voi ostaa suomalaisia tärkkelyspikahiiva"oluita". Kaupasta löytyy kyllä oikein tehtyjä oluitakin, esim. Urquell, Löwenbräu ja vaalea Kozel. Lidlistä löytyy myös pari kelpo saksalaisolutta. Suomalaispanimot voisivat lopettaa toimintasa, koska ainoa päämäärä on tuottaa mahdollisimman halvalla.
Vain täydellinen moukka
6
926
Vastaukset
- J.L.
Tottahan tuo. Ymmärrän toki sen että opiskelija, työttömällä tai eläkeläisellä ei välttämättä ole parempaan varaa, mutta toisaalta jos keskittyisi laatuun määrän sijasta.
Toinen asia on se että edelleen lukemattomat jurpot pitävät A-olutta automaattisesti parempana kuin keskiolutta. Haloo?! Kunnon olutmaissahan kukaan ei edes kyttää niitä prosentteja. Vahvat olut on itse asiassa usein huonompaa kuin mieto koska alkoholin maku peittää makuvirheet alleen. - alestoutlagerpils
Suomalaista panimoteollisuutta riivaa sama piru kuin suomalaista elintarviketeollisuutta ylipäätään - tehdään ruokaa/juomaa pula-ajan parhaita perinteitä kunnioittaen. Eipä tarvinne kauaa odottaa sitä kun joku keksii lanseerata kahvin, johon on lisätty sikuria tai viljaa.
- Grogi
Siis meinaako herra nyt ihan että jopa suomalaisten pienpanimoidenkin pitäisi lopettaa? Jopa niiden minkä oluet on palkittu kansainvälisissä kisoissa? Jopa niiden mitkä ovat ihan aikuisten oikeasti hyviä?
Mitä vittua?
Jos itkettää noin helvetisti maitokauppojen oluen laatu niin painele lähimpään pitkäripaiseen tai oluisiin erikoistuneeseen (anniskelu)ravintolaan/myymälään. - diblomaattit
Grogi kirjoitti:
Siis meinaako herra nyt ihan että jopa suomalaisten pienpanimoidenkin pitäisi lopettaa? Jopa niiden minkä oluet on palkittu kansainvälisissä kisoissa? Jopa niiden mitkä ovat ihan aikuisten oikeasti hyviä?
Mitä vittua?
Jos itkettää noin helvetisti maitokauppojen oluen laatu niin painele lähimpään pitkäripaiseen tai oluisiin erikoistuneeseen (anniskelu)ravintolaan/myymälään.Suomalaista panimoteollisuutta, poislukien pienpanimoteollisuus, riivaa sama piru kuin suomalaista elintarviketeollisuutta ylipäätään - tehdään ruokaa/juomaa pula-ajan parhaita perinteitä kunnioittaen. Eipä tarvinne kauaa odottaa sitä kun joku keksii lanseerata kahvin, johon on lisätty sikuria tai viljaa.
- tyydyttäneekö julkilausuma tarkennettuna paremmin Teitä, arvoisa Groki? Onko se nyt julkaisukelpoinen siten, että kaikki relevantit poliittiset näkemykset ovat julkilausumaan oikein kirjattuna? Pyydän Teitä, arvon Groki, korjaamaan ne seikat, jotka ovat näkemyksenne mukaan virheellisiä sekä lähettämään vastaehdotuksenne julkilausumaksi.
- Dark Horizon
Eivät nuo suomibulkit nyt NIIN huonoja ole ulkomaiden vastaaviin verrattuna. Itselläni ylivoimaisesti isoin osa juodusta oluesta on juuri noita peruskarjaloita sun muita. Sitten kunnon herkutteluhetkiin myös saman tien sellaiset oluet missä on makuakin (kestosuosikkeina IPA, vehnikset ja belgialaisten keitokset) eikä mitään hifistelylageria jossa on suomalaisiin peruskeittoihin nähden lähinnä vivahde-eroja ja triplahinta.
Suomalaispanimoiden halpoja tuotteita dissaavien kannattaa muuten uhrata vajaa pari euroa Koffin portteriin.- Rogeri
keskusteltu, että perusoluetkin voi tehdä hyvin ja raikkaanmakuisiksi. Ihmisiä suoranaisesti huijataan näillä tärkkelyslitkuilla. Eli Suomen panimot voisivat alkaa tehdä perinteisellä menetelmällä ja kunnon aineista oluitaan! makuero saksalaisen ja suomalaisen perusoluen maussa on todella tyrmistyttävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1898652
- 114688
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523720Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043096Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952732Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62458Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121718- 441485
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos641308Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4171255