Kehitysopillinen tarina siitä kuinka kaikki luonto olisi kehittynyt miljardien vuosien kuluessa yhdestä alkusolusta on satu. Miksi? Koska uskon että Jumala on olemassa ja Jumala voi luoda asioita, niin mihin tällaista miljardien vuosien kehitystä silloin tarvitaan? Jumalallehan on kaikki mahdollista. On todennäköistä että maailma on luotu 6000 vuotta sitten.
Mutta jos ei uskota Jumalan olemassaoloon vaan uskotaan että Jumalaa ei ole olemassa niin silloin on pakko uskoa evoluutioon koska muuta vaihtoehtoa ei ole.
Mutta jos ei uskota Jumalan olemassaoloon vaan uskotaan että Jumalaa ei ole olemassa niin silloin on pakko uskoa evoluutioon koska muuta vaihtoehtoa ei ole.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kreationisti kirjoittaa:
"Evoluutio on satu"
Hmm, evoluutio on prosessi, joka havaitaan tälläkin hetkellä luonnossa (evoluutio = perimän muutokset sukupolvelta toiselle).
"Koska uskon että Jumala on olemassa ja Jumala voi luoda asioita, niin mihin tällaista miljardien vuosien kehitystä silloin tarvitaan? Jumalallehan on kaikki mahdollista."
Jos Jumalalle kaikki on mahdollista, miksi Hän ei voisi käyttää noita miljardeja vuosia luomisen työssään? Siksikö, että Sinä et usko niin? Kävisikö tässä nyt niin, että kutistat Jumalan kyvyt ja mahdollisuudet oman käsityskykysi mittaiseksi?
"On todennäköistä että maailma on luotu 6000 vuotta sitten."
Mutta maan geologiakin osoittaa, että jo maapallon ikä on miljardeja vuosia. Miksi 6000 vuotta sitten luotu maailma olisi todennäköisempi, vaikka kaikki havainnot puhuvat tuota vastaan?
"Mutta jos ei uskota Jumalan olemassaoloon vaan uskotaan että Jumalaa ei ole olemassa niin silloin on pakko uskoa evoluutioon koska muuta vaihtoehtoa ei ole."
Höpöhöpö. Eiköhän asinaharrastaja ja Turkana ole esimerkkejä niistä ihmisistä, jotka uskovat Jumalaan mutta pitävät evoluutioteoriaa parhaimpana (nykyisenä) selitysmallina havaitsemamme biodiversiteetin synnylle?
Henkilökohtainen mieltymys taikauskoosi saa sinut ummistamaan silmäsi tosiasioilta. Täysin turhanpäiväistä toitotusta tuo " On todennäköistä että maailma on luotu 6000 vuotta sitten" Jos maailma luotiin se tapahtui 4500000000 vuotta sitten. Jos taikauskon jumalasi olisi olemassa niin millaisessa alkulimassa sen oletetaan syntyneen ja milloin?