synnin palkkana kuolema

uskova pelastuu

Miten siis on? Saammeko tehdä syntiä, koska emme elä lain vaan armon alaisina? Emme toki! Tehän tiedätte, että jos antaudutte orjina tottelemaan jotakuta, olette juuri sen orjia, jota tottelette. Te joko palvelette syntiä, mikä johtaa kuolemantuomioon, tai olette kuuliaisia Jumalalle, mikä johtaa vapauttavaan tuomioon. Ennen te annoitte itsenne saastaisuuden ja pahuuden palvelukseen ja saitte aikaan pahuutta. Antautukaa nyt palvelemaan Jumalan tahtoa, niin hän pyhittää teidät.
Kun olitte synnin orjia, ette voineet palvella vanhurskautta. Minkä sadon te siitä korjasitte? Kaikkea sellaista mitä nyt häpeätte, sillä sen loppuna on kuolema. Mutta kun nyt olette päässeet vapaiksi synnistä ja tulleet Jumalan palvelijoiksi, te korjaatte satona pyhityksen ja saatte lopuksi ikuisen elämän. Synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme

5

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muuten kävisi synnitönkin elämä, mutta jos se on ainoa tapa välttyä iänkaikkiselta elämältä Jeesuksessa, niin kai tässä on jotakin vilunkia keksittävä. Olisiko se riittävä synti, ettei usko tuohon mitä kirjoitit?

      • Lukija5

        pahoja ajatuksia, pahoja sanoja ja pahoja tekoja. Niin että älä ole huolissasi, niiltä tuskin pystyt mitenkään kokonaan välttymään.


    • Threemoles

      He kaikki jotka paljon rakastavat lähimmäisiään ja luomakuntaa, saavat myös paljon anteeksi. Siksi voidaan sanoa jotta oikeanlainen rakkaus peittää jopa synnin paljouden.

      • ani_liini

        Vaikka en synti sanaa hyväksykään.
        Joillakin uskonnoilla on ihmisten keksimiä synniksi kutsuttuja asioita, telkkari, meikkaaminen, naisten hiustenleikkaaminen, ja lukemattomia muita asioita, ne on yleensä keksinyt jotkut vanhat paapat jotka ovat auktoriteetteja piskuisessa yhteisössään.
        Laumasieluiset alamaiset tottelevat.
        Pahuutta on maailmassa paljon, ihminen on pahin kaikista, mutta onhan luontokin julma, vain vahvat säilyvät, heikkoja kohtaan ei tunneta armoa.


      • Threemoles
        ani_liini kirjoitti:

        Vaikka en synti sanaa hyväksykään.
        Joillakin uskonnoilla on ihmisten keksimiä synniksi kutsuttuja asioita, telkkari, meikkaaminen, naisten hiustenleikkaaminen, ja lukemattomia muita asioita, ne on yleensä keksinyt jotkut vanhat paapat jotka ovat auktoriteetteja piskuisessa yhteisössään.
        Laumasieluiset alamaiset tottelevat.
        Pahuutta on maailmassa paljon, ihminen on pahin kaikista, mutta onhan luontokin julma, vain vahvat säilyvät, heikkoja kohtaan ei tunneta armoa.

        Vahvojen säilymisestä vain muutama sananen, huomiota herättämättä. Kaikkein heipoinpia eliöitä ja eläimiä on ehdoton enemmistö, ja ne suuret ja vahvat ovat kuolleet jo sukupuuttoon, tai kuolemassa ainakin lähiaikoina.

        Pahuutta tietenkin löytyy joka lähtöön. Ja vanhoista, niin paapoista kuin maamoistakin voidaan sanoa, jotta yhdessä ne ovat paljon saaneet aikaiseksi, niin pahaa kuin hyvääkin. Ja nuo monet uskonnot ovat vaan väline teettää sitä pahaa ja hyvää, riippuen tietenkin jonnin verran ko. uskonnon sisällöstä ja sitä hallinnoivista persoonista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      32
      5074
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      266
      4928
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      54
      4433
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      67
      2405
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1848
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1781
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      18
      1759
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1704
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1492
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1460
    Aihe