kokemuksia serbingistä kaipaisin.

04-05 houkutteleisi, iso kone ja iso auto ja hinnaltaan sut edullisia. haluaisin tietää onko tyyppivikoja "vaihteiasto, moottori 2.7, ruostevikoja ym" . millainen kulutus on 2.7l . ajettavuus jne. kiitoksia etukäteen kommenteista. niin sit viel 2.0l vai 2,7l
7441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Vikoja riittää... ei tähän jaksa kaikkia pistää. kesäauto.

Äänestä

Osta korealainen Chervolet tai reilusti Hyundai, jos haluat edullisesti ison ja isokoneisen auton. Isot mallit ovat hyvin jenkkihenkisiä, kun lähinnä jenkkimarrkinoita ajatellen ne on suunniteltu.

Ehkeivät ole niin näyttäviä kuin Sebring, mutta kaikki muu onkin sitten paljon ongelmattomampaa.
Sebringin kanssa on syytä hyväksyä se, että toisinaan tulee ylimääräisiä korjaamokäyntejä ja rahaa palaa...

Äänestä
  • Taas tänne alkaa vastaileen ihmiset, jotka ei ole edes omistaneet sebringiä ja tuskinpa muutakaan amerikkalaista kulkuvälinettä. Mikä ihme siinä on ettei voi pysyä hiljaa jos ei mitään tiedä. Nyt on 190 tkm takana sebringillä ja ainut "ylimääräinen" korjaamo käynti oli viime kesänä, kun ilmastoinnin kompura lopetti toimintansa. Se oli kyllä kallis remontti, mutta ei sen kalliimpi kuin euro tai kaukoidän autoihinkaan. Eikä mikään ihmekkään että menee kompura lähes 9-vuotiaasta autosta.

    Äänestä

yli 6 vuotias, 170tkm takana eikä ole vikojen kanssa tarttenut temppuilla, kulutusosiakaan ei pahemmin ole vaihdettu. Parempi laatuisempi mielestäni kuin saksalaiset tai itäautot mitä minulla on ollut, ei löydy ruostetta eikä muutakaan ongelmaa.

Perusosiltaan on jämäkkää tekoa, niin auto,-vaihteisto kuin moottori ja ulkonäöltään tyylikäs. En ymmärrä tuota jatkuvaa valitusta näiden laadusta yms ongelmista, luultavasti ei ole ko. henkilöillä edes kokemusta tästä autosta tai sitten huoltoja ja ylläpitoa on laiminlyöty. Ehkä viimeistely on vähän karkeaa mutta sillä nyt ei ole mitään väliä ellei ala hipeltämään, kaikki oleellinen toimii hyvin.

Käytettynä ostaessa tietysti kohtuullinen riskiostos koska pitää olla tarkka että kaikki on pidetty kunnossa. Täydellinen huoltokirja on tärkein, ilman sitä on turha edes miettiä. Vaihteistoöljyt pitää olla Moparin ATF4:sta tai muuta samalla lisenssillä tehtyä, jos on käytetty muuta tulee 99% varmuudella ongelmia. Ripustukset kannattaa myös tutkia painavasta autosta. Varsinaisia tyyppivikoja ei kuitenkaan ole.

Hinnathan noissa on alhaalla siksi että ihmiset haluaa pieniä autoja pienillä koneilla, ja merkin harvinaisuus nostaa myös varaosien hintaa huomattavasti. Uutena auton hinta on kuitenkin ollut 40-50 tuhannen välillä. Jos kuitenkin itse osaa laittaa niin pääsee paljon halvemmalla. 2.0 kone riittää omastamielestäni hyvin, molemmat koneet on ärhäköitä: luonnollisesti 2.7 on enemmän vääntöä ja pari litraa suurempi kulutus(noin 9-10 litraa sadalla), ihan makuasioita joten kannattaa koeajaa molemmat. Myös jälleenmyyntiarvo, jos sellaiselle mitään painoarvoa antaa on pienemmän moottorin kannalla tulevaisuudessa. Ajo-ominaisuudet on hyvät.

Äänestä

Ensinnäkin tällä palstalla vastaa valitettavasti kaiken maailman provoilijat ja pellet. Toiseksi näitä "kokemuksia Sebringistä" kysymyksiä on aiemminkin kysytty monet kerrat, palstaa selaamalla löytää vastauksia.

Lyhyesti kahdeksan vuoden Sebring kokemuksella: Auto on todella kestävä ja vähävikainen eikä yhtään sen kalliimpi ylläpitää kuin muut vastaavat isot autot. 2.0 vai 2.7 on makuasia. Molemmat on kovia koneita, tiedän kumpaakin ajaneena ja omistaneena.

Tätähän ei suomen juntit sulata ja varmaan tähänkin tulee taas "amerikan mosse" ym. kommentteja. Ihan yks hailee.

Äänestä

Minulla on 2006 2,7L ajettu nyt 90,000km mitään vikoja ei ole ollut ainoastaan kuluvia osia kuten jarrupalat sekä tietysti mitä huollossa menee , kulutus on ympäri vuoden 8-9 L automaattivaihteella , tietysti polttoainetta saa menemään jos isoa konetta revittelee , 30¤ pakkasessa lämpöa riittää .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


autokuume kirjoitti:

04-05 houkutteleisi, iso kone ja iso auto ja hinnaltaan sut edullisia. haluaisin tietää onko tyyppivikoja "vaihteiasto, moottori 2.7, ruostevikoja ym" . millainen kulutus on 2.7l . ajettavuus jne. kiitoksia etukäteen kommenteista. niin sit viel 2.0l vai 2,7l

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu