PYYNTÖ - Espoon sarjamurha

jason_dax

Hei,

minulla olisi pieni pyyntö tämän palstan läsnäolijoille:

Kaikki ovat varmasti kuulleet joukkoviestimien kautta, että Espoossa on tänään tapahtunut jotain järkyttävää. Ihmisiä on kuollut ja tämä ei vaikuta pelkästään uhreihin, mutta myös heidän läheisiinsä sekä koko alueen väestön turvallisuuden tunteeseen. Kuolleita emme saa takaisin. Traumat ja haavat ovat jo syntyneet.

Minä haluaisin vedota teidän kaikkien inhimillisyyteenne ja pyytäisin ettei kukaan tule käyttämään tätä hirveätä tapahtumaa ja siitä aiheutunutta kärsimystä lyömäaseena toista ihmistä tai ihmisryhmää kohtaan.

52

1449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

    • Syiden ja siinä ohessa syyllisten motiivien setviminen voi toimia tämän kauheuden jäsentämisenä ja näin helpottajana. Mutta helpostihan se tietenkin menee sitten "me" ja "he" -luokitteluun.

      Kannatan ehdotustasi. Mutta voisiko sitä yleistää esim. kymmenien vuosien takaisiin inhottaviin rikoksiin, joita jotkut lestadiolaiset ovat tehneet?

      • Ei tässä tämänpäivän tapauksessa voi sanoa vielä mitään miehen motiiveista, ainoastaan hän itse sen tietää ja luultavasti hän on itsensä jo surmannut, eli emme saa ehkä koskaan tietää miksi. Ja sittenkään kun miehen taustat ja uskonnollisuus tiedetään niin emme me voi yleistää, oli sitten muslimi, kristitty, ateisti tai joku muu, mutta samaan hengenvetoon täytyy sanoa, että jos hän on muslimi niin eipä olisi yllätys...


    • ...

      "Minä haluaisin vedota teidän kaikkien inhimillisyyteenne ja pyytäisin ettei kukaan tule käyttämään tätä hirveätä tapahtumaa ja siitä aiheutunutta kärsimystä lyömäaseena toista ihmistä tai ihmisryhmää kohtaan."

      Ettei ateisteja saa syyllistää, sitäkö yrität sanoa? Harnittaako, jos tekijä ei olekaan kristitty?

      • +++++++++

        mitä aloituksella tarkoitetaan.

        "Minä haluaisin vedota teidän kaikkien inhimillisyyteenne ja pyytäisin ettei kukaan tule käyttämään tätä hirveätä tapahtumaa ja siitä aiheutunutta kärsimystä lyömäaseena toista ihmistä tai ihmisryhmää kohtaan."

        Kristityt ovat myös toisia ihmisiä ja ihmisryhmä. Ihan kuten ateistit, muslimit ja kaikki muut.


      • huomaaa

        ääliö, juuri tuosta piti pidättäytyä.


      • Miksi helvetissä olet niin ilkeä?


      • "Tarkoitatko Ettei ateisteja saa syyllistää, sitäkö yrität sanoa?"

        En yritä sanoa, olet ymmärtänyt viestini täysin väärin.

        "Harnittaako, jos tekijä ei olekaan kristitty? "

        Mielestäni murhaajan kristillisyys tai sen olemattomuus on yhdentekevä asia. Minua vain harmittaa, että ihmishenkiä on menetetty.


      • Kerro totuus
        missxcessive kirjoitti:

        Miksi helvetissä olet niin ilkeä?

        huora?


      • Kerro totuus kirjoitti:

        huora?

        auts! nyt loukkasit nyyh nyyh


      • vai niin.
        jason_dax kirjoitti:

        "Tarkoitatko Ettei ateisteja saa syyllistää, sitäkö yrität sanoa?"

        En yritä sanoa, olet ymmärtänyt viestini täysin väärin.

        "Harnittaako, jos tekijä ei olekaan kristitty? "

        Mielestäni murhaajan kristillisyys tai sen olemattomuus on yhdentekevä asia. Minua vain harmittaa, että ihmishenkiä on menetetty.

        "Mielestäni murhaajan kristillisyys tai sen olemattomuus on yhdentekevä asia. Minua vain harmittaa, että ihmishenkiä on menetetty."

        Jos tekijä olisi ollut varmuudella kristitty olisi viestiesi sisältö aivan toisenlainen.


      • onko kameli tyhmä?
        huomaaa kirjoitti:

        ääliö, juuri tuosta piti pidättäytyä.

        sellainen jolla on iso patti keskellä päätä?


    • Jeesushuora

      Syyllinenhän on vanha tuomittu venkula. Tällä ei siis ole mitään tekemistä etnisen perustan,
      uskonnon tai muunkaan vastaavan kanssa.

      Syynä lienee yleinen rikostausta (vanha rosvo) ja mahdollisesti huumeet.

      Sen sijaan lestadiolaisen pedofiilin tekemät rikokset liittyvät uskontoon kuten myös
      yleisemmin Katolisen eli Pedofilia Kirkon toimet tai Pedofilia Profeetan eli Muhammedin opit.

    • Mies27/

      Eroan kirkosta, tapahtumien johdosta. Minulle riitti. Sentakia tulinkin tänne ilmoittamaan asiani.

      Kerron myös asiani niille PakkoJeesuksille, jotka tulevat ovelleni työntämään elintänsä postiluukusta sisälle.

    • Minä vaan

      järkevistä ateiskommenteista tällä palstalla.

      • Kössönöm

        Leimaat tuolla lauseellasi ateistit.

        "Yksi erittäin harvoista järkevistä ateiskommenteista tällä palstalla."


      • Minä vaan
        Kössönöm kirjoitti:

        Leimaat tuolla lauseellasi ateistit.

        "Yksi erittäin harvoista järkevistä ateiskommenteista tällä palstalla."

        leimaan.

        Oliko sulla muuta?


      • Näkymätön mies

        Kristityt joopa joo :(


    • xkfutg

      "Minä haluaisin vedota teidän kaikkien inhimillisyyteenne ja pyytäisin ettei kukaan tule käyttämään tätä hirveätä tapahtumaa ja siitä aiheutunutta kärsimystä lyömäaseena toista ihmistä tai ihmisryhmää kohtaan."

      Juuri tästä tapahtumastako, vai ihan yleisesti ottaen ihan mistä tahansa surmatyöstä pitäisi olla hiljaa? Entä sinä itse, kun uskovaisia välillä kovinkin vihaisesti kritisoit milloin mistäkin teosta?

      Entä kun homoja vainotaan ja useimmiten ne vainoajat ovat uskovaisia. Oletko sinä silloin hiljaa? Ei, vaan huudat kovaan ääneen kiukkuasi eri uskovaisryhmiä kohtaan. Ja erittäin yleistäen, huom!

      • en mätkäissyt

        oletkos valehtelematta siinä.


      • Missä totuus?
        en mätkäissyt kirjoitti:

        oletkos valehtelematta siinä.

        homofobia tartunta ihan automaattisesti.


    • Meingott

      Tuon allekirjoittaa kuka tahansa järkevä ihminen.

      Syyllinen tässä ei ole kukaan muu kuin ampuja eikä ketään muuta voi syyttää.

      • kzsirhg

        "Syyllinen tässä ei ole kukaan muu kuin ampuja eikä ketään muuta voi syyttää."

        Miten oli koulusurmien jälkeen? Räsänen syytti ateismia, oikeudessa on syytettynä poliisi, joka myönsi aseluvan. Miksi nyt ei voisi syytettynä olla maahanmuuttoviranomaiset? Miksi tuota miestä ei karkotettu?


    • parempi maailma

      No, toivotaan että tämä nyt edes vähän muuttaa suomalaisten asenteita maahanmuuttokriittisemmiksi

    • Potuttaja

      Minulla ei ole mitään muita kansallisuuksia vastaan. Olen joutunut työskentelemään mm Irakissa, Somaliassa, Ruotsissa ja Venäjällä ja täytyy tunnustaa että en ole missään näistä kohdemaista vaatinut mitään erityistä kunnioitusta uskontoani tai muita arvojani kohtaan. En voi hyväksyä sellaista keneltäkään Suomeen tulevalta maahanmuuttajalta.

    • ateistiRunkku

      keskustelua ja kiemurtelee ateistien vastuusta tässä joukkomurhassa.

    • ?

      aloitusta vastauksineen voi ilmoittaa asiattomaksi?

      • asiaton.


    • Olly

      Mitä väliä sinulle, kun elät ikuisesti :DDDDDDD

      Harmi, ettei näppäimistöstä löydy "keskisormi"-merkkiä.

      • tällee mIm


      • Tällainenkin...
        missxcessive kirjoitti:

        tällee mIm

        ||
        /\I I/\/\
        \ /
        \ I
        I I


      • ei toimi
        Tällainenkin... kirjoitti:

        ||
        /\I I/\/\
        \ /
        \ I
        I I

         


      • Eiku näin
        ei toimi kirjoitti:

         

          ||
        /\I I/\/\
        \      /
        \     I
        I    I


    • tapa ja kulttuuri

      http://alturl.com/35qe

      Herran tahto:

      2. Moos. 32:27 "Näin sanoo Herra, Israelin Jumala: Jokainen sitokoon miekkansa vyölleen. Käykää sitten edestakaisinleirin halki portista porttiin ja tappakaa jokainen, olkoon vaikka oma veli, ystävä tai sukulainen."

      Hes. 9:5-7 "Ja niille toisille hän (Jumala) sanoi minun kuulteni: Kiertäkää kaupungin läpi hänen jäljessään jasurmatkaa. Älkää säälikö, älkää armahtako, tappakaa tyyten vanhukset, nuorukaiset, neitsyet, lapset ja vaimot."

      4. Moos. 25:4 "Ja Herra sanoi Moosekselle: Ota kansan kaikki päämiehet ja lävistä heidät paaluihin Herralle, vastenaurinkoa, että Herran vihan hehku kääntyisi pois Israelista."

      • z.fjdvg

        herjaa jotain virheraporttia?


      • Aukaisija.
        z.fjdvg kirjoitti:

        herjaa jotain virheraporttia?

        Ainakin minä sain auki. Ei uskois samaksi kaveriksi. Puhui ihan fiksusti.


      • z.fjdvg
        Aukaisija. kirjoitti:

        Ainakin minä sain auki. Ei uskois samaksi kaveriksi. Puhui ihan fiksusti.

        Firefoxilla aukesi, explorilla ei. Mikä siinäkin mahtaa olla?

        Joo ihan fiksustihan tuo tuossa puhui. Harmi vaan, että tappoi ihmisiä. Miksi tuota tyyppiä ei karkotettu ensimmäisten rikosten jälkeen? Kysyn vaan.


    • Tuonpuoleinen(ei kir

      Hei,



      pyyntö on oma maailmansa:


      Kaikki ovat syntyneet suomennettuna maan tomusta ja materiasta ilman omaa tahtoa, jos uskoo niin...

      Ihmisiä kuolee ja syntyy jokaisessa maassa joka päivä. 6 mrd nyt ylikin, ihme planeetta kun kestää kaiken.

      Tulivuoret on ja syntyivät miljoonia vuosia sitten syntyäkseen uudelleen - tavallaan.


      Anteeksi että kirjoitan nyt juuri seuraavana vuonna aiemman vuoden tapahtumista, otan osaa suruun.
      En oikeasti armahda ketään nimimerkin kautta, vaan ymmärrän maailman eläväisiä, tomumajoissaan.
      Ja muistahan itse, että olevaisuus ennen 13,7 mrd vuotta sitten on mysteeri kaikille, jatketaan siis.

    • huoh zz zz

      Teotwawki esimerkiksi tekee näin. En käsitä miten järkevä ihminen pystyy ivallisesti kirjoittamaan kirkosta ja uskovista ihmisistä surun keskellä.

    • pil*unviilaaja

      Kyseessä ei ollut sarjamurha, vaan joukkomurha.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      2673
    2. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      237
      1794
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      328
      1520
    4. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      62
      1067
    5. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      64
      989
    6. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      10
      955
    7. Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?

      Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.
      Ikävä
      57
      911
    8. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      39
      864
    9. J miehelle viesti menneisyydestä

      On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e
      Ikävä
      37
      816
    10. Paikat tapeltu

      Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh
      Ähtäri
      38
      730
    Aihe