Tulin valaistuneeksi

Ihmisten kärsimys maailmassa johtuu epäilemättä heidän hyväsydämisyydestään!!

"Voinko katsoa toisen hätää
tuntematta tuskaa itsekin?
Voinko katsoa toisen surua
koettamatta sitä lievittää?"

William Blake (1757-1827), Englanti

__________________________________ ____
572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se mikä sinulle näyttää toisen hädältä, ei sitä välttämättä sille toiselle ole. Se voi olla maan tapa.

Äänestä
  • Maan tapaan vetoaminen ei käy perusteluksi mihinkään, ei edes Suomen vaalirahoituskorruptioon.

    Äänestä

  • Mikä on vaikkapa Suomessa maan tapa?

    100 vuotta sitten naisten kuului pysytellä kotona ja olla hiljaa, miehet tekivät pitkää työpäivää ja päättivät kaikesta.
    250 vuotta sitten ruotsalaisia ihailtiin. He olivat maan ylimyksiä, ja suomalaiset naittivat mielellään tyttärensä heille. Jokaisen oli pakko käydä kirkossa, muutoin tuli niin paljon sakkoja ettei pystynyt itseään elättämään. Talolliset orjuuttivat renkejä armotta, nälkäpalkalla teettivät raskaita ja vaarallisia töitä. Vanhukset ja vammaiset teljettiin mm. pieneen ikkunattomaan vajaan, jossa saivat kärsiä lopun elämäänsä.
    500 vuotta sitten täällä oli tapana tanssia alasti hangessa, kun isäntä yritti lepyttää talontonttua.
    750 vuotta sitten täällä palvottiin Tapiota ja tehtiin ryöstöretkiä muita heimoja kohtaan. Tyttäret naitettiin jo kymmenvuotiaina vanhoille miehille.

    Miksi maan tapaa pitää noudattaa, jos se on historian varrella muuttunut tuhanteen kertaan? Yksikään kulttuuri ei ole pysynyt muuttumattomana, eikä tule pysymään. Maan tapaa ei ole, joka sukupolvella on omat tapansa.

    Äänestä

viime kädessä. koska syvällä sisimmässään tietää. että maahanmuuttaja kärsii suuresti omassa maassaan. ja on hukassa sodan ja vainon keskellä. mutta suomi-lusmu oireilee maahanmuutosta tavallaan.. joka näyttää esm rasismilta yms.. jotkut reppanat jotka elää kokoelämänsä sussu-rahoilla, ehkä jotenkin kateellinen maahamuuttajalle vastikeetomasta rahasta...

Äänestä
  • Sitten on meitä nettomaksajia, jotka tilittävät sekä yrityksestään, että henkilökohtaisesta ansiotulostaan rahaa valtiolle, siis ne 1000.0000, siitä reilusta kahdesta miljoonasta työtä päivittäin tekevästä, jotka todella tekevät jotain TUOTTAVAA. Virkamies, joka pyörittelee papereita ja viilaa pilkkua ei ole tuottava. Juristi joka pelaa psykopaattisen kyynisesti lakipykälien kanssa, ei ole tuottava jne..

    Kyllä suurin osa haluaa tietää, mitä niillä meidän verorahoilla tehdään. Mukaanlukien mitä tai paljonko niille maahanmuuttajille jaetaan. Mamujen osalta, pitäisi arvioida, kuinka monta sukupolvea menee, että alkavat tuottamaan mitään tähän meidän yhteiskuntaamme, vai käykö niin, että maahanmuuttajalapset opiskelevat täällä ja lähtevät sitten isompiin EU maihin tekeemään tuottavaa työtä -- maksamaan veroja. Mitä minä tunnen näitä maahanmuutajia, niin siltä näyttää. Esim. Lontoo on houkutteleva paikka monellakin tavalla.

    Kokonaiskuva puuttuu poliitikoilta. He katsovat maailmaa jotenkin kapeasti, sairaasta vinkkelistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Friendly devil kirjoitti:

Ihmisten kärsimys maailmassa johtuu epäilemättä heidän hyväsydämisyydestään!!

"Voinko katsoa toisen hätää
tuntematta tuskaa itsekin?
Voinko katsoa toisen surua
koettamatta sitä lievittää?"

William Blake (1757-1827), Englanti

__________________________________ ____

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu