Kauan säilyy kuohujuoma?

Help!

Ostin La Rose Celebration -juoman ( http://www.alko.fi/tuotteet/fi/008733 ) 1½ vuotta sitten. Olen säilyttänyt sitä kaapin päällä huoneessani, ei suuria lämpövaihteluja ja lämpötila sellainen normaali huonelämpö.

Nyt tahtoisin sen juoda uutena vuotena, mutta Alkonkin sivuilla lukee, että halpoja kuohuviinejä ei yleensä voi säilyttää vuotta pitempään.

Onko viini enää juotavaa, voinko päätellä sen hyvyyden haistamalla/maistamalla vai ostanko varmuuden vuoksi uuden juoman jo huomenna?

Auttakaa epätoivoista juhlijaa!

3

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cin cin

      Osta ensin varuiksi yksi uusi pullo alkosta. Jäähdytä sitten molemmat hyvin, äläkä vatkaa pulloja, juoma tulee silmille tosi helposti. Maistamalla tai haistamalla voi päätellä juoman juomakelpoisuudesta, pilalle menneitäkin juomia on tullut vastaan (korkkivikaa, hanapakkaus falskannut ja juoma laimistunut).
      Yleisohje on että viinipullot säilytetään vaaka-asennossa, jotta korkki pysyy kosteana mutta ennen tarjoilua (ikääntyneemmät viinit) nostetaan pystyasentoon, jotta mahdollinen sakka valuu pohjalle ja jää sinne kun juomaa kaadetaan.

      • Help!

        Kuten arvelinkin...

        Kuohujuomiin ei-niin-tottuneena, miltä maistuu tai haisee jos se on vanhentunutta? Perus-Spumantea olen juonut, mutta en ikinä tämän tyyppistä niin makeaa juomaa.


      • .....
        Help! kirjoitti:

        Kuten arvelinkin...

        Kuohujuomiin ei-niin-tottuneena, miltä maistuu tai haisee jos se on vanhentunutta? Perus-Spumantea olen juonut, mutta en ikinä tämän tyyppistä niin makeaa juomaa.

        Kuohujuomat eivät meillä ole koskaan jääneet noin pitkäksi aikaa juomatta, tosin millenium-vuodenvaihteena yksi pullo unohtui hankeen, maistettiin sitten vuoden päästä, ei ollut varsinaisesti pilalla mutta kyllä raju kylmäkäsittely oli tehnyt tehtävänsä, ja kun juoman lämpötila on lähellä nollaa, ei se maistu enää juuri miltään.

        Jos juoma on kunnolla pilalla tulee haju jo pullonsuusta nokkaan, ei tarvi edes maistaa. Muuten varovasti maistaen voi todeta juoman tilan, ei se myrkyksi muutu vaikka menisikin pilalle. Meillä korkkivikaiset viinit ovat maistuneet ihmeen kitkeriltä, ja hajukin on ollut kauhean pistävä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe