Huvittavaa seurata miten liberaalien pikku lahko jaksaa tällä palstalla vuodesta toiseen spekuloida liberalismin kysymyksistä niin kuin keskiajan teologit siitä, kuinka monta enkeliä mahtuu yhtä aikaa neulan kärjelle. Kommunistinen maailmanvallankumous tai Kristuksen toinen tuleminen ovat kuulkaa paljon todennäköisempiä skenaarioita kuin se että liberalistinen järjestelmä ikinä tulisi voimaan missään maailmassa! Mutta niin kuin kulttien jäsenet ja kiihkouskovaiset, saavat liberaalitkin fantasioistaan voimaa ja sisältöä elämäänsä - sekä ennen kaikkea perusteen halveksia niitä alempiarvoisia, jotka ovat liian syntisiä hyväksyäkseen ainoan oikean opin, liberalismin.
Käyn teitä moikkaamassa taas muutaman vuoden kuluttua. Ei liberalismi ole siihenkään mennessä tullut, mutta olen varma että roikutte yhä netissä pohdiskelemassa liberalismin syntyjä syviä muiden tosiuskovaisten kanssa.
Käyn teitä moikkaamassa taas muutaman vuoden kuluttua. Ei liberalismi ole siihenkään mennessä tullut, mutta olen varma että roikutte yhä netissä pohdiskelemassa liberalismin syntyjä syviä muiden tosiuskovaisten kanssa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kansalaispalkka on saanut paljon uusia kannattajia, esim
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/2119722:BlogPost:4410
Miksi kuvittelet, että me yritämme jotain maailmanvallankumousta? Minä ainakin olen tyytyväinen jokaisesta pienestäkin asiasta, jonka saan muuttumaan parempaan päin. Eikä suurin osa tällä foorumilla keskustelevista edes ole Liberaaleja.
"niin kuin keskiajan teologit siitä, kuinka monta enkeliä mahtuu yhtä aikaa neulan kärjelle. "
Neljän-viiden liberaalin äänestystulos siitä, mahtuuko neulan kärjelle 4-5 enkeliä.