Nuo pahasti riivatut lahkolaiset puhuvat lapsen tahdosta ja ihmisen tahdosta eiväkä näe kuinka Jeesus tuomitsee heidät.
Jeesus opetti rukoilemaan että tapahtukoon sinun tahtosi....siis Jumalan tahto.
Lahkoissa riivaajat pakottavat ihmisen vapaan tahdon ja lahkoissa esiintyvän demonisen voiman ihmisen tahdon jopa sen olevan osa joka kuuluu Jumalan vanhurskauteen ja tietysti kasteeseen ja vielä vapaaseen tahtoon.
Jopa pieniin lapsiinkin ne perkeleet sitä soveltavat ja vain paljastavat itsensä sen hengen vaikutusten alaiseksi oleviksi vapaalla tahdollaan helvetin itselleen valinneiksi vähä älyisiksi idiooteiksi, joille oma tahto merkitsee enempi kuin Jumalan tahto.
Jeesus opetti rukoilemaan että tapahtukoon sinun tahtosi....siis Jumalan tahto.
Lahkoissa riivaajat pakottavat ihmisen vapaan tahdon ja lahkoissa esiintyvän demonisen voiman ihmisen tahdon jopa sen olevan osa joka kuuluu Jumalan vanhurskauteen ja tietysti kasteeseen ja vielä vapaaseen tahtoon.
Jopa pieniin lapsiinkin ne perkeleet sitä soveltavat ja vain paljastavat itsensä sen hengen vaikutusten alaiseksi oleviksi vapaalla tahdollaan helvetin itselleen valinneiksi vähä älyisiksi idiooteiksi, joille oma tahto merkitsee enempi kuin Jumalan tahto.
Vastaukset 7
Vanhimmat
lahkolaisia ovat kaikki Efesonin seurakunnan jälkeen perustut.
kristinuskolla on maailmassa yli 3500 (todellisuudessa yli 4000 lahkoa) joihen joukossa luterilaisuus on pienen mieli vaikka sillä on sen talutusnuorassa roikkuvia kuten esimerkiksi lestadiolaiset...
...alkuperäinen K-mies tietää, mikä lahko on!
tulivat esiin koloistaan about 1400 luvulla
lahkolaisten yhteenliittymä koostuu irtolaisista joille ei löydy majataloa.
He ovat kuin kotonaan ilotaloissa.
Paavalin ohjetta Jeesuksen seuraajille ...
29. Mikään rietas puhe älköön suustanne lähtekö, vaan ainoastaan sellainen, mikä on rakentavaista ja tarpeellista ja on mieluista niille, jotka kuulevat.
30. Älkääkä saattako murheelliseksi Jumalan Pyhää Henkeä, joka on teille annettu sinetiksi lunastuksen päivään saakka.
31. Kaikki katkeruus ja kiivastus ja viha ja huuto ja herjaus, kaikki pahuus olkoon kaukana teistä.
32. Olkaa sen sijaan toisianne kohtaan ystävällisiä, hyväsydämisiä, anteeksiantavaisia toinen toisellenne, niinkuin Jumalakin on Kristuksessa teille anteeksi antanut.
Paavali on kiero mies... antoi tukensa Jeesuksen seuraajien murhaajille... gootti niinkuin Luder/Luther ja Hitleri jne....
2. Pietarin kirje 3
14 Sentähden, rakkaani, pyrkikää tätä odottaessanne siihen, että teidät havaittaisiin tahrattomiksi ja nuhteettomiksi, rauhassa, hänen edessänsä;
15 ja lukekaa meidän Herramme pitkämielisyys pelastukseksi, josta myös meidän rakas veljemme Paavali hänelle annetun viisauden mukaan teille on kirjoittanut;
16 niinkuin hän tekee kaikissa kirjeissään, kun hän niissä puhuu näistä asioista, vaikka niissä tosin on yhtä ja toista vaikeatajuista, jota tietämättömät ja vakaantumattomat vääntävät kieroon niinkuin muitakin kirjoituksia, omaksi kadotuksekseen.
17 Koska te siis, rakkaani, tämän jo edeltäpäin tiedätte, niin olkaa varuillanne, ettette rietasten eksymyksen mukaansa tempaamina lankeaisi pois omalta lujalta pohjaltanne,
18 ja kasvakaa meidän Herramme ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen armossa ja tuntemisessa. Hänen olkoon kunnia sekä nyt että hamaan iankaikkisuuden päivään.
Pyhän Simon Pietarin mukaan, Paavalin kirjoitukset, kuten myöskin monet muutkin kirjoitukst Raamatussa, ovat väärennettyjä.
Kuka oli kiistelty hahmo Kristinuskossa; Paavali Tarsolainen?
Raamattu: Paavali
King James Bible: Paul
Tarsolainen: Syntymäpaikkakunta Tarsos/Tarsus, kaupunki nykyisessä Turkissa.
Paavali (Paulus, Paulos, Paul, Pope) : Paavali ei ole nimi vaan muunnos Paavi -tittelistä. Englanninkielinen Pope -titteli on mutatoitunut Saul nimen kautta (kun Paavali oli Juutalainen) Paul nimeksi, nykyään Pope.
Efesolaiskirje alkaa sanoin;
1 PAAVALI, Jumalan tahdosta Kristuksen Jeesuksen apostoli, Efesossa oleville pyhille ja uskoville Kristuksessa Jeesuksessa.
Efesolaiskirje päättyy sanoin;
23 Rauha veljille ja rakkaus, uskon kanssa, Isältä Jumalalta ja Herralta Jeesukselta Kristukselta! Efesolaisille kirjoittanut Roomasta, Tychicus.
Tychicus ei ole "Paavalin kirjanpitäjä" t m v vaan Paavin nimi. Paavi Tychicus (Tychicus on myös hämähäkki: Huntsman spider, Sparassidae, Heteropodidae), Kilikian Tarsoksesta (Ταρσός), nykyisen Turkin alueella. Hän oli Farisealainen, Kirjanoppinut (luku- ja kirjoitustaitoinen) Gootti, joka tekeytyi Roomalaiseksi, eli hän ei ole Rooman Paavi. "Roomalaisena" hän vainosi Juutalaisia. Hän vaihtoi uskonnon Juutalaisuuteen ja vainosi "Juutalaisena" Kristillisiä. Hän on Kristinuskon perustajahahmoja, ja Kristinuskoisena hän vainosi niin Juutalaisia kuin Kristillisiäkin. Muuttamalla identiteettiä ja vainoamalla ihmisiä, hän pääsi manipuloimaan kaikkia alkuperäisiä kirjoituksia, ja lietsomaan vihaa ihmisten välillä.
jos en riettaita puhu, mutta kuitenkin huomaan puhuvani arveluttavasti ja jota mietiskelen jälkikäteen.
Ja vaikka omatuntoni ei minua tuomitse (kovin usein)se kyllä kehottaa miettimään kaikkia kirjoittamaani ja puhettakin.
Oppiin ei saa sekoittaa anteeksiantamusta sillä oppi on Jumalan.