Kari Isokallio kyselee

että mille teollisuuden alalle työpaikat syntyvät tulevaisuudessa?
Vastaushan on, että ei millekään muulle teollissuden alalle kuin kotimaiseen energiateollisuuteen!

Suomen "Stawangerin ja Ekofiskin energiakentät" alkavat heti siitä mihin demarilandia loppuu.

Tietenkin se vähän riipoo pääkaupunkiseudun "luukkuryssiä" kun ne tajuaa sen tosiasian, että kepulandia elättää ne jatkossakin.
4157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ajattelitko, että elintasoamme korottaisi merkittävästi se, että vain tuottaisimme tuetusti energiaa toisillemme?

Työpaikkoja voi energian alalta syntyä, mutta ei siten, että tuotamme maansisällä haketta toisillemme. Energiateknologian kehittäminen ja uusien innovaatioiden luominen on vastaus, mikäli tältä alueelta haluamme tuloja saada.

Äänestä
  • syntyy? Maan päällä sitä työtä tehdään, kivihiilen ja öljyn kaivaminen maan-alta ei suomessa onnistu.

    Äänestä

  • Näkisin tuon puuaineksen energiakäytön nyt kuitenkin enemmän mahdollisuutena kuin uhkana.

    Ilmeinen tarve hajauttaa energiatuotantoa on olemassa ja perusteeksi siihen riittäköön kolme asiaa, joista yksi on metsien vajaakäyttö ,joka johtuu alentuneesta metsäteollisuuden puunkäytöstä, eli vapaata potentiaalista massaa löytyy.Lisäksi polttolaitoksia on joutumassa vajakäytölle, johtuen myös perinteisen metsäteollisuuden supistumisesta, joten aiemmin sivutuotteena syntynyt polttokelpoinen aines on myös vähentynyt.
    Oma lukunsa olisi tuon sähköverkon ylläpito ja lisäkapasiteetin rakentaminen sähkönsiirrolle jos kaikki sähkö tuotettaisiin keskitetysti suppealla alalla Suomessa ja kuitenkin jo nyt on nähtävissä mittavia hankkeita pohjois- Suomen alueella, jotka vaativat vähintään yhden ydinvoimalan kapasiteetin verran sähköä.

    Kukaan ei varmasti ole hakemassakaan sellaista ratkaisua jossa metsät hakattaisiin polttoaineeksi, vaan poltettava aines korjattaisiin tarkemmin ja lisäksi mekaaninen puunjalostus kasvaisi siihen mittakaavaan , että se pystyisi valtaosin korvaamaan sen aukon ,jonka paperi ja selluteollisuuden supistuminen synnytti.

    Loput kaksi syytä ovat nuo mainitsemasi energiateknologia ja uudet innovaatiot. Tuskin edes tarvitsee takalleen tietää mitä ne ovat, mutta päivänselvää on että ne ovat aloja jotka tarvitsevat energiaa ja tuskin perustuvat sellaiseen tuotantoprosessiin kuin esim, selluteollisuus jota voitiin pitää energiaomavaraisena tai jopa tuottivat enemmän kuin prosessi käytti.

    Äänestä

  • kuin, että tuottaisimme kännykäkuoria toisillemme?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kolumnissaan.. kirjoitti:

että mille teollisuuden alalle työpaikat syntyvät tulevaisuudessa?
Vastaushan on, että ei millekään muulle teollissuden alalle kuin kotimaiseen energiateollisuuteen!

Suomen "Stawangerin ja Ekofiskin energiakentät" alkavat heti siitä mihin demarilandia loppuu.

Tietenkin se vähän riipoo pääkaupunkiseudun "luukkuryssiä" kun ne tajuaa sen tosiasian, että kepulandia elättää ne jatkossakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu