SDP on todellinen kykypuolue. Ihminen on sitä pätevämpi, mitä vähemmän hän on käynyt kouluja.
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tarja Filatov - ylioppilas
Demarinaisten puheenjohtaja, puolueen II varapuheenjohtaja Maria Guzenina-Richardson - ylioppilas
Puolueen ex. puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Eero Heinäluoma - ylioppilas
Ex. puoluesihteeri Maarit Feldt-Ranta - ylioppilas
Mihin tarvitaan muita kouluja, kun luontaista kykyä riittää ! Koulut ovat tyhmiä varten !
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tarja Filatov - ylioppilas
Demarinaisten puheenjohtaja, puolueen II varapuheenjohtaja Maria Guzenina-Richardson - ylioppilas
Puolueen ex. puheenjohtaja ja valtiovarainministeri Eero Heinäluoma - ylioppilas
Ex. puoluesihteeri Maarit Feldt-Ranta - ylioppilas
Mihin tarvitaan muita kouluja, kun luontaista kykyä riittää ! Koulut ovat tyhmiä varten !
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kokoomuksen opetusministeri Virkkunen ei ole suorittanut edes ylioppilastutkintoa! Eioä ihme, että ei ole oikein hyvin suoriutunut ministerintöistään.
Henna Virkkunen on filosofian lisensiaatti eli akateemisen tutkinnon ja jatkotutkinnon suorittanut. Tähän koulutustasoon ei SDPn eduskuntaryhmästä moni yllä.
Kauhea hätä suoltaa sontaa! Katso nyt edes matrikkelia, ennen kuin ryhdyt arvioimaan. Ei millään pahalla, mutta kyllä demariarsenaali on heikko keskustan ja kokoomuksen rinnalla. Miten sellaisilla voimilla tehtäisi politiikkaa maan eduksi?
Henna vain lukionkeskeyttänyt tallityttö. Joitakin kirjekursseja on suorittanut eläkeläisten harrastamassa avoimessa yliopistossa. Uuno turhapurokin taisi suorittaa samat kurssit, mutta huomattavasti nopeammin.
http://www.mtv3.fi/viihde/uutiset/muut.shtml/763845?virkkunen_henna
Ei tarvitse valkolakkia päästäkseen maisteriksi! Kauppaopiston jälkeen voi lukea ekonomiksi!
Runoilija Kalevi Sorsakin on aikoinaan valmistunut Tampereen yliopistosta maisteriksi ilman ylioppilashattua!
Valkolakki ei kerro minkä tason tenttejä on yliopistossa suorittanut, mitkä kielet on lukenut!
Aineopiskelijaksi voi pyrkiä kuka tahansa, samat kirjat ja tentit on suoritettava kuin ylioppilaskin.
Eipä se hattu älystä kerro, Filatovkin roikkui jo 1980-luvulla Tampereen yliopiston käytävillä!
Susta ei olisi saamaan akateemista tutkintoa. Sitäpaitsi akateeminen tutkintoa pidetään koulutustasona korkeampana ainakin kaikkien muiden puolueiden piirissä.
Dir. kant. Ilmari Piiparinen demari?
En kiistä, etteikö demareita olisi päässyt pitkälle ilman akateemista loppututkintoa, kuten maalaisliitto/kepulaisiakin mutta vähemmän kokoomuslaisia. Onhan demareissa kuitenkin paljon näkyviä tohtoreitakin, kuten Erkki Tuomioja, Ilkka Kantola, Kimmo Kiljunen, Lasse Lehtinen ja Arja Alho.
Eiköhän asia ole vain niin, että laajoissa ja monipuolisissa kansanliikkeissä, kuten SDP:ssä ja Keskustassa,
on ihmisiä erilaisilla taustoilla ja työurilla liikenteessä. Ja hyvä niin.
timo kalli- kansakoulu
alatalo mikko-ylioppilas
hautala lasse-peruskoulu
kaikkonen antti ylioppilas
ja samaa jatkuu kepun edustajissa
Yksikään näistä ei ole ollut ministeri eikä puolueensa puheenjohtaja.
Jouni Backman oli yhteiskuntatieteiden ylioppilas. Siitä huolimatta hän oli sekä hallintoministeri että ympäristöministeri.
Jouni Backman oli ehdolla myös Yleisradion toimitusjohtajaksi lokakuussa 2004. Wikipediassa sanotaan, että hänet löysi toimitusjohtajaehdokkaaksi hallintoneuvoston puheenjohtaja Markku Laukkasen ja varapuheenjohtaja Jouni Backmanin johtama etsintäryhmä. Hän jäi vaille poliittista tukea.
Sitten hän siirtyi osaavana ja kyvykkäänä henkilönä (ilman koulutusta) TietoEnatorin palvelukseen syyskuun alusta 2007 tehtävänään edistää TEn liiketoimintaa julkisen hallinnon tietoteknisessä kehittämisessä.
Wikipedian mukaan Backman tuli tunnetuksi ehdotuksestaan että suomalaiset alkaisivat käyttää yhteisiä rantasaunoja.
pakollinen! Lukion oppimaarät voi suorittaa ilman lakkiaisiakin. Voi tenttiä yksityisesti lukin oppimäärän aine kerrallaan. Ja siinä sitten on ylioppilastutkinto vamiina!
Yliopistoon pääsyyn riittää että lukion oppimäärät on suoritettu, ei valkolakkia vaadita mihinkään! Sama koskee muihinkin oppilaitokseen pääsyä!
Ja kuten olette huomanneet, ei se vvalkolakki vielä tuo edes kandin papereita!
nyt ymmärrän miksi näin huonosti meillä demareilla menee,voi hyvä hykkyräinen naiset ovat vain kauniita ja me tyhymät äänestetään vain.
Puoluesihteeri Korhonen on uusin lisäys listaan. Demareiden hiekkalaattikkoleikit jatkuvat. Muut kuin demarit älkööt vaivautuko. Noin sitä pääsee palkintoviralle Turun apulaiskaupunginojhtajaksi kun kun siipeillyt tarpeeksi puoluetoimistossa. kele mitä porukkaa.
on tästä. Onkohan sukkahousumieskin päässyt joksikin pinkkiruusujen panopuuksi pelkästään jäsenkirjalla.
MEP Liisa Jaakonsaari (myös entinen ministeri) - ylioppilas
kansanedustaja Rakel Hiltunen - ylioppilas . Hän on toiminut keskeisissä tehtävissä Helsingin kunnallipolitiikassa
Heinäluoma tämä rahaministereiden kunkku ja ökyrikkaiden suosija päästelee aivopieruja. Hyi kakkaa kun demu haisee. http://i598.photobucket.com/albums/tt61/Biancophoto/Eerosfriend3.jpg
Katotaan kuinka kyky-puolue taas jurputtaa. Kyllä ne vähintään torjuntavoiton saavat. Kuinkahan monta kertaa Jutta tällä kertaa kiittää sosialistitowereita.