on tämä Chelsea kannattava vara-borat, joka haluaa lämpöä igluihin?
Ilmeisesti jonkin sortin poliittinen henkilö, jolla ei vielä linja selkiintynyt. Mutta kaikkea hyvää kaikille hajuttomasti ja mauttomasti.
mutta sitten siihen tuli Arhinmäen Paavo perusturvasta turisemaan - ja siihen se sitten jäi. Lähtivät Kallioon kaljoille.
Jos suomalainen poliitikko kiinnostuu igluista, voisiko olla mahdollista että joku ulkolainen poliitikko kiinnostuisi meidän vähäosaisista. Pitäisiköhän lähteä kerjuukupin kanssa Brysseliin hortoilemaan. Ainut on että sinne pääsemiseen tarvitaan rahaa.
voisi kerätä jonkinlaisen delegaation, johon me leipäjonosta arvotut pääsisimme kuppeinemme mukaan. Ikään kuin siivellä tai vaikka niin sanotusti konsulikyydillä. Takaisinhan me persaukiset emme voisi kyytiä maksaa.
Nyt tarvittaisiin Clark Kentiä apuun. Ei taida kuitenkaan ehtiä, kun se on niin Lolitan perään! Pakko on eskimonkin nöyrtyä ja tyytyä joka paikan Paavoon.
Kolme näpäytystä kitalakeen ja iglut lämpiää.
Oliskos näinin (Paavon) lämpimiin puheisiin linkkiä, kun en ole huomannut. Tämä köyhimpien perusturvan nosto se vasta paljastavaa on. Nostaa saa, mikäli ansiosidonnainen nousee myös. AY-liike ja vasemmistopuolueet HÄVETKÄÄ. Loimaan kassa saa lisää jäseniä.