Nordean tallettajat suojaavat talleuksiaan nostamalla tilinsä tyhjiksi Mermaid-skandaalin johdosta. Saas nähdä kuinka kauna pankin "rahkeet kestää ennen kuin Suomen valtio ja Ruotsin kuningaskunta joutuu ottamaan pankin haltuunsa.
Vastaukset 8
- OKHX
... tuo Mermaid-juttu asiaan kovin paljon vaikuttaa.
Itse olen siirrellyt rahani pois Nordeasta, koska siellä maksettavat korot ovat aivan surkeita. Tällä hetkellä etutilin korko on 0,55%. Esimerkiksi S-pankissa saa täysin vapaalla säästötilillä 1,5%. Se tosin laskee 11.1.2010 arvoon 1,25%. Eli silloin vaihdan rahani esimerkiksi FIM:iin (1,40%).
Surkeitahan nuo korot ovat, mutta kannattaa tietysti valita se vähiten surkea. Siksi rahat pakenevat Nordeasta.- S; se alkaa aina
OKHX,,,,,,,,,,,mikset ottanut tiliä tai vaihtanut säästötiliäsi Sammossa 2 % tiliin, on päiväkorolla ja vapaa nostella.
on sitä kahta lähes ensivuoden loppuun.
Tosin ei nyt paljon kannata pankissa pitää, kun pörssissä saa viikossa enemmän kuin pankissa vuodessa, eikä se pörssi parissa viikossa romahda.
Muista tuossa Fim;in tilissä on kova nostosakko, ilmaisten nostojen jälkeen 1 %, eli vuoden korko verottomana. - OKHX
S; se alkaa aina kirjoitti:
OKHX,,,,,,,,,,,mikset ottanut tiliä tai vaihtanut säästötiliäsi Sammossa 2 % tiliin, on päiväkorolla ja vapaa nostella.
on sitä kahta lähes ensivuoden loppuun.
Tosin ei nyt paljon kannata pankissa pitää, kun pörssissä saa viikossa enemmän kuin pankissa vuodessa, eikä se pörssi parissa viikossa romahda.
Muista tuossa Fim;in tilissä on kova nostosakko, ilmaisten nostojen jälkeen 1 %, eli vuoden korko verottomana.... tuosta Sammon 2% tilistä. MIllä nimikkeellä se löytyy Sammon sivuilta?
Jos sellainen on todella olemassa, niin toki siirrän rahani sinne. Et kai vaan puhu jostain menneen ajan tilinavauksesta. Oletko sitä mieltä,että jos ensi viikolla marssin Sampoon, niin voin avata tuollaisen tilin.
Eivät sitä ainakaan kovin aktiivisesti mainosta.
Pörssi voi pudota parissa päivässä, ei siihen paria viikoa edes tarvita.
FIM:in nostorajoitukset eivät haittaa yhtään, jos tiliä ei käytä käyttötilinä. - Ei taida olla enää
OKHX kirjoitti:
... tuosta Sammon 2% tilistä. MIllä nimikkeellä se löytyy Sammon sivuilta?
Jos sellainen on todella olemassa, niin toki siirrän rahani sinne. Et kai vaan puhu jostain menneen ajan tilinavauksesta. Oletko sitä mieltä,että jos ensi viikolla marssin Sampoon, niin voin avata tuollaisen tilin.
Eivät sitä ainakaan kovin aktiivisesti mainosta.
Pörssi voi pudota parissa päivässä, ei siihen paria viikoa edes tarvita.
FIM:in nostorajoitukset eivät haittaa yhtään, jos tiliä ei käytä käyttötilinä.Se puhuu jollain "tarjouspäivillä" avatusta korosta. Tarjous oli voimassa yhden päivän? Nyt jos haluat avata saman Sampopankin tilin niin korko on ruhtinaalliset 0,2% p.a. .. onhan sekin inflaation verran mutta ei inflaatio 1 prosenttiyksikkö
- Volkspolizei
Niinpä niin. Montako vastaavanlaista kommenttia ajattelit tänne kirjoittaa? Taas joku viimeiset roponsa ahneuksissaan sijoittanut avautuu kun kaikki ei käykkään kuin elokuvissa.
- 18.01
Mut on silti Nordeallakin varaa johtajille maksaa ...olixseny jotain 147 milj poonuksia !!
On nää meidän päättäjät TODELLA nössöjä.. ottasivat ees pikkasen oppia jämäkkyydestä. Obama jyrähti pankeille, et maksakaapas avustukset takas, kun kerran on johtajillekin varaa miljardeja poonuksia maksella..
Eihän täällä kyllä nyt tarvinnu tukiaisiin (ainakaan julkisesti ??) turvautua..kyrpii vaan vieläkin se -90 luvun alun menettely.. Ei kai "konahtaminen" vieläkään myöhästä olis...
En minäkään pidä käyttelytilillä, kun minimimäärän laskuja varten.. Sijoitettuna sinnesun tänne loput.. - salkku hukassa?
Nordean kurssi on ihan kondiksessa ja tulostakin se tekee, mitä höpötät? Jos hömelöt mummut ottaa pennosensa pois, niin eipä se pankkia paljon heiluttele. Sampopankistakin lähti väkee ku pipoo Dansken tultua ruoriin ja liiketoiminta ei oo kärsiny, imago kyllä ohimenevästi.
- ärsyyntynyt
Tutkippa tarkemmin asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361790- 75613
- 49600
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38599- 65575
- 30566
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522