Miksi halloween on juhlapäivät nimikkeen alla?
Vastaukset 3
- säätänä
Saunatontun syntymäpäivä on toinen toista. (ruotsin kansallispävä)
- 234234
Onhan se juhlapäivä jos sitä juhlitaan? Pyhäpäivät erikseen, ne ovat kai kirkollisia perinteitä. Tosin onhan Joulukin pyhäpäivä vain pakanajuhlien takia jos ymmärtää historiaa. Jeesuksen syntymäpäivä tarkoituksella sijoitettiin pakanajuhlan päälle että saataisiin "vallattua" päivät kirkolle.
Voihan kirkko yrittää sijottaa halloweenin päälle jotain "pyhempää" jos se ihmisiä helpottaa? :D- silujou
Hei luuletteko että kaikki menee sunnuntaisin kirkkoon rukoilemaan ;D enpä mä ainakaa ku oon tämmöne kastamaton PAKANA joka viettää halloweeniä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3011243Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma301017- 64847
- 68824
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html413650- 46607
- 38572
Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M77564Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen64553Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl447551