palstan jumalattomille epäuskoisille syntisille Raamatun kirjoituksista, kuka on Isä Jumala ja hänen Poikansa, Jeesus Kristus, älkääkä aina väitelkö turhanpäiväisistä asioista jumalattomain kanssa..
Uskokoot tai olkoon uskomatta..
Valinta kuullun sanan vastaanottamiseen tai hylkäämiseen on aina ja poikkeuksetta kuulijalla..
Uskokoot tai olkoon uskomatta..
Valinta kuullun sanan vastaanottamiseen tai hylkäämiseen on aina ja poikkeuksetta kuulijalla..
Vastaukset 7
Vanhimmat
ja kannattaa miettiä perusasioita.
Jos itse on syyllinen/ syntinen, miksi jonkun toisen pitäisi kuolla sen takia, tai tarttuuko jumalallisuus siitä että syödään jonkun jumalalliseksi luullun ihmisen lihaa ja verta.
Noin uskoivat kaikki muinaiset pakanauskonnot. Kristinopissa jumalallisen jeesuksen lihan ja veren syönti tarkoittaa sitä, että syömällä jumalaa, muututaan jumalliseksi.
Kuin karhunpeijaiset muinaisessa suomalaisuudessa, karhu kaadettiin ja syötiin kuin anteeksipyydellen ja lihan syöminen siirsi karhun voimat ihmiseen. Veren juonti kuului myös asiaan.
Kun ihmiset loivat jumalat selittäessään maailmanilmiöiden toimivuutta, he siirsivät tietämättömyytensä ilmöiden syistä jumaliin. Eivät pahassa tarkoituksessa vaan tietämättömyyttään.
Monijumalaiset uskomuskokoelmat näyttävän olleen historian saatossa moraalin kannalta hyvin suvaitsevaisia toisten kansojen jumal-näkemyksille.
Yksijumalaisuuden teorian ilmestyttyä syntyi ahdasmielisyys, suvaitsemattomuus ja väkivalta toisinajattelevia kohtaan. Kristinuskon vasta muotoutuessa opillisesti sen eri suuntaukset käyttäytyivät toisiaan kohtaan jyrkästi. Tultuuan Rooman ainoaksi sallituksi uskonnoksi se käytti Rooman sotavoimaa murskatakseen ns. harhaopit.
Lisäisin aloittajan kysymykseen myös väkivaltaisen jumalan olemuksen tarpeellisuuden. Parhaillaan palstoilla "kirveet" heiluvat helluntailaisten kesken heidän jumalansa aivoituksista maallisen järjestön organisaation rakenteesta.
Voltaire, kun päätteli näin: parasta uskoa Jumalaan, koska jos Hän on olemassa, ei joudu helvetin tuleen ja jos taas ei ole olemassa, uskomisesta ei ole suurtakaan haittaa.
Toinen vastaava päätelmä on: parasta on, kun ei usko yhteenkään jumalaan niin ei suututa kovin niistä ketään. Onhan kai niin, että Allah suuttuu niin per...usteellisesti, jos sinä uskot kristinuskon jumalaan, mutta ehkä ei vedä hernettä niin nenuun, jos et usko mihinkään.
Sitä en ole nähnyt pähkäiltävän, miten tuollainen "Voltaire- tyyppinen" näennäisusko puree jumaliin. Ovathan he kaiken näkeviä...
Nyt hän sitä voi kysyä tässä samalla helluntailaisilta että kumpiko syntyi, Jeesus Jumalan Poika vai
Jeesus Jumala. Kun ne niin väittävät että Jeesus on Jumala!!!!!!!!!!!!!
väittävätkin, että Jeesus on Jumala, niin antaa vaan väittää. Ei heidän väitteensä suinkaan kumoa tätä tosiasiaa, että Isä Jumala on Isä Jumala ja Jeesus Kristus on Isän Jumalan Poika, joka ei ole Jumala laisinkaan, vaikka onkin meidän Herramme..
Meidän Isoveljemme ja Vapahtajamme ja Herramme, Jeesus Kristus, ei käytä itsestään Jumala -nimitystä, kun puhuu evankeliumia..
Se on syytä kaikkien helluntailaisten muistaa..
kutsu Jeesusta siksi, joka hän on, Jumalan Poika.
Mukava lukea totuutta, Herra Jeesus sinua runsaasti siunatkoon,AAMEN!
(PS, Myös sinua nimimerkki 89068682586.)