Itsehallinto - Ahvenanmaa - Kieli Diaarinumero: 115/a/88 Antopäivä: 23.07.1990
Ratkaisija: OKA Ahvenanmaan itsehallintolain tulkinnasta Ahvenanmaan suomenkielisten omakielisen kouluopetuksen puuttumisesta kantelun tehneelle henkilölle ilmoitettu, että Ahvenanmaan itsehallintolain (670/51) 35 §:n 1 momentin mukaan Ahvenanmaan maakuntapäivät ja kunnat eivät ole velvollisia ylläpitämään tai kannattamaan muita kouluja kuin niitä, joiden opetuskielenä on ruotsin kieli.
Tuntuu pahalta huomata miten RKP:kin muka kaksikielisyyden kannattajina tukevat ja kannattavat ainoastaa yhtä kieltä, ruotsia.
Ratkaisija: OKA Ahvenanmaan itsehallintolain tulkinnasta Ahvenanmaan suomenkielisten omakielisen kouluopetuksen puuttumisesta kantelun tehneelle henkilölle ilmoitettu, että Ahvenanmaan itsehallintolain (670/51) 35 §:n 1 momentin mukaan Ahvenanmaan maakuntapäivät ja kunnat eivät ole velvollisia ylläpitämään tai kannattamaan muita kouluja kuin niitä, joiden opetuskielenä on ruotsin kieli.
Tuntuu pahalta huomata miten RKP:kin muka kaksikielisyyden kannattajina tukevat ja kannattavat ainoastaa yhtä kieltä, ruotsia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
meikein kaiken kansallisomaisuutemme tai ottaneet hallintaansa ja nyt pompottavat meitä mennen tullen.Joskus Suomella oli esim. telakkateollisuutta, sitten yks RKP:läinen virkamies myi sen norjalaisille ja pisti rahat omaan taskuunsa ja nyt poika on Ruotsin kunkun bestisfrendinä fasaanimetsillä . Ja monta muuta samantyylistä tapausta ja sasitkin kavereineen vaan taputtavat ja poimivat tippuvia murusia.
vain ruotsinkielisellä. Suomenkielisille veronmaksajille taas köyhyyttä. Ei ihme että nauravat suomalaisille.
ja kumppaneita jotka harrastavat herrasmiesvarastamista meidän vain katsellessa ja osto-poliitikoiden siunatessa tämän fantastisuuden.
Nyt Astrid Thors ja RKP lisäävät tuota "rikkautta" siten että he avaavat portit kaikille elintasopakolaisille ja opettavat heille ruotsia.
Monet suomenruotsalaiset kylät ovat autioituneita ja bätretaalandet kyläkauppiaat ovat ihmeisään kun kylän nuoriso haistattaa paskat fanaattiselle ja ahdasmieliselle ruotsinkielisyydelle ja muuttavat vittuun paskaisista ja sukurutsaisista kotikylistään.
Autioituneista kyläkouluista on keksitty tehdä valtion ylläpitämiä ruotsinkielisiä pakolaiskeskuksia. Tällä tavalla autioituneet kylät ovat saaneet tekohengitystä esim. kyläkaupoileen yms. Sitten kun tuo valtion tuki on pakolaisen kohdalta loppu niin pakolaiset ohjataan suurempien (suomenkielisten) kasvukeskusten sosiaalihuoltojen iloksi.
Harmittaa huomata kuinka nämä parempiosaiset ruotsinkieliset ottavat mieluumin vaikka ruandalaisia kansanmurhaajia maillensa asumaan ennen kuin sotaa ja kauhua pakenevia suomenkielisiä karjalan evakkoja.
Suomessa on nuorisosta yli 20% työttömänä. Kokonaisuudessaan työttömien määrä ylittyy jo reilusti yli kolmensadantuhannen. Silti RKP:n ja Astrid Thorssin mielestä suomessa on aivan huutava työvoimapula noista lähi-idän ja afrikan savaneilta tulevista ulkomaalaisista huippuosaajista?!?
nehän ovat EK:n lahja Suomen katajaiselle kansalle, joka vaeltaa vielä pimeässä.
Täytyy vain ihmetellä että kenen mielestä Astrid Thors on oikeassa? Kenen käskyläisiä nuo RKP:n nihilistit oikein lopulta ovat?
rahan, jonka ovat nallen, liliuksen ja kumppaneiden isät huijanneet suomalaisilta ja jälkikasvu jatkaa siitä mihin pappat jäivät. Totuushan on, että ei pappa petala vaan tyhmä suomi-poika on aina maksanut pätrevolkin laskut ja sotinutkin heidän edestänsä.
Minulle alkaa riittämään tämä"kaksikielisyyskin "jo!
Nyt Astrid Thors aikoo kieltää inkerinsuomalaisten maahanmuuton. Hänen mielestään on ilmeisesti parempi että pakolaisia otetaan mielummin islamistisista maista ja mieluummin sieltä missä kulttuuri, ihonväri, ja uskonto yms. olisi jotakin aivan muuta kuin mihin suomalaiset ovat tottuneet?
ja perkeelesti vaan uusia huippuosaajia suomeen. Nyt on työvoimapula!