Windows Update: Remote Desktop Services ...

Win77

Windows 7 koneessta järjestelmään tulee seuraavaa päivitystä Remote Desktop Services (Printer) 06/21/2006 6.1.7600.1635 Ohjain, vaikka minulla on Windows Update automaattinen päivitys pois päältä.

Tämä päivitys ei näy Windows Update tiedoissa vaan Järjestelmän palautus -logissa.

Mikä on tämä ohjaimen päivitys ja mitenkä sen saa kokonaan estettyä ja/tai onko siitä haittaakaa?

PC vaikuttaisi muutoin toimivan normaalisti

4

885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Mondo

      Ja niistä ei ole haittaa, mutta jos ne "kieltää" niin pian on koneella "harmiakin" !
      Siis anna kaikki update tulla koneeseen .................

    • lenovo

      Hei,

      minulla ilmeni sama Windows 7 Pro-koneessa.

      1. Poistin koneelta Virtual Pc:n asennuksen, jossa minulla oli Windows Xp-virtuaalikone.

      2. Tuon jälkeen asensin Inter Video 5.0.x-Dvd-katselusoftan rompulta ja sen päivityksen Lenovon sivuilta. Päivitys ei kuitenkaan onnistunut, joten koneelle jäi kasa turhaa sälpettä ja muuttuneita rekisterimerkintöjä. Päätin sitten käyttää järjestelmänpalautusta. Palautus onnistui.

      3. Palautuksen jälkeen huomasin saman, kun sinä. Järjestelmänpalautuksessa näkyy ylhäällä poistettavissa ohjelmissa: Etätyöpöydän palvelut (Printer) 06/21/2006 6.1.7600.1635. Lisäksi, alhaalla olevassa laatikossa (katso, mihin ohjelmiin palautus vaikuttaa: Remote Desktop Services (Printer) 06/21/2006 6.1.7600.1635 (Saatat joutua asentamaan nämä ohjelmat uudestaan).

      4. Etätyöpöytää en käytä, ellei oman koneen Windowsin Virtual Pc sitä hyödynnä.

      Olisiko tässä yhteisiä tekijöitä?

      Ilmeisesti olet käyttänyt järjestelmänpalautusta, kun olet tuon huomannut?

      Mitä ohjelmia olit asentanut/poistanut ennen palautusta?

      Oletko tuohon Virtual Pc-asennukseen liittyviä asetuksia tehnyt?

      Kiva tämä olisi selvittää, kun koneitten kanssa on tullut pelattua, eikä vastaavaa ole tullut vastaan.

    • förena

      Remote desktop -etätyöpöytäpalvelu 06/21/2006 6.1 jne. Kolme konetta, joista viimeinen rimpuilee tämän ajurin eli ohjaimen kanssa. Kaksi joutui korjaamolle, toisesta kovalevy puhki. Tässä kolmannessa keksin ajaa lopulta läpi F.Securen Safe-ohjelman täyden tarkistuksen - ja katso, löytyi troijalainen! Siis virus, joka ei todellakaan ole niitä helpoimpia. Asetin sen karanteeniin ja vielä ajoin läpi kahdesti, mutta uusia ei löytynyt. Troijan hevonen todella selittäisi koneiden käyttäytymisen. Tarkoituksena onkia tietoja, levitttää matoja ja lopulta raunioittaa rekisteri. - Nyt on meneillään koe: koneessa ei pitäisi nyt olla viruksia, ja kun katsoin järjestelmänpalautuksen tapahtumia, niin olihan jälleen ajettu kysymättä läpi samainen Remote! Nyt siihen oli liitettynä päivitys KB 3020369, jonka pitäisi auttaa konetta. Saapahan nähdä... Voisiko troijalainen kiinata Microsoftin päivityksiin? - Jos elämä Microsoftin kanssa jatkuu tällaisena, niin paras siirtyä Linuxiin tai Appleen.

    • poisvaan

      Minulle myös tullut, saa pois seiskassa tuolta Ota Windowsin ominaisuuksia käyttöön tai poista niitä käytöstä. Ei pitäisi tarvita mihinkään ellei tulosta netin kautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2073
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      130
      1543
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      94
      1408
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1244
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      1181
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1111
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      932
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      155
      895
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      813
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      779
    Aihe