Vinkkinä niille jotka ajavat autolla 10-30 cm lumikerros katon päällä kun eivät "jaksa" putsata auton kattoa lumesta. Miettikääpä kun auto lämpenee, pellin ja luki-/jääkerroksen väliin tulee vesipatja. Joudut jarruttamaan nopeasti, lumipatja valahtaa tuulilasille, tuulilasinpyyhkijät eivät jaksa pyyhkiä lumimassaa pois ainakaan kovin nopeasti ---> AJAT SOKKONA!
Tänään liikennevaloissa kanssa-autoilijalle kävi niin. Edelleläajava ei ajanut vanhoilla vihreillä risteykseen vaan jarrutti valoihin. Takanatuleva joutui tekemään hieman normaalia voimakkaamman jarrutuksen --> lumimassa solahtivat katolta tuulilasille. Pyyhkijät eivät jaksaneet viuhtoa --> kuski nousi autosta ja harjan kanssa putsasi lasin. Tämä tapahtui siis keskellä liikennettä!
Tänään liikennevaloissa kanssa-autoilijalle kävi niin. Edelleläajava ei ajanut vanhoilla vihreillä risteykseen vaan jarrutti valoihin. Takanatuleva joutui tekemään hieman normaalia voimakkaamman jarrutuksen --> lumimassa solahtivat katolta tuulilasille. Pyyhkijät eivät jaksaneet viuhtoa --> kuski nousi autosta ja harjan kanssa putsasi lasin. Tämä tapahtui siis keskellä liikennettä!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Enpä ollut ajatellut että noinkin voi käydä. Enemmän niistä katon lumista on kyllä riesaa takana-ajavalle.
se katto putsaantuu itsekseen. Nuohoa ja puunaa itse just niinpaljon kun haluat mutta anna muiden käyttää järkeään
Eli katolta lumia ei tarvi poistaa koskaan? Mites maantiellä, katolla suojalunta joka ei irtoa ilmavirran vaikutuksesta. Hirvi hyppää tielle, jarrutat, ja sitten näet vain valkoista edessäsi? Mitäs nyt teet?
ei sitä kannata erikseen puhdistaa....... poistaa se kannattaa.
auton koko tai puolipeite.Sen rykäsee pois muutamassa sekunissa ja ikkunatkin aina sulat ei raaputtamisia.Eikä sen laittaminenkaan kauaa kestä varsinkin kunnollinen kokopeite menee ilman konttaamisia minuutissa auton päälle.
Olisihan se peite oikein kätevä, jos ei tuota suolaa kylvettäisi teille. Hirvittää ajatellakaan, miltä auto näyttäisi talven jälkeen jos sitä kuraa vielä kokopeitteellä hieroisi kylkiin ja kattoon. Eikä kuraisen peitteen käsittelykään varmaa mitään kovin mukavaa olisi. Kädet ainakin joutuisi pesemään aina sen jälkeen kun olisi peitteeseen koskenut.
Toinen asia on sitten sen peitteen säilytys. Ei oikein viitsi kuraista ja märkää pressua rullata takakonttia sotkemaan ja sisäilmaa kostuttamaan, mutta kun ei kerrostalossa asuvana oikein muutakaan säilytyspaikkaa ole.
Oma ja muiden turvallisuus on niin pienestä kiinni.. Muutama harjanheilahdus vain ja lumet ovat poissa, mutta laiskuus asustaa liian monessa autoilijassa. Useasti näkee autoja jotka lähtevät täysin lumen peitossa, tuulilasi on jotenkuten putsattu jotta eteenpäin näkee juuri ja juuri..
Jos autoaan ei jaksa liikennekelpoiseksi putsata, kannattaisi käyttää bussia tai taksia.
jaksaakohan nämä "laiskurit" pyyhkiä edes persettään vessassa käydessä? Tuntuvat sakot pitäs tommosesta piittaamattomuudesta kirjoittaa.
Oli putsattu tasan puolet tuulilasista. Muuten koko rotisko n.20cm lumenpeitossa. Kirveellä ois töitä.
Kyllä ne lumet ajaessa lähtee katolta pois.
Vappuna sulaa viimeistään kaikki, joten ei hätää.