Ketään rajatilapersoonallisuudesta kärsivää?

Miten diagnosoitiin ja millaista hoito on? Itse epäilen itselläni ja mietin miten pääsee hoitoon? Olen töissä kuitenkin. Mutta ongelmia parisuhteessa ym.
3236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Diagnosoitiin ajan myötä psykiatri käynneillä. Hoitona lääkkeitä ja nykyään välillä jopa jonkin sortin keskustelu hoitoa, kun terapiaa tarpeeksi ruinasi, vaikka osastolta psykan tutkimuksissa todettu tarve intensiiviseen psykoterapiaan. Kiitos suomen paskan terveyden huollon, et saa apua vaikka sitä tarvitsisitkin.

Äänestä
  • Millaisia oireita sinulla on? Onko sinun helppo ystävystyä tai onko helppo solmia parisuhde, rakastua? Itsellä ongelmat juuri niissä. Ei ole hyväksikäyttöä tai mitään, enempikin olen ollut hemmoteltu ja saanut tahtoni läpi nuorena, mutta on minua syyllistetty siitä..
    Tällä hetkellä parisuhteessa mutta kohtelen miestä huonosti, eli olen pettänyt jne. olen ihastunut näihin joiden kanssa olen pettänyt mutta he ovat halunneet vain seksiä.

    Äänestä

  • piipass kirjoitti:

    Millaisia oireita sinulla on? Onko sinun helppo ystävystyä tai onko helppo solmia parisuhde, rakastua? Itsellä ongelmat juuri niissä. Ei ole hyväksikäyttöä tai mitään, enempikin olen ollut hemmoteltu ja saanut tahtoni läpi nuorena, mutta on minua syyllistetty siitä..
    Tällä hetkellä parisuhteessa mutta kohtelen miestä huonosti, eli olen pettänyt jne. olen ihastunut näihin joiden kanssa olen pettänyt mutta he ovat halunneet vain seksiä.

    Ystävystyminen on vaikeaa, koska en luota ihmisiin pätkän vertaa. Ihmisten kanssa tulen helposti toimeen, mutta olen aina enemmän tai vähemmän roolissa tiettyjä ystäviksi kutsuttuja henkilöitä lukuun ottamatta. Sosiaalinen elämä minulla ei siis ole kuitenkaan kärsinyt, vaan se kukoistaa.
    Pari suhteessa on vaikeuksia mm. toisen huomioon ottamisessa. Olen monessa asiassa melko itsekeskeinen. Lisäksi minulla on osittain vaikeuksia ymmärtää toisten tunne tiloja tai välittää niistä oikeasti. Sinällään ymmärrettävää, kun minulla on suuria vaikeuksia ymmärtää omiakaan tunne tiloja. Nykyistä kumppaniani rakastan, mutta häntä aikaisemmin en ole tuntenut ketään tyttöä kohtaan muuta kuin seksuaalista vetovoimaa. En siis ole mitään tunteita aikaisemmin kokenut enkä tarvetta pari suhteelle.
    Yllättäen mielialat ailahtelevat kaudesta riippuen enemmän tai vähemmän ja ahdistuneisuus on toisinaan silloin tällöin läsnä ja toisinaan koko aikaisesti.
    Lisäksi olen enemmän ja vähemmän impulsiivinen. Ennen käytin täysin holtittomasti päihteitä, eli kellon ajalla ja päivällä ei ollut väliä kun tarjottiin mitä tahansa päihdyttävää. Myös seksuaali käyttäytyminen oli ennen täysin holtitonta. Eli ei ollut partnerilla tai ehkäisyllä väliä. Nykyään pari suhde onneksi rajoittaa tuota päihteiden käyttöä, vaikka se on edelleen jonkin asteisesti holtitonta. Hyvää seksiä taas saan tarpeeksi kotona aina halutessa, joten ei ole edes tarvetta lähteä muualle.
    Vastuun ottaminen ja vastuuntunto on aina ollut minulle vieras käsite, jota en kylläkään itse pidä ongelmana.
    Lisäksi kärsin lievistä dissosiatiivisista oireista, kuten ympäristöstä irtaantumisen tunteista, "päihtyneestä" ja sekavasta olosta sekä niihin liittyvistä ajan ja ympäristön nopeutumisesta ja hidastumisesta sekä aistien voimistumisesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piipass kirjoitti:

Miten diagnosoitiin ja millaista hoito on? Itse epäilen itselläni ja mietin miten pääsee hoitoon? Olen töissä kuitenkin. Mutta ongelmia parisuhteessa ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu