Oisko kirjavinkkiä toisesta maailmansodasta neukkujen puolelta. Olen lueskellut saksalaismuisteloita ja nyt joku venakko versio aiheesta kiinnostaa. Joku muistelo jonkun kokemuksista tai muuten joku järkevä ilman mitän sensuuria tai poliittista paskaa, julistusta jne..
Niin ja sitten oisko vielä vinkkiä hyvistä kirjoita jenkeiltä ja englantilaisilta..?
Niin ja sitten oisko vielä vinkkiä hyvistä kirjoita jenkeiltä ja englantilaisilta..?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moskova 1941 Rodric Braithwaite ja 900 Kauhun päivää Leningradin piiritys 1941-1944 David M. Glantz .
Ei Venäläis kirjailijoita mutta kirjoittavat Venäläis näkökulmasta .
muistelmat on suomeksi. Ja Gennadi Kuprijanovin satuilut Karjalan rintamilta.
ye-akatemia NKVD:n järjestämänä opettaa asettamaan sanat vielä 50-vuotta myöhemminkin hyvin tarkasti. Sitä kutsutaan myös kollektiiviseksi alitajunnaksi.
Rokossovski, Konstantin Sotilaan velvollisuus / Konstantin Rokossovski ; Moskova : Progress, 1982
Vasili B. Emelianenkon muistelmat saattaisivat olla mielenkiintoinen kirja. En ole tosin vielä itse lukenut mutta jos kustantajan tyyli on säilynyt, niin mitä tahansa kuraa he eivät julkaise. Lisätietoa www.koalakustannus.fi.
Alexander Beckin "Volokolamskin valtatie" on varsin realistinen kuvaus Moskovan edustalta. Siinä on muutama "hurraa" Stalinille, mutta nekin on liimattu niin näkyvästi, ettei yksikään lukija mene halpaan. Beck halusi antaa kunnian tuntemilleen sotureille ilman krumeluuria. Hieno kirja, josta voi ihmetellä, miten se oikein julkaistiinkaan Neuvostoliitossa: siinä on kuvausta surumielisestä vetäytymisestä, tappioista ja tappion muuttumisesta torjunnaksi.
koonnut kirjaansa Majuri Vallin rykmentti haastatteluja mukan olleilta.