Lieksa ja Kontiolahti ovat vierekkäsisiä paikkakuntia. Kontiolahti ohitti Lieksan asukasmäärissä pari vuotta sitten. Kohta siellä on jo 1000 asukasta enemmän kuin Lieksassa. Molemmat kunnat ovat Joensuun naapureita. Pari vuotta sitten Lieksaan saatiin Lidl, kohta Citymarket ja tiedä vaikka Prisma vielä. Mitäs Kontiolahdessa on? Ei mitään. Kunhan Pielisentien remontti saadaan valmiiksi niin luulisi asukasvirtojen kohta kääntyvän toisin päin. Kontiolahden kylän raitti on nimittäinkin vieläkin nakeampi kuin Pielisentie nykyisin. Sitäpaitsi Kontiolahdella ei ole edes omaa keskustelupalstaa Suomi24:ssä. Tuohon Kontiolahden tuppukylään verrattuna Lieksa on todellakin vireä ja kehittyvä kaupunki, paino sanalla KAUPUNKI.
Lieksa vs. Kontiolahti
Ylpeä lieksalainen
23971
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Paino sanalla kaupunki? Suonet anteeksi en ymmärrä millä perusteella kaupunki nimitys annetaan
ihan tavalliselle kylälle.
Muistini mukaan Lieksassa ei ole mitään,mikä viittaa kaupunkiin.
Jokaiseen "käpy-Cityyn" laitetaan liikenne-valot ja ollaan suurta paikkaa.
Asutustaajama olisi sopivampi nimike.
Kontiolahti,pyydän anteeksi en ole poikennut, Minun kyllä olisi pitänyt tai pitäisi joskus käydä,
äitini on syntynyt kontiolahdella ja kait hänellä on siellä sukua.(en muista tai tiedä,olen lähtenyt työn-perässä kotoa alle 17-vuotiaana,äitini on kauan sitten poistunut keskuudesta ja näin ollen ei ole mahdollisuutta kysyä ja muuta sukua en tunne).
Mutta eikös se Kontiolahti ole parempien etäisyyksien päässä Joensuusta.
Lieksa on liian kaukana asutuksesta ja kaikesta,jämähtänyt rajakylä.
Ketjun aloittajan pointtina on provosointi, tai sitten kirjoittaja on täysi idiootti. Kontiolahti on Lieksaa niin huimasti edellä, ettei sitä välimatkaa saa kurotuksi kiinni millään. Ei varsinkaan hyvässä kunnossa olevan ja siksi täysin turhalla Pielisentien remontilla.
Kontiolahti on menestyjä Joensuun läheisyyden ansiosta, mutta varmasti myös viisaan taloudenpidon vuoksi. Kumpaakaan kriteeriä Lieksa ei täytä.
"Paino sanalla kaupunki? Suonet anteeksi en ymmärrä millä perusteella kaupunki nimitys annetaan
ihan tavalliselle kylälle.
Muistini mukaan Lieksassa ei ole mitään,mikä viittaa kaupunkiin."
Jos et satu tietämään, niin Lieksa on KAUPUNKI, kun taas esimerkiksi Kontiolahti on pelkkä kunta! Lieksan imago on tuosta faktasta johtuen parempi. Ei kannata vähätellä kaupunki staattusta. Sitäpaitsi olisihan se naurettavaa, jos jossakin kunnassa olisi Citymarket. Nimensä mukaisesti Citymarket on kaupunkimarketti.
muistini perustuu näköhavaintoihin ja minusta lieksa ei ole kaupunki ja käsitykseni on,että teitä on piikkusen yli kymmenen tuhatta(oliko13.000) eli käytännössä ei ketään.
Kaupungilla pitää olla kaupunki-kuva,lähiöt jne,
Omakotitalo toisensa kyljessä ja muutama hassu kerrostalo on käsitykseni mukaan maalaistaajama.
Tietysti sinulle lieksa on iso paikka,minulle "käpykylä" eli maalaistaajama.
Katso tätä en sano halveksuen mutta tyylistäsi huokuu "junttimaisuus" joka kuultaa läpi.
Kontiolahti on pelkkä kunta niinkö.Saanen tiedustella miksi lieksassa on enemmän ns. persaukisia?
Esitelmäsi "ylpeä lieksalainen" on vähän hakoteillä.
Kait sisimmässäsi olet ihana "pikku-teini "jolle on tärkeä,että asuu kaupungissa ja erinomaisessa sellaisessa.
Mahdottoman Hyvää Joulua Sinulle Ylpeä Lieksalainen ja Mahdottoman Hyvää Vuotta 2010.
Lieksassa on enemmän kerrostaloja kuin Kontiolahdessa ja enemmän hotelleja ja laskettelurinteitä. Kebab-paikkoja on kaksi, monta Kontiolahdella? Lieksassa on omat kerrostalolähiöt, esim, Reunatiellä ja Partalanmäellä. Lieksassa on kerrostaloja vaikka kuinka paljon enemmän kuin Kontiolahdella. On Vaskiviikkoa ja Timo Turunenkin on Lieksasta. Mitä ihmettä Kontiolahdella on tarjota enemmän kuin Lieksalla, joka on City ihan kaikilla mittareilla?
Suonet anteeksi;
kysymykset;
1)kuka on timo turunen ja miten se tähän keskusteluun liittyy?
2)mitä tekemistä kerrostalojen määrällä on lieksa suhteessa kontiolahti?
3)tekeekö kebab-ravintola kaupungin?
vastaukset;
Kontiolahti on lähempänä sivistystä,satutko tietämään,että Joensuu on yliopisto-kaupunki.
Vaikkakin Joensuukin on pieni ja sisäänlämpiävä on siellä kuitenkin näkyvissä jo 2000-luku,
lieksassa ei.
Lieksa on pieni lintukoto syrjässä kaikesta.
Mutta jos sydämmessä asuu joulunmieli niin kaikkea hyvää.
Eihän tuollaisia seikkoja kukaan tuo esiin muuten kuin provoillakseen.
Tarkoitus on ärsyttää!
1) Timo Turusesta löytyy tietoa Googlesta. EIkös Kontiolahdelle ole saatu vielä nettiä kun et voi googlettaa?
2) Paljonkin, tuossa ylemmässä viestissä esim joku krijoitti: "Kaupungilla pitää olla kaupunki-kuva,lähiöt jne,"
3) Kebab ravintoloita ei yleensä ole missään syrjäkylillä, missä ei ole nuorisoa asiakkaina. Lieksan kebab-ravintolat ovat selvä merkki nuorekkaasta city-elämästä.
Älä sotke Joensuuta tähän, koska nyt puhutaan Kontiolahdesta ja lieksasta. Petroskoi on muuten lähempänä Lieksaa kuin Kontiolahtea. Siellä on myös yliopisto ja yli 300 000 asukasta. Että on aika turha jollakin Joensuun tuppukylän läheisyydellä leuhottaa. Lieksa-Kontiolahti 5-0.
1) ei voi vähempää kiinnostaa ?hyvä,että sinä tiedät"
2) kaupunkikuva,etsi ja katso
3) muutama hasuu "räkänokka ja nuorekas city" miten se liittyy kaupunkikuvaan?
4)olisi mielenkiintoista tietää mitä opiskelet petroskoissa ?
Mää käymmään kuopion torilla onhan meininki.
Mukavaa, kun et enää löytänyt vastaperusteluja vaan myönsit tappiosi, vaikkakin vain rivien välistä. Kyllä Lieksa on ihan oikeasti kaupunki verrattuna Kontiolahteen. Kontiolahdella ei ole edes vesitornia, vaikkakin se Lieksankin vastaava on aika huonossa kunnossa. Kun korjaus pian valmistuu niin sinne katolle voisi laittaa sellaiset Hollywood-valot piirtämään valokeiloja taivaalle. Se toisi mm. matkailutuloja ja elävöittäisi vanhan torin entiseen kukoistukseen. Turha sitä toria on siirtää minnekään syrjemmälle.
jos aivan totta puhutaan en tosiaankaan tiedä kuka timo turunrn on sen verran selasin tietoja kuuluu musiikki-suuntaukseen jota en seuraa
kontiolahdella en ole muuten poikennut kuin v.73 kontiorannassa,
lieksassa vuonna 69,että näillä eväilla
käyn sinun kanssasi kesskustelua
"idän-valo" (pst lähdet helpolla kiistelyyn)
oikein hyvää joulua "pikku-teini" ja tulevaa vuotta 2010
Silläkö se elämä paranee että saadaan isompia kauppoja ja enemmän ostettavaa tavaraa, minä olen aina luullut että tuotavilla työpaikoille eikä tavaran ostolla.
Provohan tuo avaus on tai sitten sen tekijä on idiootti!
Kontiolahdessa ei ole juuri mitään, siinä avauksen tekijä on melkein oikeassa.
Varuskunnat Kontiorannassa ja Onttolassa, teollista tuotantoa vain n. kaksi kertaa enemmän kuin Lieksassa, elokuvakylä, Jakokosken museokanava...
Museoissa me häviämme Lieksalle kun teillä on se maailman suurin ulkomuseo - Lieksa.
Kontiolahti on Pohjois-Karjalan yrittäjäystävällisimpiä kuntia.
Nämähän eivät ole yhtään mitään kun Lieksalla on vaakakupissa minikokoinen citymarket ja Lidl sekä tuskastuttavan paljon terveyskuluja kasvattavaa eläkeläisjoukkoa ja pallonsa hukanneita epäonnistujia eli sosiaalipummeja.
onko näin,että te olette myös edistyksellisempi kunta museo-kaupunki- lieksaan nähden,että olette
myönteinen pakolaisia kohtaan.Tiedän,että ongelmia esiintyy mutta siitä huolimatta.
Olen muutaman vuoden elämästäni viettänyt Joensuussa ja pidän sitä pienenä sisäänlämpiävänä kaupunkina luulen siitä huolimatta,että on ajassa lieksaan verrattuna jo tällä vuosi-tuhannella.
Lieksa sijoittuu vissiin 1950-luvulle ajatuksellista aikajaksolla.
Kaikki on pysähtynyt paikalleen ja toisaalta se on hyvä.Kela ottaa tulevan eläke-kaupungin suojiinsa ja eläkeläisillä ei ole sopeutumisvaikeuksia.
Siinä kuotta,okkei,mk,mies hämeestä ja muut tallaajat kulkevat rollaattoreilla remontoitua pielisentietä ja muistelevat nuoruuttaan ja sitä miten se elämä on outoo ja irstasta rajojen tuolla puolen esim.kontiolahella.
teollisuutta. Pankabord,Vapo,Aniaka,Reino tehdas,Jobtek,Rengastehdas,Porokylän leipomo,Hirsi talotehdas,laatuherkku, ja paljon matkailuyrityksiä. Koli on Lieksaa.
Ei taida olla Kontiolahdella.
Lieksan kaupunki 825
Pankaboard Oy
Maintpartner Oy 160
57
Pohjois-Karjalan Koulutuskuntayhtymä, Ammattiopisto ja Aikuisopisto 90
Amcor Flexibles Finland Oy 110
Vapo Timber Oy Kevätniemi 49
Joptek Oy Composites 70
Rajavartiosto 54
Suomen Rengastehdas
Nokian Kotikenkä Oy 41
20
Metsähallitus 57
Itella 48
Anaika Wood Ltd Oy 31
Anaika Components Ltd Oy 60
KELA 78
Pohjois-Karjalan Osuuskauppa, Lieksa
Koli 45
28
Pielisen Osuuspankki ja
Pielisen OP-Kiinteistökeskus Oy 60
Pielisen Betoni Oy 32
Porokylän Leipomo Oy, Lieksa 20
Lieksan Sähkö Oy 24
LST-Säiliöt Oy 25
Aikamoinen epäsuhta ,kaupugin työntekijämäärä syö verokertymän.
on 13.000 paljon on väesta työttömänä ja eläkkeellä
en laskenna luettelloo ei paljo oo työ immeissii
1950 ehkä vähän yli noita työssäkäyviä veronmaksajaa. eikö tosiaan ole enempää?
Lieksassa suhtautututaan kaikkeen kielteisesti.
Pakolaiset ei. Kun ajatellaan,että n.1950 ihmistä maksaa työstänsä verot ei siihen budjettiin meinaan mitään ylimääräistä.
Eläkeläisten veroista tulee huomattava summa, muitten kohdalla epäilen ?
Mitenkä maanviljelijät paljonko tukiaisia,paljonko veroja?(onko tilastoa)
Nyt valtuuston ehdottomasti kaadettava päätös pielisentien remontista ja koko kadun pätkä täytyy sulkea. Kaupungin johto voi vedota riisinhallintalakiin.
Kaupunki rupeaa säästämään tosissaan ja vähentää esim.kaupungin hallinnosta turhat virat.
Kaupungin-johtaja,rak,tark,kaupungin sihteeri,talouspäällikkö(mitä sillä tekee kun ei ole rahaa) jne.
Sosiaalitoimen ja terveys-palvelujen virat täytetään siten,että kaikkien tarpeet voidaan täyttää.
Kaupungin johto siirretään äänetettäville kunnanvaltuutetuille(huom.kaupunki lakkautettu)
ja heille maksetaan 1e/per palaveri.(kotiseutu-rakkaus korvaa rahan)
Olen aikanaan havainnut,että sosiaalitoimen toimeentuloturvan köyttäjiä oli suurin piirtei yhtä monta taloutta kuin työttömiä eli noin 1260 taannoin.
Jos sosiaalitoimen toimeentuoa saavat olisi kaikki viinakaupan rivassa kiinni niin aika pitkä jono joten siten ei voida asiaa yleistää.MK
kaupungin työntekijät 825 on käytännössä muitten veronmaksajien "palkkaamia"
"Mitenkä maanviljelijät paljonko tukiaisia,paljonko veroja?(onko tilastoa)"
Nuo viljelijöiden saamat tukisummat löytyy uusimmasta veropörssistä ja veroja niistä maksetaan kukin henkilökohtaisen veroprosentin mukaan.
olet aivan oikeassa ei kaikki ole siltä miltä näyttää.
Ihmisten ahneus,toisen ihmisen huomiomatta jättäminen,moraalisella rikoksella hankittu pääoma,keinottelu jne,näillä kaikilla on yhteinen nimittäjä "kapitalismi".
Sinä aamusella lähdet töihin onnellisena ja hyvillään siitä,että on toimeentulo ja varmuus elämässä. Toisaallaan kasvoton "kapitalisti" herra numerojen selaaja laskee tuo työpaikka ei tuota "kasvottomalle kapitalistille" riittävää tuottoa lopetetaan työpaikka ja tuotanto siirretään halpamaahan.Kierre jatkuu, et olisi maanantai aamuna uskonut,että joudut tulevaisuudessa käymään sos.luukulla.
Se on tämä ihminen raadollinen ja tyhmä.
Sanotaan,että suomi on itsenäinen,kapitalistinen talous-järjestelmä.
Käytetään oikeaa nimitystä kuuluu näin "kansaivälisen pääoman sätkynukke".
terv-ärsykkeen heittäjä,pikkuporvarille naurava taloustutkija,oikeinkirjoituksen opiskelija,suomalaisen mielenlaadun koordinoija,toveri.