Haluaisimme mieheni kanssa toisen lapsen, mutta taustalla kummittelee ensimmäisen raskauden pahoinvointi. Olin 5 kk todella huonossa kunnossa ja osan ajasta sairaalassa tiputuksessa. Henkisesti tuo aika oli todella raskasta ja kävi jo mielessä ne synkimmät ajatukset. Haluaisinkin nyt tietää, oletteko te joilla rankka pahoinvointi, pystyneet harkitsemaan toista lasta ja onko pahoinvointi ollut yhtä rajua toisessakin/kolmannessa jne. raskaudessa? Miten olette järjestäneet esikoisen hoidot? Onko kukaan käynyt terapiassa pahoinvointikokemuksen vuoksi? Itselläni on pahat traumat tuosta ajasta. Siis kun menettää koko elämänsä niin pitkäksi aikaa ja ei ole muuta kuin se kamala olo ja kaikki tulee ulos mitä väkisin yrittää syödä.
pahoinvointi toisessa raskaudessa?
5
1361
Vastaukset
- OnnellinenÄiti
Niin tuo raskauspanoinvointi voi olla todellakin pitkällistä ja kestää vaikka koko raskauden ajan. Kaikki raskaudet ovat yksilöllisiä. Sinulla ei välttämättä ole ollenkaan mitään pahoinvointia koko aikana toisessa raskaudessa. Tuo kuulosti oudolta (anteeksi vain) kun kirjoitit, että kävi jo synkät ajatukset mielessä kun meni 5kk pahassaolossa ja sairaalassa. Minä tiedän mooonia äitejä kenellä mennyt koko raskaus tiputuksessa tai sairaalassa sängyssä supistelun takia eikä heillä moiset ollut mielessä. Tuon perusteella uskallan sanoa, että parempi jättää tulematta raskaaksi jos henkinen kantti ei sitä kestä tai epäilet sen kestävyyttä. Sitä lasta pitää sitten jaksaa hoitaa kun syntyy eikä jäädä raskauspahoinvointia vatvomaan.
Niin ja muuten ettei tule kommenttiä etten tiedä mitään kun en ole samaa kokenut niin kyllä tiedän! 3 lasta maailmassa ja kahdessa koko raskaus oksentelua ja sairaalassa oloa.- erika_
Arvasin että tulee tällaisia kommentteja. Jokaisen ihmisen tilanne on aika erilainen. Minulla raskauteen liittyi muutakin, mm. raskaushypertyreoosi (yleistä rankassa pahoinvoinnissa) ja laihduin niin paljon, että vauva oli vaarassa. Oli koko ajan suuri pelko että lapsi syntyy sairaana ja lapsen kehitystä seurattiin neurologisten poikkeamien vuoksi tarkemmin koko vauva-ajan. Lisäksi jouduin olemaan ilman mitään sairaslomakorvauksia (koska en ollut niihin oikeutettu) ja menetin työpaikkani. Minulla on myös perussairaus jonka hoito pahoinvoidessa on aika hankalaa.
Minulla ei ole todellakaan ollut mitään raskauden jälkeistä masennusta tms. vaan olen ollut todella iloinen kun ei ole paha olo. Ja vedin viimeksikin perhekerhoa koko äitiyslomani ajan. Eli en mitään raskauspahoinvointeja alkanut vatvoa. Neuvolassa vaan ehdottivat että voisi käydä ennen seuraavaa raskautta terapeutilla koska tuo on niin rankkaa henkisesti jos joutuu lapsestaankin eroon (sairaalaan joutuessaan). Sairaalaan on n. 100 km niin tuskin joka päivä lastani näkisin! - sillisalaattia
erika_ kirjoitti:
Arvasin että tulee tällaisia kommentteja. Jokaisen ihmisen tilanne on aika erilainen. Minulla raskauteen liittyi muutakin, mm. raskaushypertyreoosi (yleistä rankassa pahoinvoinnissa) ja laihduin niin paljon, että vauva oli vaarassa. Oli koko ajan suuri pelko että lapsi syntyy sairaana ja lapsen kehitystä seurattiin neurologisten poikkeamien vuoksi tarkemmin koko vauva-ajan. Lisäksi jouduin olemaan ilman mitään sairaslomakorvauksia (koska en ollut niihin oikeutettu) ja menetin työpaikkani. Minulla on myös perussairaus jonka hoito pahoinvoidessa on aika hankalaa.
Minulla ei ole todellakaan ollut mitään raskauden jälkeistä masennusta tms. vaan olen ollut todella iloinen kun ei ole paha olo. Ja vedin viimeksikin perhekerhoa koko äitiyslomani ajan. Eli en mitään raskauspahoinvointeja alkanut vatvoa. Neuvolassa vaan ehdottivat että voisi käydä ennen seuraavaa raskautta terapeutilla koska tuo on niin rankkaa henkisesti jos joutuu lapsestaankin eroon (sairaalaan joutuessaan). Sairaalaan on n. 100 km niin tuskin joka päivä lastani näkisin!Itse voin pahoin kymmenisen viikkoa raskaudestani ja jo siinä aikana tuli mieleen, että haluan kuolla tai vähintään abortin! Olin joulun ja uudenvuoden ajat pimeässä huoneessa vaakatasossa ja oksensin veristä oksennusta (ruokatorven verenvuotoon ja tuskaan en saanut mitään lääkettä!). Myös minulla oli hypertyreoosia ja sehän jo aiheuttaa itsessään kamalan olon henkisesti ja fyysisesti, raskaushormooneista puhumattakaan. Raskausajan masennuskin on yleistä, ihan ilman mitään huonoa oloa. Nyt vauvani on kohta 5 kk ja ei mitään puhetta masennuksista =) Mikään ei ole elämässä ollut kamalampaa kuin se pahoinvointiaika. Elämässäni on kuitenkin sattunut ja tapahtunut kaikenmoista. Meille ei ehkä tule enää lapsia, sillä en voisi hoitaa esikoista pahoinvoidessa. Eikä ole rahaa palkata mitään lastenhoitajia.
- Anonyymi
Törkeä vastaus. Et selkeästi tiedä hyperemeesistä mitään ja olet muutenkin empatiakyvytön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Törkeä vastaus. Et selkeästi tiedä hyperemeesistä mitään ja olet muutenkin empatiakyvytön.
Siis tuon Onnellinenäiti -vastaus
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3574186Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1333692Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92401Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei112224Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1491872- 1181779
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181768Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241389KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti441240Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1531061