Mitä lähetystyö on?

Sökömies

Lähetystyötä on hyvin monenlaista.

Mitä ajattelette. Mikä on sitä kristillisen lähetystyön perustarkoitus?
Onko se kirjaimellisen ruoan jakamista nälkäisille?
Onko se kaivojen kaivamista janoisille?
Onko se demokratian levittämistä "alikehittyneisiin" maihin?

Lähtökohdaksi mainitsen oman kantani, jota muut saavat kritisoida:
Kristillinen lähetystyö on Jumalan Valtakunnasta saarnaamista, valtakunnan, joka poistaa kaikki epäkohdat maailmassa.
Tämän toiminnan jälkeen, jos on mahdollista voidaan osallistua yksilöiden fyysisten tarpeiden auttamiseen.
Tällainen "lähetystyö" on se, mihin Jeesus mielestäni lähetti kaikki, siis kaikki kristityt.

En tiedä, osasinko asiaa kuvailla aivan oikein ja täsmällisesti, mutta näin olen asian ymmärtänyt

6

921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sikermän Idiopää

      saada taivaasta apua ja enkelit ovat joukkovoimamme. Mielestäni tähdennät tässä kohdassa Kolmea Tietäjää ja heidän mukanaan tuomia lahjoja. Lahjoilla oli oma merkityksensä. Koko Raamattua pidetään yhteiskuntamme tukipilarina, on siis selvää, että kristillisen lähetyksen asema on heikkenemässä, koska meidän valtiossamme ei Raamatusta ole sillä tavoin tehty kaupallisesti tavoiteltavaa kohdetta. Lähetystyön voi katsoa myös pyrkivän tähän. Mielestäni tärkein sanoma Loppiaiselle kuitenkin on rauha ja lohdutus, joita lähetystyöllä voidaan rakentavalla mielellä kunnioittaa.

      • ymmärtänyt ....

        mitä tarkoitit.

        Omalta kohdaltani en millään tavalla yhdistä Raamatun mainitsemia "kolmea tietäjää" kristilliseen lähtystyöhön, sillä heidän tavoitteensa oli aivan toisenlainen, enemmänkin maallinen.

        Hehän lähtivät tapaamaan "juutalaisten kuningasta", maallista sellaista, jolle he antoivat lahjoja samaan tapaan, kuin muinaisina aikoina jonkinlaisilla valtiovierailuilla annettiin kunioitetulle kuninkaalle lahjoja.

        Sitä paitsi nuo tietäjät olivat noitia, kaldealaisia tähdistä ennustajia. Eivät edustaneet varmastikaan edes millään symboolisellakaan tavalla kristillistä lähetystyötä.

        Kristillisessä lähetystyössä ei pitäisi olla tavoitteena minkäänlainen kaupallisuus, eikä "kiinnostavan" uran hankkiminen, vaan pyyteetön Jumalan Valtakunnasta julistaminen.
        Paavali on tässä hyvä esimerkki. Hänellä olisi ollut kyllä mielenkiintoinen ura muutenkin, mutta hän piti sitä roskana (Filippiläisille 3:8), ja heitti sen pois, ja teki aivan muuta, josta Raamatun lukija kyllä saa tietää.

        Sanoit, että Raamattu on yhteiskuntamme tukipilari. Jossakin määrin kyllä on sellaista yritettykin, mutta pahalta näyttää.
        Kotimaan alueelta lähetysuran tulisi alkaa. Kentie olet siitä samaa mieltä.

        "Sökömies" (- en jaksanut kirjautua)


    • Lähtökohtaisesti oma kantani on lähetystyöhön, että lähetystyön perustarkoitus on Jumalan sanan levittämistä ja siinä kylkiäisenä maallinen auttaminen.
      Sinällään siis aika hieno homma?

      Valitettavasti tämä auttaminen on tehty varsin kalliilla hinnalla.
      Maailmasta on surutta ja usein varsin brutaalilla tavalla hävitetty ties kuinka monta erilaista kulttuuria, uskomusta, tapoja jne.

      Noitavainot(jotka muuten olivat kirkon alulle panema tapa saada naiset pois kirkon henkilöstöportaista)ovat pieni tuho verrattuna tähän globaaliin tuhoon.

      Että ei muuta kuin lähetystyötä tukemaan.

      • eroajaheti!

        on, että kirkko haluaa aina vain lisää maksajia, jotta sen valta entisestään kasvaisi. eroakirkosta.fi


    • melisedek

      On mukavia kysymyksiä

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      115
      8257
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      415
      7478
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      80
      4744
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4519
    5. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      7
      4359
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      203
      2869
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      118
      2734
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      33
      2665
    9. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      23
      2294
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      2
      2167
    Aihe