tienaa edes säällistä palkkaa (keskivuosiansio 27.500e) normaalilla työajalla 7.45e/h ?
Kertokaa alalla olevat kolleegat???
Vaihtakaa alaa niinkuin minä tein muutama vuosi sitten ja elämänlaatu parani heti.
Päivätyö ma-pe työaika 7-16 ja palkka 36.000e vuosi.
Kertokaa alalla olevat kolleegat???
Vaihtakaa alaa niinkuin minä tein muutama vuosi sitten ja elämänlaatu parani heti.
Päivätyö ma-pe työaika 7-16 ja palkka 36.000e vuosi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
olet saanut päivätyön ja yöt on nukkumista varten,ottaisivat muutkin esimerkkiä kuin että valittelisivat palkan pienuutta,itselläni eläke jo häämöttää,että saan valita koska aloitan,onhan taksat jääneet reilusti jälkeen, oli jopa vapaavuosia,vapautumisen myötä hinnat korjaantuisi,toisin vaikka kirjoitteleevat että hinnat laskee,olisi nääs kilpailua.
Nyt kun sinulla on ISO palkka niin viet varmaan osan kapakkaan? Mutta millä tulet kotiin sieltä jos meitä "pienpalkkalaisia" ei olisi?
"Päivätyö ma-pe työaika 7-16 ja palkka 36.000e vuosi."
Ihan oma valinta. Minäkin ajelin "nuorna miehenä" renkinä taksia (vuodesta 1969). Palkaa oli siihen aikaa mitä oli, vaan ihan loistava palkka kuitenkin. Silloin innssit sai sellaista liksaa kuin taksirenki.
No, sain omat luvat 70-luvun lopulla, palkka pompsahti aika paljon ylöspäin. Nyt ajelen 5-7 vuoroa kuukaudessa, vuosiansiot 60.000 euroa/v. näin on mennyt viimeiset 20 vuotta. Olen jo eläkeiässä, vaan ei se mitään, rengit pyörittää autoani kuulemma mielellään. Jos omat renkini joskus saavat oman luvan, lopetan siihen paikkaan.
P.S. Eläkkeelle siirryttyäni saan eläkettä liki saman verran kuin sinä saat palkkaa nyt ;)
Nauti suuresta palkastasi....
Hyvää Joulua
mahainen isäntä.
Kyse ei ollut ainoastaan palkasta vaan myös tehdyistä tunneista.
Yöhän on nukkumista varten ? Päivät työtä varten?
Entä viikonloput ?
Tunnen muutamia yksityisyrittäjiä mutta kukaan ei kyllä tienaa noin vähän 20 vuoden "yrittämisen" jälkeen.
Sovitaanko yhdessä että et ole edelleenkään rikas.
Kaikista rengeistä ei tule isäntiä joten puhutaan heistä eikä teistä.
Kuulutko ryhmään 21?