Olen tapaillut hellarityttöä jo pidemmän aikaa. Mielessä on pyörinyt että voiko meidän välillä olla koskaan mitään seksuaalista koska olen ev.luterilainen enkä helluntailainen. Odotanko turhaan vaiko käännyn pastorin puoleen siirryn helluntailaiseksi mikäli haluan suhteemme syvenevän?
Voiko hellarilta saada...
Uskonsa menettänyt...
5745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vetää käteen entiseen malliin.
Ei se siitä ole kiinni, mihin kirkkoihin kuulutte. Kyllä sekä ev.lut että helluntaikirkko opettaa, että seksi kuuluu vasta avioliittoon. Jos molemmat uskotte Jeesukseen ja Hänen pelastustyöhönsä, teette Raamatun sanan mukaan jne. ei eri seurakuntiin kuuluminen ole olennaista.
Suhteen täytyy syventyä ennen seksiä niin, että voitte mennä avioliittoon. Muutoin se vain haavoittaa, koska tapahtuu irrallaan todelllisesta sitoutumisesta. Toivon että jaksatte odottaa. Hyvää nimittäin kannattaa odottaa!
Saahan niiltä kuule!! Munan kipeitä ne on siinä ku muutkin ihmiset...
Tuli varmaan kokemuksen rinta äänellä. Taidat olla tosi naisten mies? Ihan leima otsassa ja rokotettu?
Heip! Ei sun tartte kääntyä hellariksi mutta uskompa että tyttöystäväsi haluaa harrastaa seksiä kanssasi vasta sitten kun hän on mennyt naimisiin kanssasi(jos on) ! Sillä seksi on tarkoitettu niille jotka ovat jo naimisissa!
Siunausta!