Sattui käsiini viimeisin Hesarin Nyt liite. Siinä oli kertomus kolmesta uskovaisesta(?) nuoresta. Kaksi kuuluu helluntailaisiin. Jokainen noista nuorista kertoo harrastavansa rokcia, osin raskasta heviäkin. Sen lisäksi ei heidän mukaansa ole mitään syntiä siinä, että kännäilee alkoholia juopumiseen saakka. Eikä tupakanpolttokaan ole mitään synnillistä. Olipa jopa kehoitus, että jokaisen pitäisi polttaa tupakkaa, koska siitä tulee kovasti henkevä olo! Voi eksytystä! Tästäkin huomaa, että elämme viimeisiä aikoja. Jeesuksen tulo on aivan oven takana. Onhan näkyvissä tuostakin jutusta, että suuri luopumus on alkanut voimallisesti jyllätä uskovien (hellareitten) parissa. Ennen vanhaanhan jopa tietokirjat ja voimistelu tuomittiin hellareitten taholta synniksi. Nyt ei taida siellä olla syntiä enää mikään? Vaan niinhän Raamattu todistaa, että kun Jeesus saapuu takaisin noutamaan omiaan, niin tuskin uskoa löytyy maan päältä! En kirjoita tätä moittiakseni , vaan hätähuutona, että heräisimme huomaamaan sen missä ajassa elämme! Valvokaa ja rukoilkaa, kehottaa Raamattu!
Hirveää
ei hellari
3129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kylläkin olen sen huomannut.Ikään kuin tehtävä Herran elovainiolla.Eivät he edes hätkähdä sanasta helvetti.Kaikki on sallittua.Eikä heillä ole edes katumusta mielessään.Herrahan sanoi;niin kuin Lootin päivinä jne.Silloinkin oli ihmiskunta vaipunut hyvin alas,homoiltiin yms.He ovat ummistaneet silmänsä ja sulkeneet korvansa.Kootaan nippuun ja poltetaan ilmoittaa Raamattu.
sellaisia helarit ovat. Helarit eivät kunnioita raamattua vaan sallivat lähes mkä vaan kaskuuressaan. Kyllä me jehovat sentään olemme fiksua porukkaa, varsinkin jos helareihin vertaa..
Mikäs tämä kolmas oli?