Suomi ajautuu konkurssiin

Loppu tulee 2020

Aivan varma on yksi asia.

Tässä maassa on 5,3 miljoonaa ihmistä ja 1950-80 lukujen väestösuhteella ja työmoraalilla selviytyisimme loistavasti. Mutta emme takuulla niin, että:

- Maassamme on vapaamatkustajia Afrikasta ja Lähi-Idästä kalliine tapakulttuureineen ja tulkkauksineen
- Koululaitos tukehtuu monikulttuurisuusagendan valtaviin kustannuksiin
- Vankiloissa makaa ja lihoaa kohta koko puolen maailman kirjo ¨hädänalaisia pakolaisia¨, joita ei voi muka palauttaa lähtömaahansa ihmisoikeuksien takia
- EU:n direktiivien ja YK:n yleimaailmallisen paskajargonin tinkimätön ja selkärangaton kyyristelijä-mallioppilas nimeltä Suomi. Se maksaa jopa Pietarin paskapumppaamon kymmenien miljoonien laskun mukisematta. (Ja kurittaa samalla ankarilla tekaistuilla sakoilla tavallisia aitosuomalaisia veronmaksajia. Esimerkiksi käynee pakollinen mediamaksu 180-350 € joka korvannee Tv-luvan.)
- Kansa lihoo ja passivoituu paskaviihteen tulvaan TV:sta
- Diabetes, liikuntaelinsairaudet ja alkoholismi tuhoavat valtavan määrän 45-60 vuotiaiden ikäluokasta
- Työnantajien (EK) ahneus rahan nopeaan realisointiin johtaa firmojen alasajoon ja myyntiin halpamaihin
- Suomessa ei voi elää 100 euron liksalla sillan alla ja kerjuulla. Paleltumiskuolema uhkaa ilman ulkopuolista apua. Esim. Romanian mustalaiskerjäläiset eivät ns.pitkässä juoksussa tule Suomessa pärjäämään edes kerjäämällä.
- Kansa on tyhmää ja laiskaa, siksi se äänestää vaaleissa aina Kepua, Kokkareita, Demareita ja Viherpipertäjiä. Mikään ei valtion hallinnossa koskaan muutu.
- Suomi on hyvin korruptoitunut Hyvä-Veli yhteisö. Eihän täällä saa edes kesäduunia ilman suhteita.
- Elätämme myös vajaan 5 % ruotsinkielisen vähemmistömme lakisääteisiä palveluja kouluineen, terveydenhuoltoineen, pakollisine virkanimityksineen, Åland-nimisen itsehallinnon ym.
- Media pakkosyöttää valhepropagandaa kansalle, josta n. 90 % uskoo kaiken kuulemansa/lukemansa todeksi

Valitettavasti

7

287

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun rahoista

      pääsee päättämään Kokoomuksen ministeri. Kokoomus hallituksessa tietää kurjuutta ja tuskaa tavalliselle kansalle.

    • Tulos ja ulos

      Totta joka sana, mutta ei mene päättäjäien eikä kansankaan päänuppiin aina sitä samaa ääestetään ja jos kerran jotain muuta niin se on porvarihallitus joka saa laman aikaiseksi hyvin äkkiä ja turhaa sanoa etteivät tähän lamaan ole syyllisiä. Ahneus kovankin onnen voittaa.

      • rose18

        sais kavuta takas pieneen koloonsa tai paremminkin kadota..


      • Tarkkailija N.N.
        rose18 kirjoitti:

        sais kavuta takas pieneen koloonsa tai paremminkin kadota..

        Suomen korruptoituneisuutta ja nepotismia saisi myös tutkia vähän perusteellisemmin kuin tähänastisissa pintaraapaisuissa on tehty. Juurihan julkaistiin uutisia Italiasta, kuinka siellä ei saa työpaikkaa ilman suosittelijoita, vaikka olisi kuinka pätevä. Samanlaista peliä on ollut iät ajat Suomessakin, mutta siitä ei vain ole liiemmin pidetty melua.

        Kokoomus hallituksessa tietää tuskaa paitsi työttömille, sairaille ja palkansaajille, myös pienyrittäjille, vaikka monetkaan pienyrittäjät eivät ole sitä vielä ymmärtäneet, vaan kuvittelevat Kokoomuksen olevan vielä sellainen kaiken yrittäjyyden puolustaja kuin se oli 1970-luvulla.


    • nyt riitti

      täyttä mikä täynnä .. jos niitä hinailee tyhjäksi hinnalla millä hyväänsä .
      uutta tunkee tuutintäydeltä
      on EU:ssa pidettävä hätäkokous ja tehtävä jotain .

    • Tavis1

      Kyllä on pakko myöntää että asia on näin. Asun Ruotsissa, ja täällä on ollut just sama kuin Suomessa, että heti kun tuli oikeistopolitiikka (Moderaatit) valtaan, niin se mikä meille tavallisille ihmisille kuuluisi yksityistettiin, ja lopulta romutettiin kokonaan. Tosi röyhkeätä touhua, kun alkaa ajattelemaan.
      Esim. eläke, sun muut edut ovat meidän vanhemman väestömme itse työllään maksamia etuuksia, eikä niitä etuja pitäis kenenkään mennä ottamaan pois. Mutta niin on vain käynyt ja sama tulee olemaan Suomessakin.
      Olen seuraillut Suomen politiikkaa sivusta, ja en voi kuin ihmetellä miksi kansa ei reagoi moiseen kusetukseen? Siellähän häärää vieläkin ne samat suomenruotsalaisetkin, mitkä ovat aina hääränneetkin. Rasisteja koko jengi, jos aivan suoraan sanon. Pakkoruotsi on vain yksi esimerkki siitä.
      Äänestäkää ihmeessä vaikka Persuja, niin saatte edes jotakin toivoa tulevaisuudesta! Se maahanmuutto voitaisiin pysäyttää vielä.
      Suomessa esim. Somaleille myönnetyt passit voitaisiin ottaa takaisin, ja tilanne arvioitava uudelleen, jos he eivät ala noudattamaan maan tapoja. Biopassit ehdottomasti käyttöön ,niin loppuu varsinkin Afrikkalaisten vapaa matkustaminen. Hehän reissaavat nyt niinkuin Eu:ssa konsanaan. Somalit ja Nigerialaiset etunenässä.
      Uskoisin ainakin että Persut voivat tehdä asialle jotakin, muista en enää usko, ikävä kyllä..
      Täällä Ruotsissa on sama tilanne kuin siellä. Täällä herätetään melkeimpä kuolleetkin "töihin", siis töihin joita ei edes ole olemassakaan. Eikä kyllä ihme kun katselee tota Reinfeldtiä, sillä on Italialaiset sukujuuret, ja taitaa olla Berlusconin sukua, tavat ja käytös ovat ainakin yhtä röyhkeitä.
      "Maassa maan tavalla, tai maasta pois" periaatteella pysyis varmaan jonkinlainen järjestys sielläkin Suomessa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      59
      822
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      795
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      756
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      92
      704
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      31
      622
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      537
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      71
      516
    8. 42
      509
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    10. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      9
      502
    11. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      420
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      419
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    15. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      23
      408
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      104
      405
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe