JAKK-tutkinnasta

Vieläköhän JAKKista vakuutellaan syyttömyyttä koulutusrahojen käytössä. Alkaa tuntua, ettei savua tule sittenkään ilman tulta.

Koskahan aletaan kiinnittää huomiota JAKKin koulutustasoon. Ainakin kuljetuspuolella näyttää opetuksen taso ontuvan. Opettajien pätevyydestä paha sanoa varmaa, mutta oppituntien eteen ei viitsitä tehdä yhtään mitään. Tarttis varmaan tehdä tuollekin asialle jotain, jos kerran verorahoja sinne upotetaan. Helppo tietenkin nostaa palkkaa ilman suurta työpanosta.
17708
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Aika tyhmiä tuntuvat olevan, kun eivät ymmärrä noudattaa ohjeita.

Äänestä

Näkyy olevan JAKK:n lisäksi sen isäntä elöi Jalasjärven kunta kymmenien miljoonien eurojen kuilussa. Rahaa lienee mennyt humpan puohon eikä ihan puhtain jauhoin. Jalasjärven kunta on pian konkurrssissa.

Äänestä
  • ...kuntatalouden osaaja. Käy opettelemassa asia ennen suusi avaamista!

    Äänestä

opetuksen taso? Kerrohan mistä päättelet sen ontuvan. Kokemuksesta? jos kokemuksesta niin miltä ajanjaksolta?

Äänestä
  • Onhan se ollu aika suuruudenhullua touhua, että JAKKsta tuli Suomen suurin aikuiskouluttaja. E-P:llä on niin vähän väkea, että pakosta on säännöissä joustettu.

    Äänestä

  • bgs kirjoitti:

    Onhan se ollu aika suuruudenhullua touhua, että JAKKsta tuli Suomen suurin aikuiskouluttaja. E-P:llä on niin vähän väkea, että pakosta on säännöissä joustettu.

    Mä ainkakin oon saanu jo 3 direktiivipäivää suoratietttua JAKK:n koulutuksessa. Ei puutu ku enää kaks ja tuloo tutkintokin päälle.

    t. tyytyväänen

    Äänestä

  • bgs kirjoitti:

    Onhan se ollu aika suuruudenhullua touhua, että JAKKsta tuli Suomen suurin aikuiskouluttaja. E-P:llä on niin vähän väkea, että pakosta on säännöissä joustettu.

    ei vain vastaa kysymykseeni joten......buzzzzzzz..VÄÄRIN.

    Äänestä

  • tyytyväänen kirjoitti:

    Mä ainkakin oon saanu jo 3 direktiivipäivää suoratietttua JAKK:n koulutuksessa. Ei puutu ku enää kaks ja tuloo tutkintokin päälle.

    t. tyytyväänen

    Tuskinpa kukaan siellä "opiskeleille" on kateellinen. Oletko tutkinnassa olevia opiskelijoita vai onko puhtaat jauhot pussissa?

    Äänestä

  • ex-jakk kirjoitti:

    ei vain vastaa kysymykseeni joten......buzzzzzzz..VÄÄRIN.

    Onkohan Sedu tutkinnan takapiruna, sillä kun tuntuu olevan halua omia kaiken Pohjanmaan koulutuksen.
    Kauhavaltakin lähdössä, heidän mukaansa opiskeliljoita ei ole mahdollista Kauhavalle saada, vaan kaikki
    haluavat vain Seinäjoelle. Kuitenkin Yrittäjäopistolla ei ole mitään ongelmia oppilaiden saannissa, päinvastoin
    oppilasmäärä tuntuu nousevan mukavasti.
    Yhteistyö Sedun kanssa lähes kaikilla tahoilla on johtanut vaatimuksiin keskittää kaikki mahdollinen Seinäjoelle.
    Enkä minä kyllä näe Seinäjoelle kaiken keskittämistä ympäristöpaikkojen etuna, päinvastoin1

    Äänestä

Sivusta seuranneena täytyy yhtyä mielipiteeseesi. Millainen mahtaa olla opettajien koulupohja? Inssi ammattikokemus pedagogiset opinnot? Vai onko tuollaisessa koulutuspaikassa opettajilla ollenkaan pätevyysvaatimuksia?

Äänestä
  • kenenkähä mieleipidettä tarkoitat?

    Äänestä

  • uteliasko olen kirjoitti:

    kenenkähä mieleipidettä tarkoitat?

    kun sen viestiin oli kerran vastattu.

    Äänestä

  • Sieltähän löytyy paljon tietoa ja ainakin mielipiteitä. Sivustaseuranneella ei voi olla koskaan tarpeeksi mistään tietoa kunnolla!!! Ookkona Sedulainen?

    Äänestä

  • Keskus kirjoitti:

    Sieltähän löytyy paljon tietoa ja ainakin mielipiteitä. Sivustaseuranneella ei voi olla koskaan tarpeeksi mistään tietoa kunnolla!!! Ookkona Sedulainen?

    Kyllä sivusta seuraamallakin voi tietää paljon asioita ja ihan oikeita faktoja. Mitkä mahtaa olla jakissa opettajien koulutustaustat? Sinähän voit selvittää ne. Kerrot sitten ne meille.

    Äänestä

.... puhutaan mistä vain, niin aina huomaa kuinka vähän taustatietoja on olemassa. Sääliksi käy kun viitsii tällaisilla palstoilla kirjoitella ja sanallisen arkun avata.
Juu katsotaanpa vain löytyykö tästä maasta yhtään koulutuslaitosta jossa olisi kaikkien mielestä KAIKKI hyvin?
Tuohon oppituntien pitämiseen voisi ottaa monenlaista kantaa, sillä itse monenlaisillakin menetelmillä pidetyillä kuitenkin vastuu jää oppijalle. Voihan sitä laittaa kirjan tyynyn alle ja kuvitella että aamulla sisältö on päässä. Tai voihan olla että opettaja paasaa kaikki asiat mitä vain opetusaineeseen liittyyy ja kun tentti tulee niin huonosti meni ja sittenkin on opettajan vika. Niin ja silloinkin kadehditaan opettajan mukamas suurta palkkaa...(onhan niitä suurempiakin pinemmllä työllä saatavilla muissa ammateissa.

Mitä tuohon JAKKiin tulee niin oletteko huomanneet että taas otettiin 15 pvä vain jokin osa jutusta ja että muillekkin oppilaitoksille tehdään tarkastuksia, tais jäädä taas pieneen tekstiin asia ja lukematta tämänkin aiheen aloittajalta. Kummallinen teilaus meininki lehdillä kaiken kanssa. Tänään sai lukea Ilkasta kun kirjoitetiin Kauhajoen poliisin käyttäytymisestä tai sen puutteesta Kauhajoen surmien alla. Voi minkä takia tuollaisia kirjoitetaan jouluna, kun kerrankin olisi mukava vain! Ei taida ihmiset viitsiä lehtiä tilata enää, jos ei seiskapäivää meininki ole jokaisessa .

Äänestä
  • Apinana on hyvä olla (erään lasten lorun mukaan): ei näe mitään, ei kuule mitään, ei sano mitään.

    Äänestä

  • Meinaat siis, että huonosti valmistelluista ja huonosti pidetyistä tunneista vastuu on oppilailla? Koulutukselle on joka paikassa asetettu tietyt laatuvaatimukset ja kyllä opetuksen laadusta vastaa joku muu kuin oppilaat. Opettuksen taso yleensä vaikuttaa oppimistulokseen.

    Opettajan hommista ei kannata kadehtia. Jotkut vaan ovat sillä tontilla ilman riittävää osaamista ja se on huono asia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


huomannut kirjoitti:

Vieläköhän JAKKista vakuutellaan syyttömyyttä koulutusrahojen käytössä. Alkaa tuntua, ettei savua tule sittenkään ilman tulta.

Koskahan aletaan kiinnittää huomiota JAKKin koulutustasoon. Ainakin kuljetuspuolella näyttää opetuksen taso ontuvan. Opettajien pätevyydestä paha sanoa varmaa, mutta oppituntien eteen ei viitsitä tehdä yhtään mitään. Tarttis varmaan tehdä tuollekin asialle jotain, jos kerran verorahoja sinne upotetaan. Helppo tietenkin nostaa palkkaa ilman suurta työpanosta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu