Vuokra-asunnot rikollisille

Tämäkin Ibrahim Shkopolli asui Espoon kaupungin vuokra-asunnossa Suvenlantie 8:ssa. Tavallinen kunnollinen ihminen joutuu Espoossa vuokraamaan asunnon vapailta markkinoilta, mutta tällaiset saavat helposti asunnot. En ymmärrä, miksi Espoo suosii ulkomaalaisia asukasvalinnoissaan. Edes opiskelija tai pienituloinen suomalainen ei saa millään konstilla näitä Espoon vuokra-asuntoja.

Ei ihme, että Espoon keskus on hengenvaarallinen slummi nykyisin, kun asukkaiksi valitaan ensisijaisesti näitä rikollisia. Rakennukset on kuitenkin rakennettu yhteisillä verovaroilla, joiden keräämiseen monikaan asunnoissa asuva ulkomaalainen ei ole ottanut osaa.
5549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

myös Helsingissä ja Vantaalla kaupunkien vuokra-asunnot ovat täynnä maahanmuuttajia. Hain yhden kerran Helsingin kaupungin asuntoa, en vain saanut. Kyse oli Vuosaaresta, olisin sinne muuttanut jos olisin asunnon saanut. Vaikka paikka on täynnä somaleja. Enkä ymmärrä miksi heille osoitetaan aina kaikkein parhaimmat asunnot. Tässäkin tapauksessani oli kyse juuri valmistuneesta talosta. Luulisi somaleille kelpaavan vähän vanhempikin asunto, kun ovat tottuneet teltassa asumaan.

Äänestä
  • mikä annetaan maahanmuuttajille on Suomalaisilta pois näin tahtovat poliitikot,vaalipuheissa puhutaan suoraansanottuna paskaa mutta vaalien mentyä on käännytty äänestäjiä vastaan,vasemmisto puolueet ovat aina pettäneet äänestäjänsä.Rajantakaa tulevilla on etuoikeus, niille suomenkin on kannattanut maksaa korkeinta päivärahaa eu-maista.Suomessa leipäjonot pitenee ja duunarin palkkoja lasketaan,keksitään uusia veroja vaikka tuloilla ei tule toimeen ilman tukia.ÄÄNESTÄN PERUS SUOMALAISIA on vähän toivoa.

    Äänestä

  • Hain vuokratalosäätiön ja kaupungin vuokra-asuntoa. Työntekijä, joka otti hakemukseni vastaan, meni avoimesta ovesta toiseen huoneeseen ja sanoi heti:Taas tuo hakee meille... ja perään kuului kova paskanen pilkkanauru monesta suusta...
    Arvatkaa miltä tuntui?
    Asunnot annetaankin nykyisin maahanmuuttajille.

    Äänestä

Maaseudullahan meillä on tilaa lorvijasakille. Samalla voivat viljellä maata lisäansioikseen. Kelan perustuki
muuten. Tai kaikki tuet pois, jos ei kelpaa.

Äänestä
  • Nämä mamut ovatkin kotimaassaan olleet lähinnä maanviljelyn parissa, joten heistä saataisiin uusia maanviljelijöitä Suomeen. Suomi voisi vuokrata heille viljelymaat, jossa voisivat viljellä maata. Eivät he sopeudu kaupunkiin, koska eivät ole tulleet kaupunkimaisista olosuhteista tai käytöstavat ovat sotien takia jääneet oppimatta. Tällainen ihminen on suuri riski kaupungissa.

    Jos ihmisellä ei ole koulutusta, ei osaa kieltä sujuvasti ja pitää itseään ylempiarvoisena, niin hän
    -ei sovi asiantuntijatehtäviin
    -ei sovi palvelualalle
    -ei sovi hoitotehtäviin

    Suomessa ei ole tarvetta tämänkaltaisille ihmisille.

    Sanotaan, että jos ei esimerkiksi 10:ssä vuodessa ole Suomesta löytänyt mitään työtä, eikä työllistänyt itseään, pitäisi olla mahdollista karkottaa ihminen takaisin kotimaahansa. Ei voida pitää ihmistä, joka vain syö kuormasta, eikä anna mitään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


ampiainen2010 kirjoitti:

Tämäkin Ibrahim Shkopolli asui Espoon kaupungin vuokra-asunnossa Suvenlantie 8:ssa. Tavallinen kunnollinen ihminen joutuu Espoossa vuokraamaan asunnon vapailta markkinoilta, mutta tällaiset saavat helposti asunnot. En ymmärrä, miksi Espoo suosii ulkomaalaisia asukasvalinnoissaan. Edes opiskelija tai pienituloinen suomalainen ei saa millään konstilla näitä Espoon vuokra-asuntoja.

Ei ihme, että Espoon keskus on hengenvaarallinen slummi nykyisin, kun asukkaiksi valitaan ensisijaisesti näitä rikollisia. Rakennukset on kuitenkin rakennettu yhteisillä verovaroilla, joiden keräämiseen monikaan asunnoissa asuva ulkomaalainen ei ole ottanut osaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu