Mihin työnantaja voi velvoittaa?

Epävarma?

Olen tuota uskonnonvapauslakia yrittänyt päntätä, mutta vastausta kysymykseeni en ole löytänyt. Pohdin siis, mihin kaikkeen työnantaja voi uskonnon osalta velvoittaa. Itse olen kirkosta eronnut pakana, enkä välittäisi osallistua mihinkään tunnustukselliseen toimintaan.

Kuitenkin työnantajan kehotuksesta osallistuin tänä vuonna jouluhartautauteen ja olen joutunut myös järjestämään muuta uskonnollista toimintaa (ja tietysti järjestämisen takia osallistumaan siihen). Joulukirkossa en rukoillut, laulanut ja käynyt ehtoollisella, minkä takia sain pitkiä katseita osakseni.

Työni ei ole millään muotoa uskonnollista, vaan näiden tapahtumien järjestäminen kuuluu työnantajani muuhun toimintaan. Työsopimuksessani kyllä lukee, että olen velvollinen tekemään myös muuta työnantajani minulle osoittamaa työtä (kuin varsinaiset työtehtäväni), mutta onko todella niin, että tunnustukselliseen uskonnonharjoittamiseen on osallistuttava, jos työnantaja niin käskee?

En kauheasti ole uskaltanut kapinoida, koska olen määräaikaisessa työsuhteessa ja toivon jatkoa. Tykkään työstäni, mutta uskonnon harjoittamisesta työajalla tulee vain ikävä olo. Ymmärrän, että jotkut niin haluavat tehdä, eivätkä heidän tekemisensä ole minulta pois. Toivoisin vain, ettei minun tarvitsisi osallistua.

Jos jollain on tällaisesta tietoa tai omakohtaista kokemusta, kuulisin mieluusti niistä. Kiitos jo etukäteen :)

11

688

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      joko ateismi -tai kirkostaeroamispalstalle. Siellä on ihmisiä, jotka osaavat lakiasioihin vastata. Minä en tiedä vastausta kysymykseesi.

    • Wms

      velvollisuus järjestää tällaisia asioita, niin ne on järjestettävä, mutta ko tilaisuuksiin et ole itse velvollinen osallistumaan edes esim lasten valvojana, jos olet vaikka opettaja ammatiltasi.

      • Millätavalla

        osallistuminen tälläiseen tuo niin ikävää oloa?
        Eikait se nyt niin maatamullistava asia ole,ettei
        sitä kestäisi?


      • Epävarma?

        Kiitokset asiallisesta vastauksesta. Näin olen itsekin arvellut.

        Luultavasti paheksuntaa saisin osakseni osallistumatta jättämisestä, mutta eipä se niin vakavaa ole.


      • Epävarma?
        Millätavalla kirjoitti:

        osallistuminen tälläiseen tuo niin ikävää oloa?
        Eikait se nyt niin maatamullistava asia ole,ettei
        sitä kestäisi?

        Eihän se maatamullistavaa ole. Sinäkin varmaan osallistut mielelläsi työajallasi pakanallisten riittien suorittamiseen.

        Minusta on erittäin kiusallista, että minun oletetaan töissä työajalla rukoilevan ja palvovan jumalaa, johon en usko ja jota en halua palvella. En sano, etten kestäisi sitä. En vain tajua, miksi minun pitäisi kestää. Meillä kun kuitenkin sattuu olemaan uskonnonvapaus.


      • Atte Ateisti
        Millätavalla kirjoitti:

        osallistuminen tälläiseen tuo niin ikävää oloa?
        Eikait se nyt niin maatamullistava asia ole,ettei
        sitä kestäisi?

        Kuvittele itsesi pakotettuna saatananpalvontarituaaliin - vaihtoehtona potkut duunistasi.


      • ffffff
        Atte Ateisti kirjoitti:

        Kuvittele itsesi pakotettuna saatananpalvontarituaaliin - vaihtoehtona potkut duunistasi.

        Tuo ei ole kauhean toimiva rinnastus, koska uskovalle saatana on todellinen. Ateistille Jumala ei ole todellinen, joten näennäisestä palvonnasta ei ole haittaa.


    • Eri asia

      Älä sekoita uskontoja työhön. Jos tehtäväsi on järjestää tapahtuma, tuskin sinulle kuuluu arvioida sen sisältöä. Eri asia jos tehtäväsi on suunnitella tapahtumien sisältöä, mutta sekään ei liity uskonvapauteen.

      • Atte Ateisti

        Työ on työtä, siinä olen samaa mieltä. Raja kulkee lähinnä uskonnon harjoittamiseen pakottamisessa, sillä sellaista ei pitäisi olla.

        Eli esim. jos koulussa joudut vahtimestarina järjestelemään penkkejä juhlasaliin, jossa kohta on hengellinen joulunäytelmä tai pappi puhumassa, on se vielä OK.

        Mutta jos työnanantajasi vaatii, että sinun on osallistuttava tilaisuuteen, laitettava kädet ristiin ja laulettava muiden mukana - se taas ei hänelle kuulu.

        Ymmärrän kyllä, että jos esimies on erityisen uskovainen, voi tässä erottautumalla joutua silmätikuksi. Mutta esimiesasemaa ei saisi käyttää väärinkään.


      • Megalo.
        Atte Ateisti kirjoitti:

        Työ on työtä, siinä olen samaa mieltä. Raja kulkee lähinnä uskonnon harjoittamiseen pakottamisessa, sillä sellaista ei pitäisi olla.

        Eli esim. jos koulussa joudut vahtimestarina järjestelemään penkkejä juhlasaliin, jossa kohta on hengellinen joulunäytelmä tai pappi puhumassa, on se vielä OK.

        Mutta jos työnanantajasi vaatii, että sinun on osallistuttava tilaisuuteen, laitettava kädet ristiin ja laulettava muiden mukana - se taas ei hänelle kuulu.

        Ymmärrän kyllä, että jos esimies on erityisen uskovainen, voi tässä erottautumalla joutua silmätikuksi. Mutta esimiesasemaa ei saisi käyttää väärinkään.

        Jos hommasta maksetaan,ja vielä ylityökorvaus niin kai se kannattaa hoitaa.Mitä tulee vakaumukseen,niin en ole kuullut kenenkään saavan siitä palkkaa,eikä kukaan ole koskaan saanut pankista lainaa sitä vastaan.


    • -

      tälle palstalle, jos olet vaikka hoitolaitoksessa työssä, mielestäni et voi kieltäytyä hartaustilaisuuksista, jos siihen liittyy vanhusten tai vammaisten avustamista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      52
      1197
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      835
    3. 68
      742
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      735
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      698
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      625
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      550
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      518
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      510
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      482
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      473
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      469
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      431
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      425
    19. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      34
      414
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      409
    Aihe