Mikä on uskonnon harjoittamista?

vapaauskis

Tämä asia pitäisi kunnolla määritellä ja käsitellä nyt kun uskonnonvapaus on annettu kaikille. Ateistit usein vetoavat oikeuteensa olla osallistumatta uskonnonharjoittamiseen sellaisissakin asioissa ja tilanteissa, joita uskovaiset eivät pidä uskonnon harjoittamisena.

Juuri oli toisaalla puhetta ateistien kanssa koulun joulujuhlista, joissa lauletaan "enkeli taivaan." Itse olen uskovainen, mutta en pidä koulun joulujuhlaa uskonnollisena tilaisuutena enkä uskonnon harjoittamisena. Jos ja kun haluan kokea joulun uskonnollisena juhlana, menen toisaalle.
Koulun joulujuhla on minusta nimenomaan kulttuurillisista syistä järjestetty ja kulttuuriperinnön vaalimista.

Siihen osallistuminen voi kuitenkin olla ateistivanhemmille kauhistus, koska he kokevat osallistuvansa vasten tahtoaan uskonnon harjoittamiseen vain olemalla läsnä tilaisuudessa.

Minusta uskonnonharjoittamista on kaikki toiminta mikä lähtee henkilökohtaisesta vakaumuksesta, kuten rukoileminen. Ymmärtäisin paremmin, jos tilaisuus pidettäisiin kirkossa. Jumalanpalvelushan on kieltämättä uskonnon harjoittamista.
Mutta koulun joulujuhla, joka järjestetään tavan vuoksi ja lauletaan perinteisiä joululauluja, ei mielestäni ole uskonnon harjoittamista. Ei ainakaan sen osalta että vain on paikalla katsomassa lapsensa esiintymistä ja vastaanottamassa hyvän joulun toivotuksia.

Myöskään opiskelu sellaisessa koulussa, jonka seinällä on krusifiksi ei nähdäkseni ole uskonnon harjoittamista. Rukoustilaisuudet taas ovat.

Tästä pitäisi ehkä yhteisesti sopia ennenkuin jatketaan uskonnonvapauden soveltamista.

3

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Atte Ateisti

      Entäpä armeijassa, jossa palveluohjesääntö (PalvO) tuntee seuraavat sulkeisohjeet, onko tämä uskonnon harjoittamista, vaiko vain "omaan uskontoon tutustuttamista":


      453. "Katselmukseen kuuluvaan kenttähartauteen sisältyvät useasti:

      -hymni
      -rukoukseen soitto
      -papin puhe ja rukous
      -virsi ja
      -rukouksen päätössoitto

      Paraatin komentaja komentaa rukoukseen soiton jälkeen LAKKI – PÄÄSTÄ, LEPO. Kehotussa-nalla RUKOILKAAMME otetaan rukousasento tai asento ja päätössanalla AAMEN otetaan lepo.
      Paraatin komentaja komentaa rukouksen päätössoiton jälkeen LAKKI – PÄÄHÄN, LEPO."



      496. "Hartauden ohjelmana on yleensä:

      -raamatunlukua tai puhe
      -rukous
      -virsi tai musiikkia

      Hartaudenpitäjä valmennetaan tehtäväänsä. Tilaisuuden alussa hartauden pitäjä siirtyy joukon eteen ja palaa paikalleen hartauden jälkeen."

      497. "Ulkona pidettävässä hartaudessa komennetaan enne hartauden aloittamista LAKKI – PÄÄSTÄ, LEPO ja virren jälkeen LAKKI – PÄÄHÄN, LEPO

      Lakki voidaan pitää sään vaatiessa päässä koko hartauden ajan. Kehotussanalla RUKOIL-KAAMME otetaan rukousasento tai asento ja rukouksen päätössanalla AAMEN tehdään lepo."

    • esakalevin

      Ottamatta itse suoranaisesti kantaa siihen, mikä on oikein, totean, että eduskunnan perustuslakivaliokunnan tulkinnan mukaan yksittäinen virsi ei tee tilaisuudesta vielä uskonnon harjoittamista, joka puolestaan ei perustuslakivaliokunnankaan mukaan kuulu koulun tehtäviin. Näin ollen voidaan katsoa, että kaksi-kolme virttä jo tekisi koulun tilaisuudesta uskonnon harjoittamista... Myös koulun kuoron vetäjän tulee ottaa tämä huomioon valitessaan ohjelmaansa tilaisuuteen, jossa jo muuten esitetään virsi.

      Hartaustilaisuudet koulussa ja koululaisjumalanpalvelukset kirkossa ovat kuitenkin aivan ilmeisesti uskonnon harjoittamista. Sellaiseksi taipuu myös kirkon tai muun uskonnollisen yhteisön edustajan, kuten papin, pitämä aamunavaus, joka päättyy rukoukseen (- olipa siinä nyt suoraan kehotusta "rukoilkaamme" tai ei).

      Jos oman uskonnon opetukseen pitäisi opetussuunnitleman mukaan kuulua jumalanpalveluksen seuraaminen, sellainen on mahdollista antaa "kotitehtäväksi", koska kirjoissa on tarjolla uskonnon harjoittamista joka viikko, joten ei ole perusteltua, että koulun tarvitsisi organisoida erikseen ja toistuvasti kouluajalla tapahtuvia jumalanpalveluksia tai rukoiluhetkiä, kun kerran uskonnon harjoittaminen ei kuulu koulun tehtäviin.

    • Kössönöm

      ei koske alaikäisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      412
      4703
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1855
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      145
      1602
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      75
      1325
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      1176
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      79
      1156
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1084
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      67
      1036
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      66
      1002
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1000
    Aihe