HELP!!! MIKÄ ON SAUNALAHTI PREPAID.. PALVELUSALDO?!?!

HUKASSA_OLEVA.

eli siis.. mikä ihme on tuo saunalahden prepaid liittymässä oleva palvelusaldo? (puhelut/tiedonsiirto elisa mobiiliverkossa) on 20,1e ?!

aarrggh.. en tajua, että miten sitä siis voi käyttää? tarkoittaako tuo sitä että voin puhua tuon 20.1 euroa sitten niinkun saunalahden ja elisan liittymiin vai miten ihmeessä? :s

8

5163

Äänestä

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eerikkis

      Tarkoittaa juurikin sitä. K.O. saldon voi käyttää vain tiedonsiirtoon ja puheluihin Elisan verkon sisällä (myös saunalahti)

    • hiustenhalkoja

      tiesithän sinä sen. mutta tiesitkö, että lähettämällä tekstiviestin PUHE (siis isoilla kirjaimilla) numeroon 15020 ,saat soitella ko. liittymiin kuukauden ajan niin paljon kuin haluat. viestin lähettäminen maksaa 6.90€.

      • Anonyymi

        Puhe. 15020


    • Prepaid asiakas

      Onko mahdollista siirtää palvelusaldoa, liitymäsaldoksi? eli voiko sitä käyttää puheluna? Joka kerta kun lataa, minulla on ohta 100 euroa palvelusaldoa mutta en kyllä käytä nettiä eikä tiedosiirtoa. Mitä siinä on järkeä?

      • mä metafoirun

        mitä sanoo itse saunalahti?ei löydy asiasta infoa sivultaan,saunalahti.fi.
        houkutellaan 50%ekstraa lataukseen ensin tekstarilla.sitten saa ladattua tuollaisen kakstahoisen paluuviestin,täytyy kai asiakaspalveluun rimpauttaa,mitä kuluttajasuojalaki moiseen hämäykseen suhtautuisi?


      • Tonni hukassa
        mä metafoirun kirjoitti:

        mitä sanoo itse saunalahti?ei löydy asiasta infoa sivultaan,saunalahti.fi.
        houkutellaan 50%ekstraa lataukseen ensin tekstarilla.sitten saa ladattua tuollaisen kakstahoisen paluuviestin,täytyy kai asiakaspalveluun rimpauttaa,mitä kuluttajasuojalaki moiseen hämäykseen suhtautuisi?

        Hyvällä ystävälläni on tuota mitälie palvelusaldoa kertynyt vuosien saatossa jo hieman yli 1000€. Ja nyt hän tuskastelee juuri sitä että, miksei hän voi sitä käyttää esim. puheluihin ja viesteihin kun ei nettiä käytä. Sille on ainakin vastailtu asiakaspalvelusta ihan ympäripyöreitä vastauksia ja perusteita. Mutta näyttäis siltä et jää toi n. 6000 mummonmarkkaa Saunalahden omaan taskuu! Kuluttajasuojalaki..tuskin sekään voi auttaa.Jos tuosta jonkun jutun saisi kyhättyä,niin eiköhän siinä kuitenkin käräjillä kakkoseksi jäisi. Ihminen v.s tuollainen jättipulju huippujuristeineen jne. Tosin olisihan se aika jännä homma, kun joku aloitteleva juristi löytäs tosta hommasta sen virheen ja pystys näyttää sen totee, niin et voittais sen keissin. Olis aika kova ponnahduslauta! :D Tollanen ison firman kaataminen rankattais varmaan aika korkealle ! ;)


    • Saunalahden Prepaideissa kertyvää palvelusaldoa käytetään joko oman verkon puheluihin kotimaassa (eli Elisa, Kolumbus ja Saunalahti -liittymiin) tai päiväkohtaiseen datalaskutukseen.
      Oman verkon puhelut veloitetaan automaattisesti Palvelusaldosta silloin kun sitä on. Palvelusaldoa ei ole mahdollista "muuttaa" tavalliseksi saldoksi, eikä sitä voi käyttää tiedonsiirto-, viesti- tai puhepakettien ostamiseen.

      - Mikko / Saunalahden Palstatiimi
      http://palsta.saunalahti.fi

    • Anonyymi

      SILLOIN KUN IT EI HALUA EI KORJATA OMIA JÄLKIÄÄN, EI ANNETA KESKULE LUPAA ENÄÄ, JONKA OVAT ITSE AVOIN KORVAN TAKIA LUONEET, VIHAN JA VÄKIVALLAN PIHAALUEET

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      121
      2553
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1862
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      76
      1050
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1001
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      915
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      884
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      878
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      801
    Aihe