Hyvä keskustelu Carter/Younan! :o)

Jordanian ja Palestiinan piispa Munib Younan sekä USA:n ex-presidentti Jimmy Carter (uudestisyntynyt kristitty huom! huom! ;o) osuivat ongelmien ytimeen keskustellessaan Lähi-idästä!

Ottakaa oppia! :O)

http://www.cartercenter.org/news/multimedia/PeacePrograms/PalestineDiscussion2007.html
5161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

on Hmas ja ääri-islam??

Äänestä
  • Aloittaja

    ...kritisoivat...:O

    Äänestä

  • kts777 kirjoitti:

    ...kritisoivat...:O

    ole mitään "miehittämistä", vaan profetioden täyttymistä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ... kirjoitti:

    ole mitään "miehittämistä", vaan profetioden täyttymistä.

    ...pelkkää pelin politiikkaa...:O

    Äänestä

sinä itse oppimaan mitään tuosta? Vuosi sitten toit selkeästi esille miten miten vahvasti olet sitoutunut Hamasin ajatusmaailmaan. Sitähän sinä jumaloit täysin kritiikittä. Edustamaasi ajattelutapaan ei kuulu nauvottelemalla saavutettava ratkaisu Lähi-itään.

Takinkääntäjänä oletettavasti sanot kohta, että oletkin aina ollut rauhan ja neuvottelujen kannalla.

Carteriin sopii mainiosti se tunnettu luonnehdinta lännen hyödyllisistä idiooteista. Kyllä hän hyväntahtoinen on, mutta samalla myös käsittämättömän naivi. Minusta hän ja George W. Bush edustavat saman tasoista naiviutta. Bushkin uskoi, että kaikki ongelmat ratkeavat, mun jenkit tuovat Irakiin ihanan demokratian. Carter kuvittelee, että kaikki ongelmat poistuvat, kun paha Israel poistuu Länsirannalta. Carterin ei tosiaan tarvitse asua Israelissa ja siten ottaa vastuuta sanoistaan.

Johdonmukaisuudesta sinua on kyllä kiitettävä. Asetut aina vastustamaan juutalaisia, kun siihen on pieninkin mahdollisuus. Israelin yhteydessä sinä joudut olemaan välillä sotaa lietsova islamisti ja välillä taas rauhaa kannattava hurskastelija. Kuten jo monta vuotta sitten totesimme, niin sinusta ei aina tiedä, mikä persoona ottaa vallan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kts777 kirjoitti:

Jordanian ja Palestiinan piispa Munib Younan sekä USA:n ex-presidentti Jimmy Carter (uudestisyntynyt kristitty huom! huom! ;o) osuivat ongelmien ytimeen keskustellessaan Lähi-idästä!

Ottakaa oppia! :O)

http://www.cartercenter.org/news/multimedia/PeacePrograms/PalestineDiscussion2007.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu