Ruokakulttuurit

Hymenhee

Kun puhutaan eri maiden ruokakulttuureista, tulee usein mieleen itämainen (kiina, japani, intia), amerikkalainen (usa, meksiko), eurooppalainen (italia, ranska, kreikka) persialainen (arabimaat) ruokakulttuuri.

Mutta heti kun ajatellaan "mustaa" afrikkaa, ei tule yhtään ainoata ruokakulttuuria mieleen. Tuskin siellä sellaista onkaan. Afrikan ihmiset kun tuntuvat elävän luonnonrikkauksien keskellä paratiisimaisessa ympäristössä, mutta syövät YK:n avustusruokia puulaatikoista. Nämä avustusruoat olisi monesti luonnosta saatavilla afrikasta (banaanit, vilja, liha, riisi ym), mutta laiskat afrikkalaiset eivät jaksa antimia ottaa itse, vaan ne on oltava kuin tarjottimella. Afrikkalaisten ruoka, tai ainakin osa siitä, saattaa olla alkuperältään jopa itse afrikan maaperältä, toimeksipanijana on kuitenkin ollut valkoinen mies. Miettikääpä vaikka sitä.

7

1549

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pasifisti

      Mitä itse tiedän niin viljakasveista hirssi ja durra, mitä viljellään savanneilla. Aina ei ole savanneilla sadetta ja silloin nähdään nälkää ja muilta mailta (osin kolonialismin perintöä) mallia otettu korruptio pahentaa tilannetta entisestään.

      Myös kolonialismin perintöä olevat sisällissodat pahentavat tilannetta. Keskenään vihamieliset heimot laitettiin samaan valtioon, kun valkoinen mies ahneuksissaan piirti rajat luonnonvarojen esiintymisen mukaan. Afrikkaaan ei ole muodostunut kansallisvaltioita kuten Euroopassa.

      Muita lähinnä trooppisia viljelytuotteita ovat juurikkaat bataatti ja maniokki. Myös sielläkin viljellään hirssiä, durraa ja riisiä. Tropiikissa sataa, mikä on mahdollistanut riisin viljelyn. Muita alkuperäisiä viljelykasveja ovat tupakka ja kaakao. Maissi on tietääkseni Amerikkasta alunperin tuotua, mutta sitäkin viljellään. Myös perinteistä karjataloutta ja metsästystä harjoitetaan.

      Valkoisen miehen viljelyksillä viitat varmaankin Zimbabween. Tilanne on diktaattorin takia ja etenkin Mugaben ajaman maatalousuudistuksen jäljiltä onneton. Täytyy myös huomattaa, että tiedotusvälineden uutisointi Afrikasta on varsin yksisilmäistä, eli kerrotaan huonoja uutisia. Lieneekö jotain tekemistä juornualistisen periaatten kanssa jonka mukaan huono uutinen on paras uutinen.

      Paras keino ehkäistä nälkäongelmaa on poistaa vientituet länsimaiden tuottamilta viljavuorilta, mikä ei mene täällä kaupaksi. Ylijäämä vilja taas dumpataan kehitysmaiden markkinoille. Viljely ei kannata, kun länsimaisia tuotteita on saatavilla paikallista halvemmalla. Maa pysyy alikehittyneenä koska omille tuotteille ei yksinkertaisesti voi syntyä markkinoita.


      PS. Näin ohimenne tästä syystä afgaanit viljelevät unikkoa, josta saadaan ooppiumia ja siitä taas heroiinia. Unikosta saadaan parempi hinta.

    • Sype

      Afrikassa syövät raiskattuja ja suolattuja pygmejä. Pygmit ovat kääpiökansa.

      • Sini

        Vai mikä juttu tuo on, perustele vähän.


      • Pasifisti
        Sini kirjoitti:

        Vai mikä juttu tuo on, perustele vähän.

        Viittaa varmaankin sisällissodan repimän maan ihmisoikeusloukkauksiin, missä ihmisä on pakotettu aseella uhaten kannibalismiin. YK yrittää parhaan kykynsä mukaan rauhoittaa tilannetta rauhanturvaajilla.

        Kum maanvilelys ei tuo elantoa on houkuttelevaa tarttua pyssyyn, joko tilanteeseen kyllästyneenä kaatamaan hallitusta tai palkkasoturiksi paremman elemän toivossa. Tässä tilanteessa maa jää varmasti viljelemättä, kun naiset ja lapset lähtevät pakoon ja miehet sotivat.


    • ROSSO

      Hei
      olen jonkinverran joutunut perehtymään työni vuoksi myös afrikkalaiseen ruokakulttuuriin, joten tässä sinulle muutama ruokaohje. EI MUUTA KUIN KOKEILEMAAN!!



      AFRIKKALAINEN LIHAPATA (Nuama Ndizi)


      300 g      naudan suikalepaistia
      1-2 ruokabanaania
      1      iso sipuli
      3      tomaattia
      1 tlk      ruskeita papuja
      ½ tl      suolaa
            

       silppua sipulit
       laita lihat öljyiselle pannulle ruskistumaan
       lisää sipulit.
       lisää pilkotut tomaatit myös pannulle
       pilko ruokabanaanit myös sopiviksi paloiksi ja lisää pannulle.
       kaada paputölkki pannuun. Ripottele suolaa ja sekoittele.
       Anna hautua kannen alla.




      Mcele
       Kookosmaidossa kypsytettyä pitkäjyväistä riisiä

      1,5 dl      basmat/jasmin riisiä
      ½ tlk      kookosmaitoa

      - keitetään kuin riisit ikään

      Nazi - pinaattimuhennos
      Kookosmaidossa keitettyä pinaattia

      1 pkt      pakaste pinaattia (isolehtistä)
      ½ tlk      kookosmaitoa
            ripaus suolaa

       kaada kookosmaitotölkki kattilaan.
       lisää pakastettu pinaatti joukkoon
       ripaus suolaa
       keittele hiljakseen ja valvo kattilan vieressä välillä hiljalleen sekoitellen

    • Okinawavälimeri
    • 13

      Olen syönyt etiopialaisessa ravintolassa, ja ruoka oli todella hyvää. Tämä tapahtui ulkomailla, mutta vastaava ravintola löytyy käsittääkseni myös Helsingin Itäkeskuksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa

      En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod
      Ikävä
      20
      3233
    2. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      16
      2162
    3. Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita

      Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy
      Maailman menoa
      362
      1884
    4. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      237
      1864
    5. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      31
      1497
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      30
      1400
    7. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      24
      1321
    8. Kulujen jako parisuhteessa

      Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai
      Parisuhde
      67
      1172
    9. Miten tämä meidän tarina

      Sitten päättyy?
      Ikävä
      64
      1039
    10. En todellakaan halua että

      Tämä päättyy näin
      Ikävä
      54
      1007
    Aihe