Osaisko joku uskova selittää, että jos kristinusko on Totuus, niin miksi se näyttää tuottavan niin huonoja hedelmiä? Meinaan nää inkvisitiot, ristiretket, miekkakäännytys, uskonsodat, pakanoiden ja kerettiläisten vainot, pedofiilipapit jne.
Eikö Jeesus opettanut, että: "hyvä puu ei tee huonoa hedelmää, eikä huono puu tee hyvää hedelmää"
Eikö Jeesus opettanut, että: "hyvä puu ei tee huonoa hedelmää, eikä huono puu tee hyvää hedelmää"
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet oikeassa siinä,että hedelmistään puu tunnetaan.Eihän nuo edellä mainitsemasi seikat-ole Herran vika,vaan heiden,jotka ovat tähän lähteneet.Heidän loppunsa on kadotus.Mutta tunnen erittäin monia todellisia Jeesuksen seuraajia.Mutta he eivät olekkaan mitään,maailman silmissä,ei kirkkojen ei seurakuntien.Vaeltavat nöyrästi,eivätkä paljon ääntänsä koroita.Sitten on näitä,joita ei voi edes kristityn nimellä tunnistaa.mormonit,jehovat jne.
Mutta Totuus on Herra Jeesus Kristus, joka antaa anovalle Elävää Vettä ja Pyhän Hengen armolahjan. Jeesus Nasaretilaisella ja kristinuskoa harjoittavalla ihmisellä ei välttämättä ole mitään tekemistä toistensa kanssa, paitsi siten, että Jeesus kyllä sovitti kaikkien maailman uskontojen ihmisten synnit ja kristinuskoinen ihminen ilman Elävää Vettä ja Pyhän Hengen sinettiä luulee palvelevansa Jumalaa ja Jeesusta, mutta voi olla eksyksissä aivan niinkuin muiden uskontojen harjoittajat. Tästä ei pidä kuitenkaan tehdä sitä johtopäätöstä että kaikki kristinuskon harjoittajat olisivat eksyksissä, sillä kun on syntynyt Vedestä ja Hengestä niinkuin Jeesus Nikodeemukselle opetti, niin todellakin on kristitty Raamatun nimityksen mukaan ja Jeesuksen opetuslapsi. Jeesuksen oikeana opetuslapsensakin voidaan tehdä väärin ja sydämen rakkaus voi olla väärään kohteeseen, mutta jos Hengen antama kasvu on oikeaan päin, niin toivossa ja Jeesuksessa on hyvä Elää sitä elämää, minkä Isä Jumala antaa. Toivon lisäksi myös usko ja rakkaus ovat tärkeitä rakennusaineksia vaelluksella maan päällä, niinkuin Herrakin on täällä vaeltanut.
Mikäli asiat on oikein tutkinut ja tulkinnut.Niin Ap.t teoissa ensimmäisiä opetuslapsia alettiin kutsua kristityiksi.Eli ts.se on pilkkanimi niille,jotka Herraa Jeesusta seuraa.
Ei usko Kristuksen opetuksiin ja julistuksiin ole tuottanut nuita kurjia ja julmia tapahtumia, tekoja ja asioita, vaan uskon puute Jumalaan, Kaikkivaltiaaseen, taivaalliseen Isään, Luojaamme.